۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱:۰۶
کد خبر: 83292151
۰ نفر
ملخ ها 6 میلیارد ریال هزینه به فارس تحمیل كردند

شیراز-ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاوری استان فارس گفت: برای مقابله با ملخ های صحرایی (دریایی) در این استان بیش از 6میلیارد ریال سم خریداری و مصرف شده است كه البته مقابله با این آفت هزینه های دیگری همچون تامین تجهیزات و بكارگیری نیروی انسانی نیز دارد.

حمید دبیری شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: مبارزه با این آفت كشاورزی در شهرستان های داراب و خنج همچنان ادامه دارد اما شرایط در شهرستان هایی كه مورد هجوم ملخ قرار گرفته بودند به صورت طبیعی درآمده است با این حال رصد و پایش اراضی فارس در حال انجام است و این كار تداوم دارد.
وی، افزود: بیش از 2 هزار و 250 هكتار از اراضی كشاورزی استان فارس به صورت زمینی و افزون بر 550 هكتار از این اراضی از طریق هوایی سمپاشی شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاوری استان فارس ادامه داد: ملخ های صحرایی تا كنون 9 مرتبه به عرصه های منابع طبیعی این استان هجوم برده اند اما این تهاجم ها هیچگونه خسارتی به اراضی كشاورزی وارد نكرده است لیكن رصد و پایش اراضی متوقف نخواهد شد و تا پایان تیرماه 98 رصد و مقابله با ملخ های صحرایی ادامه خواهد داشت.
او اظهار داشت: اگر مبارزه با پوره های ملخ های صحرایی صورت بگیرد شرایط در استان قابل كنترل است اما خبرهای خوبی از كشور های همسایه مخابره نمی شود و احتمال اینكه شاهد ورود موج جدیدی از ملخ های صحرایی از سمت عربستان به كشور باشیم وجود دارد.
دبیری اضافه كرد: تا كنون خسارتی به مزارع و باغ های استان فارس وارد نشده است و با توجه به این كه این ملخ ها به نور علاقه مند هستند بیشتر به سمت مناطق شهری حركت كرده اند.
وی افزود: میزان تغذیه روزانه ملخ های صحرایی 500 گرم است و از تمام محصولات زراعی و باغی تغذیه می كنند اما گونه های زراعی همچون گندم و جو از جمله ارقامی هستند كه مورد توجه این آفت است.
دبیری در بخش دیگری از مطالب خود اظهار داشت: با توجه به این كه سمپاشی در اراضی منابع طبیعی هم صورت گرفته است، دامداران باید از چرای دام در مناطقی كه ملخ ها به دلیل سمپاشی از بین رفته اند، خودداری كنند.
او گفت: همچنین مردم باید از خرید ملخ های مرده پرهیز كنند اما اگر علاقه مند به مصرف ملخ هستند حتما زنده گیری و سپس آن را مصرف كنند.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند كه بزرگی آنها حدودا به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
ع.پ /6118 / 2027