خواب بولتون براي لغو اعتبار نمايندگي ونزوئلا در سازمان ملل

نيويورك- ايرنا- مشاور امنيت ملي ترامپ با پخش فيلمي از خروج تعدادي ديپلمات هاي كشورهاي آمريكاي لاتين در زمان سخنراني وزير خارجه ونزوئلا، از جامعه بين المللي خواست تا به نمايندگان دولت مادورو مجالي براي تبليغات ندهند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مجمع عمومي سازمان ملل متحد از روز چهارشنبه نشست بزرگداشت و ارتقاي روز بين المللي چندجانبه گرايي و ديپلماسي براي صلح را برگزار كرد كه به پيشنهاد جنبش عدم تعهد تصويب شده بود.
خورخه آرئاسا وزير خارجه ونزوئلا به عنوان رئيس دوره اي اين جنبش، پس از سخنراني ماريا فرناندا اسپينوزا رئيس مجمع عمومي سازمان ملل متحد، بيانيه خود را قرائت كرد.
در حين سخنراني وي، چهار يا پنج هيات ديپلماتيك كه از حوزه كارائيب و آمريكاي لاتين بودند از سالن خارج شدند و پس از آن و با شروع سخنراني محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران بازگشتند.
اين اقدام مورد توجه يكي از تندروهاي كاخ سفيد كه به نظر مي رسد مسئوليت تغيير نظام در ونزوئلا، نيكاراگوئه و كوبا به او سپرده شده است، قرار گرفت.
جان بولتون كه خود در اين نوع رفتار سابقه ديرينه دارد، با بهره برداري از اين اقدام نوشت: ديپلمات ها وقتي كه خورخه آرئاسا مقام رژيم غيرقانوني مادورو مي خواست بيانيه خود را در سازمان ملل متحد قرائت كند از جلسه خارج شدند.
وي افزود: هواداران مادورو نمايندگان مردم ونزوئلا يا منافع آنها نيستند. جامعه بين المللي نبايد به آنها مجالي براي تبليغات بدهد.
آمريكا از ژانويه 2019 (حدود چهار ماه پيش) تا كنون كوشيده است با حمايت از خوان گوايدو رئيس جمهوري خود خوانده ونزوئلا، تغيير رژيم را حداقل در همسايگي خود اجرايي كند اما با مقاومت ارتش و ديگر عناصر اجرايي و قضايي اين كشور، ره به جايي نبرده است.
ماه گذشته، مايك پنس معاون اول ترامپ در نشست شوراي امنيت كه با موضوع ونزوئلا و به درخواست آمريكا برگزار شد، حضور يافت و خواستار آن شد تا جامعه جهاني از گوايدو حمايت كند اما تا كنون بر حسب آنچه كه خودشان اعلام كرده اند تنها 56 كشور با آنها همراه شده اند.
56 كشوري كه همچون فرانسه درگير انقلاب داخلي است و انگليس هم گرفتار برگزيت. ليبي كه خود دولت آن را ساقط كرده اند دچار بحران شده و حال براي سرنگوني دولت خود ساخته، از ژنرال ديگري حمايت مي كنند.
آنها در هيچ نهاد بين المللي پاسخگو نبوده اند تا بگويند نتيجه اين دخالتهاي متعدد در كشورها چه بوده است كه اكنون مي خواهند، كشور ديگري را متشنج كرده و دچار اختلال سازند.
سازمان ملل متحد 192 عضو دارد كه ما بقي هنوز در اين باره موضع گيري نكرده اند اما نشان داده اند مخالف هرگونه دخالت خارجي در امور داخلي كشورها هستند.
60 كشور ديگر همجون روسيه، چين، ايران، سوريه و كوبا هم گروهي را در سازمان ملل تشكيل داده اند كه هدف آن حفاظت از منشور سازمان ملل متحد و قوانين بين المللي است و دخالت در امور داخلي را خلاف اين منشور مي دانند.
با اين حال، به نظر مي رسد بولتون با نمايش دادن اين فيلم 13 ثانيه اي به دنبال هدف ديگري است كه پس از حضور پنس در شوراي امنيت كليد خورد و آن لغو اعتبار نامه نمايندگان فعلي ونزوئلا در سازمان ملل متحد است.
آمريكا در رايزني هاي فشرده همراه با تطميع و تهديد به دنبال آن است در آينده اي نه چندان دور، قطعنامه اي را به مجمع عمومي سازمان ملل متحد ارائه دهد تا اعتبار نامه هيات نمايندگي دولت مادورو را لغو كنند و به اين ترتيب، تنها تريبون دولت قانوني ونزوئلا را در مجامع بين المللي از بين ببرند.
اگرچه تا كنون حمايت از مخالفان نيكلاس مادورو رئيس جمهوري قانوني ونزوئلا، اكثريت ندارد اما ارائه اين پيشنهاد به مجمع عمومي مي تواند با آراي ممتنع يا غيبت برخي اعضاي اين سازمان، براي نمايندگي اين كشور در سازمان ملل خطرآفرين و شروع بدعتي در تاريخ اين سازمان باشد كه فلسفه وجودي آن را زير سوال مي برد.
اروپام*1429