ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به كاراكاس را تكذیب كرد

نیویورك- ایرنا- وزیر خارجه ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به كاراكاس را تكذیب كرد و گفت: ما هرگز پرواز ماهان ایر را به ونزوئلا نداشته ایم و تا این لحظه هم نداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خورخه آرئاسا عصر پنج شنبه در نشست خبری كه در مقر نیویورك سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به این سوال كه اخیر ماهان ایر به كاراكاس پرواز داشته است، در این پرواز چه بوده است چرا كه به نظر می رسید پرواز مسافری نباشد؛ مطرح كرد.
وی با تاكید بر اینكه این خبر نادرست است، افزود: در آن پرواز، هیاتی از ایران بود كه یك پرواز چارتری را اجاره و به ونزوئلا سفر كرده بودند؛ ما درباره پرواز مستقیم بین تهران و كاراكاس مذاكره كردیم كه برای نخستین بار در تاریخ روابط دو كشور رخ می دهد.
وزیر خارجه ونزوئلا خاطرنشان كرد: این اطلاعات واقعی درباره آن پرواز و روابط ما با ایران است.
آرئاسا درباره همكاری های نظامی كاراكاس و مسكو هم گفت: سال ها پیش از این بیشتر تجهیزات نظامی ما از آمریكا بود، اما زمانی كه آمریكا این همكاری را قطع كرد از دوره رئیس جمهوری چاوز ما تجهیزات نظامی خود را از روسیه تهیه كردیم.
وی افزود: این كار برای حفاظت از مردم، حاكمیت و استقلال ونزوئلا بود. از آن زمان تا كنون روسیه و ونزوئلا همكاری های نظامی داشته اند.
وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به اینكه آمریكا در همسایگی آنها به خصوص كلمبیا رزمایش های نظامی برگزار می كند، ادامه داد: آنها این كار را در جاهای دیگر جهان هم انجام می دهند. آنها فكر می كنند دكترین مونروئه جواب می دهد.
آرئاسا تصریح كرد: ما برای حفاظت از حاكمیت، استقلال و مردم خود با هر كشوری كه لازم باشد، همكاری خواهیم كرد. بر همین اساس هم همكاری خود را با روسیه گسترش داده ایم كه شامل همكاری های نظامی هم می شود. ما دفاع از خود در مواقع لازم را حق خود می دانیم.
**تحریم، جنگی با ابزار دیپلماتیك
وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینكه كشورش تحت تحریم های شدیدی قرار گرفته كه تامین نیازهای زندگی را مشكل كرده است، گفت: این تحریم ها شبیه بمباران یك كشور است، آن همچون یك جنگ اما با ابزارهای دیپلماتیك است.
آرئاسا تاكید كرد: آمریكا از تحریم به عنوان یك ابزار جنگ اقتصادی بهره می گیرد. تحریم های آمریكا میلیون ها میلیون دلار از دارایی ها و پول های ونزوئلا را مسدود كرده است. این كار، به روشنی یك جنگ اقتصادی است.
وی با بیان اینكه نه تنها بر بانك های دولتی، بلكه بر بانك های خصوصی هم فشار وارد می كنند تا راه را برای هرگونه همكاری با ونزوئلا ببندند، افزود: این یك تهاجم واقعی و واضح علیه ونزوئلا است هرچند كه فعالیت های دیپلماتیك و استراتژی ما برای مقابله با آن فعال است.
وزیر خارجه ونزوئلا بر لزوم احترام به منشور ملل متحد تاكید كرد و ادامه داد: آمریكا با وارد كردن فشار به مردم، منشور ملل متحد و قوانین بین المللی انسان دوستانه را نقض كرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تا كنون هیچ تحریمی را علیه ونزوئلا وضع نكرده اما آمریكا به طور یكجانبه علیه ما جنگ اقتصادی به راه انداخته است.
آرئاسا با انتقاد از كشورهایی همچون انگلیس كه در انسداد دارایی ها و پول های ونزوئلا با آمریكا همكاری كرده اند، اضافه كرد: آنها با به راه انداختن این جنگ اقتصادی می خواهد اقتصاد ونزوئلا فروبپاشد.
وی اظهار كرد: منابع مالی ما را برای تامین نیازهای مردم گروگان گرفته اند، ما پولی برای پرداخت حقوق كاركنانمان نداریم. ونزوئلا از دسترسی به بازارهای جهانی محروم شده است. قطعا این یك دیكتاتوری است كه تلاش می كنند با فشار اقتصادی، تغییر رژیم انجام دهند.
وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به اینكه ده ها كودك و بیمار در اثر نداشتن دارو یا لوازم پزشكی جان خود را از دست داده اند، گفت: گروه لیما (كشورهای هم پیمان آمریكا در آمریكای لاتین) سرسپرده هستند و از گوایدو حمایت می كنند در حالی كه این رئیس جمهوری خود خوانده بر هیچ چیزی در كشور كنترل ندارد.
آرئاسا از مخالفان مادورو و حامیان آنها خواست دست از فشار بر مسایل انسان دوستانه و نیازهای ضروری زندگی بردارند و افزود: جان ده ها هزار نفر بر اثر تحریم و مشكلات تامین دارو، در معرض خطر است.
وی درباره احتمال حملات نظامی به ونزوئلا هم گفت: ترامپ برای انتخاب مجدد خود به آرای ایالت هایی همچون فلوریدا نیاز دارد كه به دنبال فروش سلاح و جنگ افزار هستند.
وزیر خارجه ونزوئلا افزود: آنها می خواستند با لباس های مبدل سربازان ما یا كوبایی ها از طریق مرزهای كلمبیا و با بهانه كمك های انسان دوستانه وارد شوند اما با اطلاعاتی كه به دست آوردیم و همچنین همكاری اطلاعاتی روسیه، با انسداد مرزها مانع از این كار شدیم.
آرئاسا ادامه داد: ما از طریق منشور ملل متحد و قانون اساسی كشورمان، از مردم، حاكمیت و استقلال ونزوئلا دفاع می كنیم. سلاح ما بمب اتمی یا كشتار جمعی نیست، سلاح ما منشور ملل متحد و قانون اساسی است.
وی درباره نشست صبح پنج شنبه خود با گروه حامیان منشور ملل متحد و قوانین بین المللی هم گفت: كشورهای زیادی در این گروه هدف تحریم ها بوده اند و این مساله ما را در كنار هم گرد آورده است. ما طرح های زیادی داریم اما چون هنوز مذاكرات ادامه دارد نمی توانم جزئیات آن را مطرح كنم.
مشكل در ونزوئلا پس از آن آغاز شد كه خوان گوایدو رئیس مجمع ملی این كشور با حمایت آمریكا و فراخواندن مخالفان نیكلاس مادورو رئیس جمهوری این كشور به خیابان ها، خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند.
به فاصله نیم ساعت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا او را به رسمیت شناخت و پس از آن با ادامه تحریم های شدید اقتصادی، تلاش كرد تا كار را بر دولت قانونی و مشروع ونزوئلا سخت كند تا مجبور شوند، قدرت را رها كنند.
از سوی دیگر كشورهایی همچون روسیه، چین و ایران از دولت قانونی ونزوئلا حمایت كردند و با پیگیری های متعدد در سازمان ملل متحد توانستند برخی كمك های انسان دوستانه را از طریق نهادهای بین المللی برای مردم این كشور ارسال كنند.
آمریكا تا كنون بیش از 30 میلیارد دلار متعلق به ونزوئلا را مسدود كرده است و شركت ملی نفت و بانك مركزی این كشور را هم تحت تحریم قرار داده است.
اروپام**1429