وزیر دفاع:ایران و روسیه برای ایفای نقش مستقل مورد هجمه های آمریكا هستند

تهران- ایرنا- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كشورمان در گفت و گو با یك شبكه خبری روسی گفت كه ایران و روسیه به دلیل نقش مستقلی كه در حمایت از امنیت و ثبات منطقه و برای مقابله با زورگویی آمریكایی ها ایفا می كنند، بیشتر در معرض هجمه های واشنگتن هستند.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، امیر سرتیب حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كشورمان در گفت و گو با شبكه خبری «راشاتودی» در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش ایران و روسیه در مقابله با دشمنی آمریكا، گفت: موضوع فراتر از ایران و روسیه است. در واقع امروز جهان با مساله مهمی روبرو است. مشكلاتی كه ترامپ و تفكرات او ایجاد كرده، درست است كه ایران و روسیه به دلایل مختلف بیشتر در معرض این موضوع هستند، اما همه جهان به نوعی با این مشكل مواجهند.
امیر حاتمی با اشاره به ویژگی های سیاست های آمریكا از جمله بی توجهی به اصول انسانی و مقررات بین المللی و بی توجهی به تعهدات كه پیامدهای وحشتناكی تا به امروز برای جهان داشته و خواهد داشت، افزود: ایران و روسیه به دلیل نقش مستقلشان در منطقه و در حمایت از امنیت منطقه برای ایجاد ثبات و برای مقابله با زورگویی و قلدری آمریكا، بیشتر در معرض تحریم ها و مشكلاتی هستند كه آمریكایی ها ایجاد می كنند.
وی همچنین با تاكید بر پیشینه طولانی ایران در مقابله با مشكلاتی از این دست، تصریح كرد: ما چهل سال است كه درگیر تحریم های آمریكایی ها هستیم و تا به امروز هم توانستیم آن ها را شكست بدهیم.
وزیر دفاع ایران درباره علت پذیرش برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) از سوی كشورمان، با اشاره به ظلم هایی كه آمریكا در طول تاریخ در حق مردم ایران كرده و همچنین فضاسازی های گروهك هایی همچون منافقین در غرب، گفت: ما برای اعتمادسازی از بخشی از حقوق خودمان برای مدت مشخصی عدول كردیم و به قراردادی به اسم برجام رسیدیم. دولت قبل آمریكا (اوباما) به آن متعهد شد و در شورای امنیت به تصویب رسید، اما متاسفانه دولت جدید آمریكا با زیاده خواهی جدید كه اصولا هیچ ربطی به ادعاهای واهی قبلی درباره برنامه هسته ای نداشت و به موضوعاتی از قبیل قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران و روابط آن با همسایگان مرتبط بود، از این توافق خارج شد.
وی در عین حال تاكید كرد كه خروج آمریكا از برجام دستاورد مهمی داشت و برای همه افكار عمومی در ایران و جهان روشن شد كه برنامه هسته ای تنها بهانه ای برای آمریكایی ها بوده است.
امیر حاتمی در پاسخ به پرسش خبرنگار راشاتودی مبنی بر اینكه آیا ایران برای حفظ صادرات نفت خود در مقابل تمدید نشدن معافیت برای كشورهای خریدار نفت تهران وارد مذاكره با آمریكا می شود، تاكید كرد: یقینا كسی كه یك بار قراردادی را زیرپا می گذارد دیگر قابل اعتماد نخواهد بود.
وی با اشاره به تجربه ایران از تحریم هایی كه دولت های قبلی آمریكا علیه كشورمان اعمال كرده بودند، تصریح كرد: تلاش های آن ها هربار شكست خورده بود و این بار هم شكست خواهد خورد و ما حتما نفتمان را صادر خواهیم كرد.
وزیر دفاع ایران با تاكید بر حمایت دولت از منافع حیاتی كشور كه رفاه و زندگی مردم هم جزو آن است، افزود كه جمهوری اسلامی ایران از این مرحله نیز قدرتمندان عبور می كند.
وی به تجربه های ایران در بی اثر كردن تحریم های آمریكا اشاره و با تاكید براینكه ایران از همه ابزارها برای احقاق حقوق مردم خود استفاده خواهد كرد، پیرامون تبعیت دیگر كشورها از تحریم های واشنگتن گفت: كشورها خودشان براساس منافع خود تصمیم می گیرند اما اگر كشورها مماشات كنند و و تصمیم درست و به موقع در مقابل زیاده خواهی آمریكا نگیرند، دچار عواقب سختی خواهند شد.
وزیر دفاع با اشاره به هزینه ای كه اروپا در جنگ جهانی دوم به خاطر تعلل در برخورد با هیتلر پرداخت و مردم روسیه كه در مقابل آلمان نازی ایستادگی كرده و ارتش او را پس زدند، افزود: قطعا جهان مراقب این موضوع خواهد بود كه هیتلر جدیدی دنیا را با مشكلات بزرگی مواجه نكند.
وی با تاكید بر اهمیت تنگه هرمز برای ایران و جهان و نقش ایران در تامین امنیت آن در طول تاریخ، ادامه داد: اما ما قدرت این را داریم كه از منافع حیاتی خومان در این تنگه محافظت كنیم و به موقع تصمیم های لازم با بگیریم.
امیر حاتمی در پاسخ به این پرسش خبرنگار راشاتودی كه ایران تجهیزات دریایی چندانی ندارد، گفت: ما كشور ساحلی ساحلی تنگه هرمز هستیم و قدرتمان به شناورها خلاصه نمی شود. ما قدرت های دیگری داریم از جمله قدرت موشكی و قدرت های متعدد دیگر كه به موقع می توانیم تصمیمات لازیم را بگیریم و مقتدرانه اجرا كنیم.
وی همچنین پیرامون تاثیر اقدام واشنگتن درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تاكید بر مردمی و انقلابی بودن سپاه پاسداران و سابقه درخشان این نهاد در مبارزه با تروریسم در ایران و در منطقه و با اشاره به جنایت های نیروهای آمریكایی در منطقه به ویژه هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایرانی، افزود: اقدام آمریكا هیچ تاثیری در راهبرد جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در منطقه نخواهد داشت.
وزیر دفاع ایران در پاسخ به این پرسش كه آیا با توجه به اقدام متقابل تهران در تروریستی اعلام كردند فرماندهی مركزی ارتش آمریكا (سنتكام)، آیا شما ارتش روسیه را به دلیل ارتباط با ارتش ایالات متحده تحریم می كنید، گفت: باید منتظر باشیم. خیلی چیزها را زمان روشن می كند.
وی درباره گمانه زنی ها پیرامون تنش میان تهران و مسكو درباره رقابت برای قراردادهای احتمالی در سوریه و حتی برخوردهای میان روس ها و گروه های تحت حمایت ایران در این كشور، تصریح كرد: ما با روسیه كار مشاركتی موفقیت آمیزی برای مقابله با تروریست ها در كنار دولت مردم سوریه انجام دادیم و حتما در دوره بازسازی نیز همكاری مشابهی را انجام خواهیم داد كه الگویی برای جهان خواهد شد.
امیر حاتمی پیرامون همنوایی روسیه با برخی ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره سوریه، با اشاره به تجاوزهای این رژیم به سرزمین سوریه، گفت: روسیه كار موفقی در را در تقویت پدافند هوایی سوریه انجام داده است و قطعا با این تقویت، ابتكار عمل رژیم صهیونیستی كمتر خواهد شد.
وی در پاسخ به اینكه آیا روسیه همانقدر كه به نگرانی های اسرائیل توجه دارد، به نگرانی های ایران هم اهمیت می دهد، تصریح كرد: ما با روسیه توافقات و ارتباطات خوبی داریم و كاری به روابط و ارتباطات دیگر این كشور نداریم. ما یك همكاری صمیمانه و موثر با همدیگر داریم.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران همچنین درباره اینكه آمریكایی ها تهدید می كنند كه همه گزینه ها روی میز است، بیان داشت: ما در عین حالی كه ابتكار عمل و توانایی های خودمان را داریم، به خوبی می توانیم منافع و مصالح خودمان را تشخیص دهیم؛ و چون یك كشور كاملا مستقل هستیم به موقع تصمیم گرفته و عمل می كنیم.
‌امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در صدر یك هیات بلندپایه دفاعی برای شركت در كنفرانس امنیت بین‌الملل وارد مسكو شد.
این كنفرانس یك رویداد سالانه است كه در آن وزرای دفاع، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی و كارشناسان نظامی شركت دارند‌‌.
بررسی مسائل مربوط به صلح بانی، گسترش همكاری های نظامی، امنیت منطقه ای در آسیا، آفریقا و آمریكای لاتین نیز از دیگر موضوعاتی است كه در نشست امنیتی مسكو بررسی می‌شود.
در این كنفرانس بیش از 80 مقام نظامی و دفاعی كشورهای مختلف شركت كرده اند و جمهوری اسلامی ایران سال های گذشته نیز در سطح وزیر دفاع در كنفرانس‌های امنیتی مسكو، شركت كرده بود.
شبد**9416**1010