شاهزاده انگلیس با خانواده قربانیان حادثه تروریستی نیوزیلند دیدار كرد

تهران - ایرنا - نوه ملكه انگلیس با حضور در دو مسجد نیوزیلند كه هدف حملات تروریستی قرار گرفته بودند، با خانواده های قربانیان این حادثه دیدار كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شاهزاده ویلیام نوه الیزات دوم ملكه انگلیس در مسجد «النور» در شهر كرایستچرچ نیوزیلند گفت: آنچه اینجا روی داد ناشی از ایدئولوژی انحرافی بود كه هیچ مرزی نمی شناسد.
شاهزاده ویلیام در این مسجد كه جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند و رهبران مذهبی این كشور نیز در آن حضور داشتند، تاكید كرد كه افراط گرایی در همه اشكال آن باید از بین برود.
ویلیام به دعوت آردرن و به نمایندگی از الیزابت دوم ملكه انگلیس كه رئیس كشور نیوزیلند به شمار می آید، در سفری دو روزه در دو مسجد مورد حمله تروریستی حضور یافته و با بازماندگان قربانیان این حادثه دیدار كرد.
شاهزاده انگلیس كه پس از مسجد النور به مسجد لینوود می رود، افزود: پیام كرایستچرچ و مساجد النور و لینوود از این واضح تر نمی توانست باشد. ایدئولوژی جهانی نفرت نمی تواند میان ما شكاف بیاندازد.
به گزارش ایرنا، روز 15 مارس سال جاری میلادی مصادف با 25 اسفند ماه سال 1397، مهاجمی با سلاح گرم نظامی به این دو مسجد در نیوزیلند حمله كرد و جان 50 نمازگزار را گرفت و نزدیك به 50 تن دیگر را مجروح ساخت.
آردرن نخست وزیر نیوزیلند در پی این حادثه قانون منع حمل و نگهداری سلاح های نظامی نیمه ‌خودكار و مسلسل را به پارلمان این كشور برد و پارلمان به اصلاح آن رای داد.
متهم این حادثه «برنتون تارانت» 28 ساله، دارای تابعیت استرالیا است كه اكنون به جرم قتل و مجروح ساختن دهها تن در زندان به ‌سر می‌برد.
پلیس این كشور با صدور بیانیه ای اعلام كرد هراس عمومی در حالی هنوز در این كشور بالاست كه مهاجم در حمله خود به تنهایی عمل كرد و درعین حال پس از این حادثه نیز دستگیر شده و در زندان بسر می برد.
اگرچه بسیاری از رسانه های غربی در اخبار و گزارش های خود در مورد این رویداد مرگبار، از به كار بردن عبارت «حمله تروریستی» اجتناب كردند و آن را یك حمله مسلحانه یا كشتار جمعی توصیف كردند، اما نخست وزیر نیوزیلند این رویداد تلخ را به عنوان فجیع ترین كشتار در تاریخ كشورش و «حمله تروریستی» خواند.
همچنین برخی كارشناسان حقوقی معتقدند این رویداد باید در چارچوب قوانین مربوط به تروریسم نیوزیلند مورد رسیدگی حقوقی و قضایی قرار گیرد.
شبد**9416**1010