۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
کد خبر 83292197
۰ نفر
شی جین پینگ: چین دسترسی به بازارهایش را گسترش می دهد

پكن- ایرنا- رییس جمهوری چین تاكید كرد كشورش در راستای پیشبرد اهداف طرح 'كمربند - راه' دسترسی به بازارهایش را بیش از پیش گسترش می دهد و شرایط سرمایه گذاری خارجی را تسهیل می كند.

به گزارش ایرنا 'شی جین پینگ' روز جمعه در آیین گشایش دومین كنفرانس بین المللی 'كمربند- راه' كه با حضور هیات هایی از 110 كشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در پكن در حال برگزاری است افزود: چین در آینده بیش از پیش موارد فهرست منفی را كاهش داده، به درهای باز همه جانبه صنایع خدمات مدرن، تولید و كشاورزی یاری كرده و سرمایه گذاری های خارجی با 50 درصد سهم مجوز می‌دهد.
وی گفت: چین در آینده برای ایجاد مناطق آزمایشی تجارت آزاد برنامه‌ریزی كرده، ایجاد بنادر تجارت آزاد را تسریع بخشیده، با تنظیم قوانین و مقررات ذیربط، اجرای 'قانون سرمایه‌گذاری خارجی' را تضمین خواهد كرد.
شی گفت: پكن بسیار به اجرای توافق نامه اقتصادی و تجاری چند جانبه و دو جانبه با كشورهای مختلف اهمیت می دهد دولت چین ساخت دولت با حاكمیت قانونی و معتبر را تقویت بخشیده و سازوكار اجرای توافق نامه های بین المللی را ایجاد می كند.
رییس جمهوری چین تاكید كرد كشورش همچنین قوانین و مقررات را براساس نیاز گسترش درهای باز تكمیل كرده و برای عملكرد دولت در سطوح مختلف از نظر مجوز اداری و نظارت و مدیریت بر بازار معیار سازی كرده و مقررات و كمك هزینه ناعادلانه را از بین برده و به طور عادلانه با تمام موسسه داران برخورد كرده و محیط تجاری با حاكمیت قانونی را تكمیل خواهد كرد.

** چین همكاری بین المللی برای دفاع از حق مالكیت معنوی را تقویت می كند
شی جین پینگ خاطر نشان كرد: برای تقویت همكاری بین المللی در زمینه حفاظت از حق مالكیت معنوی، چین ضمن ایجاد محیط تجاری متمركز بر احترام به ارزش دانش، بهبود سیستم حقوق قانونی، حفاظت از حق مالكیت معنوی، به تقویت اجرای قوانین، تقویت حفاظت از منافع قانونی حقوق مالكیت معنوی خارجی، ممنوعیت انتقال اجباری فناوری، بهبود حفاظت از اسرار تجاری و جلوگیری از نقض حقوق مالكیت معنوی مطابق قانون می پردازد و همكاری و تبادلات فنی با كشورها را براساس اصل قانونی مبتنی بر بازار ارتقا خواهد داد.  

** میزان واردات كالاها و خدمات افزایش می یابد
رییس جمهوری خلق چین در ادامه دومین مجمع همكاری بین المللی كمربند و جاده اعلام كرد: چین با كاهش بیش از پیش میزان تعرفه ها، به طور مستمر درهای بازار چین را باز كرده و از محصولات با كیفیت بالا از كشورهای مختلف جهان استقبال می كند.
وی تاكید كرد: چین به دنبال مازاد تجاری نیست و مایل است برای پیشبرد توسعه تعادل تجاری، محصولات با كیفیت كشاورزی، كالاها و خدمات دارای توان رقابتی را از كشورهای دیگر وارد كند.
شی گفت: چین با امضای توافق نامه تجارت آزاد با استاندارد بالا، ضمن تقویت همكاری ها در زمینه های گمركی، مالیاتی، نظارت بر حسابرسی، تاسیس مكانیسم همكاری اخذ تعرفه مربوط به ساخت مشترك كمربند و جاده و از طریق نوآوری، راه ابریشم دیجیتالی را ایجاد می كنیم.
وی افزود: چین با ادامه اجرای برنامه نوآوری علمی در ساخت مشترك كمربند و جاده، با حمایت از مبادلات، آموزش و همكاری تحقیقاتی 5 هزار نفره در 5 سال آینده، از شركت های كشورهای جهان پشتیبانی می كند تا با پیشبرد زیرساخت های اطلاعاتی، سطح ارتباطات اینترنتی را ارتقا دهد.

** سه پیشنهاد شی برای كمك به طرح كمربند راه
شی جین پینگ در ادامه سخنرانی خود در دومین مجمع همكاری بین المللی كمربند و جاده گفت: باید ساخت مشترك كمربند و جاده را به پیشرفت مداوم جهت توسعه با كیفیت هدایت كرد و با رایزنی مشترك، ساخت مشترك و بهره‌برداری مشترك برای تحقق اهداف با معیار بالا، بهبود زندگی مردم و پایداری تلاش كرد.

** محیط عادلانه و دوستانه برای همكاری و مبادلات بین المللی فراهم می شود
شی جین پینگ رییس جمهوری چین گفت: گسترش درهای باز گزینه مبتكرانه چین است كه با توجه به نیاز های منطقی توسعه و اصلاحات چین در پیش گرفته شده است.
وی از كشورهای جهان دعوت كرد با فراهم كردن محیط مطلوب سرمایه گذاری، برخورد برابر با شركت ها، دانشجویان و دانشمندان چینی، محیط برابر و دوستانه ای را برای انجام مبادلات و همكاری های بین المللی فراهم كنند.
شی جین پینگ افزود: چین بازتر ضمن تعامل بهتر با جهان، به ایجاد یك چین و جهان توسعه یافته تر و شكوفاتر كمك می كند.  
ایده «كمربند - راه» پیشنهادی مربوط به همكاری های اقتصادی بین المللی است كه شی جین پینگ در در سال 2013 میلادی مطرح كرد.
در 6 سال گذشته حجم تجارت چین با كشورهای مسیر 'كمربند - راه' از 6 تریلیون دلار فراتر رفته و حجم سرمایه گذاری كه در این كشورها صورت گرفته است هم به 80 میلیارد دلار رسیده است به علاوه، پروژه هایی كه در چارچوب این طرح به اجرا در آمده نزدیك به 300 هزار فرصت شغلی فراهم كرده است.
دومین مجمع همكاری بین المللی 'كمربند راه' از روز پنجشنبه آغاز شده و به مدت سه روز ادامه دارد. رهبران 37 كشور، دبیركل سازمان ملل، مدیركل سازمان صندوق بین المللی پول و 5000 نماینده دیگر از كشورهای خارجی در این مجمع شركت دارند.
از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصادی و دارایی، 'ناصر قاضی سراج' رییس سازمان بازرسی كل كشور و 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجلاس بین المللی 'كمربند- راه' شركت كرده اند.
شركت كنندگان در این مجمع برای دستیابی به پیشرفت با كیفیت بالا، ایجاد پیوندها، یافتن محرك های جدید رشد، هماهنگ سازی سیاست ها و تقویت همكاری به بررسی می پردازند.
**آساق**1904**