موسوی: پیشنهاد اخیر ظریف، ارتباطی به انگلیسی‌ها ندارد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینكه پیشنهاد مطرح شده از سوی وزیر امورخارجه در مورد مبادله زندانیان مربوط به زندانیان ایرانی و آمریكایی است، تاكید كرد: این پیشنهاد ارتباطی به انگلیسی‌ها ندارد.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، سید عباس موسوی در گفت وگو با رسانه ها درباره پیشنهاد مبادله زندانیان ایرانی و آمریكایی توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و اظهارات مقام های انگلیسی و مطرح كردن نام برخی زندانیان دو تابعیتی ایرانی - انگلیسی گفت: آنچه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نیویورك مطرح كرده مربوط به زندانیان ایرانی در آمریكا یا كسانی كه به خواست آمریكا در دیگر كشورها بازداشت شدند با چند مجرم آمریكایی در ایران بود و اصولا آن پیشنهاد ارتباطی به آنان نداشت، چرا كه پرونده مورد نظر مقام های انگلیسی كاملا متفاوت و مسئولیت وضعیت آن هم برعهده دولت انگلیس است.
ظریف در سخنان اخیر خود در مؤسسه جامعه آسیا در نیویورك گفته بود كه «آنچه كه من می‌توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است كه این پیشنهاد را علنا روی میز مذاكرات بگذارم، بیایید آنها را تبادل كنیم. تمام افرادی كه در زندان‌ها هستند، چه در آمریكا، چه در كشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریكا هستند، ما معتقدیم كه اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریكا نیز معتقد است كه اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است».
در واكنش به این سخنان وزیر خارجه كشورمان، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس ضمن مخالفت با پیشنهاد ظریف مدعی شده بود كه بین وضعیت «نازنین زاغری» و «نگار قدس كنی» كه گفته شده بود امكان تبادل آنها وجود دارد تفاوت‌های بزرگی وجود دارد.
قدسی كنی یك شهروند ایرانی مقیم استرالیا است كه سال 1396 به اتهام نقض تحریم‌های آمریكا بازداشت شده است.
شبد**1953**