توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیكاری كارگران است

یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان اینكه تحریم های ظالمانه آمریكا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌كند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیكاری كارگران با توسعه مشاغل خرد ممكن است.

به گزارش ایرنا ، علی ربیعی عصر پنجشنبه در نشست تشكل های جامعه كارگری یزد كه به مناسبت هفته كار و كارگر( پنجم الی 11 اردیبهشت) در این شهر برگزار شد، اظهار داشت : این هفته نمادین فرصتی برای مروری دوباره در مجموعه مسائل و مشكلات جامعه كارگری است كه سالانه تكرار می شود.
وی افزود : در شرایط تحریم برای حفظ اشتغال و با ایجاد مشاغل جدید باید به سمت توسعه اشتغال خرد برویم و درآمدهای افراد را افزایش دهیم كه صندوق كارآفرینی امید در این مسیر نگاه و اقدامات خوبی دارد.
رئیس هیأت مدیره صندوق كارآفرینی امید با بیان اینكه تلاش‌ها برای كاهش مشكلات كارگری ادامه دارد و مسئولان و تشكل ها به دنبال كاهش دغدغه های این قشر هستند، اضافه كرد: در پیچ و خم سختی های امروز مشكلات گذشته كارگری به نوعی فراموش شده است.
ربیعی با بیان اینكه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با حمایت های امام راحل روز كارگر به نیكی گرامی داشته شد، گفت: جریان كارگری در كشور ریشه دار و طولانی است و سعی كرد كه با انقلاب اسلامی همراه باشد و معتقدم كارگران انقلابی ترین قشر نظام هستند كه با همه مشكلات در كنار انقلاب ماندند.
وزیر پیشین تعاون، كار و رفاه اجتماعی با نگاهی گذرا به وضعیت 40 ساله كارگران اظهار كرد: شان و منزلت جامعه كارگری باید بیش از اینها باشد، متاسفانه مسائلی كه با آن روبرو هستیم دشواری های پیچیده ای را برای جامعه كارگری به بار آورده است.
وی همچنین با اعلام همبستگی و ابراز همدردی با كارگران سیل زده در برخی استان های كشور ادامه داد: معمولا در بحران ها بسیاری از گروه ها و افراد خود را نشان می دهند و سعی دارند، بگویند كه فقط ما برای رسیدگی و كمك هستیم اما بعد از بحران كه تنهایی بیش از گذشته به چشم می آید، كارگران دیده می شوند و مصائب و مشكلات‌شان بیش از پیش نمایان می‌شود به ویژه كه در سختی‌های معیشتی هم به سر می برند.
رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید افزود: قطعا ریزش نیرو را در جریان كارگری داریم و عدم ایجاد شغل جدید موجب افزایش بیكاری می شود و تاثیر درازمدتی را بر جامعه كارگری خواهیم دید.
وی با تاكید بر تقویت تشكل های كارگری ادامه داد : ظلم به كارگران به عنوان یك طبقه آرمان گرا كه مطالبه گر عزت ملی هستند، نتیجه رفتارهای ظالمانه ای است كه عزت نفس ما را نشانه رفته است اما غافل است به آن تن نمی دهیم.
ربیعی با بیان اینكه نظام بیمه بیكاری باید به سمت كارگرانی برود كه در تهدید ریزش و در معرض بیكاری قرار دارند، اظهار داشت: باید روی قدرت خرید و افزایش قدرت خرید برنامه ریزی كنیم و سیاست هایی در این مدت تدوین شود كه كمترین ریزش را داشه باشیم.
ربیعی با تاكید بر اینكه باید منابع تامین اجتماعی بیشتر صرف كارگران شود اظهار داشت: سازمان های حمایتی نیز باید دوام و قوام و ماندگاری خود را برای قوی كردن جامعه در برابر فشارهای تحریم داشته باشند و منابع تامین اجتماعی نیز به گونه‌ای تقویت شود كه بتواند زندگی بازنشسته ها و كارگرانی كه بیمه بیكاری دریافت می كنند را به خوبی پوشش دهد.
این مسئول صندوق كارآفرینی امید یادآور شد: حفظ اموال كارگران در این شرایط كه با بیكاری افسار گسیخته رویروست ،اولویت دارد و اگر قرار به واگذاری باشد باید حفظ اشتغال مد نظر قرار گیرد.
همچنین مدیركل تعاون، كار ورفاه اجتماعی یزد گفت: در فرهنگ متعالی كار، رمز پیشرفت جامعه در گرو بها دادن به كار و تلاش و به كار گیری استعدادهای خلاق و سرشار از نبوغ نهفته در سرمایه های انسانی ساعی و كارآمد است و كارگر به عنوان قشر شریف و نیروی محركه چرخه اقتصاد كشور، نقش آفرینی می كند.
محمدحسین ریاحی با اشاره به اینكه 1398 از سوی مقام معظم رهبری به سال رونق تولید نامگذاری شد ، افزود : امیدواریم با همه محدودیت هایی كه وجود دارد بتوانیم با سختكوشی جامعه كار و كارگری عرصه ای پویا تر داشته باشیم و با داشتن امید به آینده ای روشن جامعه خود را بسازیم.
وی اقتصاد و پویایی صنعت را وابسته به تعامل مناسب كارگر، كارفرما و دولت دانست و ادامه داد : با ایجاد همدلی و همسو كردن دیدگاه ها بسیاری از مشكلات بخش های صنعت ، خدمات و كشاورزی رفع خواهد شد؛ یكی از وظایف مهم تشكل كارگری ایجاد ارتباط موثر میان كارگر و كارفرماست.
مدیركل تعاون یزد ، حمایت از كالای ایرانی را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: امید است برنامه هایی كه در حوزه خدمات داریم با توجه به رویكرد استان و شرایط جغرافیایی یزد با كمك جامعه كارگری و حمایت تشكل ها برنامه های اقتصادی را استوار پیش ببریم و بحث حمایت از كالای ایرانی را به عنوان دستور كار در فعالیت ها به طور جدی دنبال كنیم.
در نخستین روز از هفته كارگر علی ربیعی رئیس هیات مدیره صندوق كارآفرینی امید به همراه مدیركل، مدیران عضو شورای هماهنگی و روسای ستادی تعاون، كار و رفاه اجتماعی، دبیر اجرایی خانه كارگر، مسئولان بسیج كارگری و تشكل كارگری و كارفرمایی با حضور در مسجد روضه محمدیه با آرمان های سومین شهید محراب آیت الله صدوقی ، شهدای انقلاب و امام راحل تجدید پیمان كردند و در ادامه در گلزار شهدای خلدبرین با اهدای گل و غبار روبی مزار شهدا، یاد و خاطره آنان را زنده نگه داشتند.
1968/ 2047