وزیر خارجه فنلاند:روابط دوجانبه خوبی با ایران داریم

نیویورك- ایرنا- وزیر خارجه فنلاند در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: ما روابط دوجانبه و همكاری خوبی با ایران داریم.

تیمو سوئینی روز پنج شنبه پس از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران كه در محل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد انجام شد، افزود: ما همكاران قدیمی هستیم و در این دیدار درباره مهمترین موضوعات مطرح، تبادل نظر كردیم.
وی در پاسخ به این سوال كه موضع فنلاند درباره تصمیم اخیر آمریكا علیه صادرات نفت ایران ادامه داد: من نمی تونم درباره جزئیات این مساله صحبت كنم اما این یكی از موضوعاتی بود كه درباره آن بحث كردیم.
وزیر خارجه فنلاند درباره اثرات این تصمیم بر روابط كشورش با ایران هم اظهار كرد: ما روابط دوجانبه، گفت وگو و همكاری خوبی با ایران داریم و این مساله می تواند موضوعی برای آینده باشد.
براساس اصول قانون اساسی فنلاند اجرای سیاست خارجی و امنیتی این كشور براساس تعامل بین رئیس جمهوری و دولت انجام می شود و نخست وزیر مسئولیت امور اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.
اجرای سیاست خارجی و امنیتی به عهده وزرای امور خارحه، تجارت خارجی، توسعه بین المللی و دفاع سپرده شده است.
همچنین فنلاند در مدیریت بحران غیرنظامی اتحادیه اروپا حضور دارد كه فعالیت آن در بوسنی و هرزه گوین EUPM، كوزوو EULEX عراق EUJUST LEX ، در منطقه خودگردان فلسطین EUPOL COPPS، در رفع حصر غزه EU BAM، در جمهوری دمكراتیك كنگو EU operations، در مولداوی و اوكرائینEUBAM، در افغانستان EUPOL، در گرجستان EUMM نمونه های آن است.
علاوه بر آن، در مدیریت بحران غیر نظامی سازمان ملل متحد تعدادی از كارشناسان فنلاندی در دارفور تحت عنوان UNAMID و جمهوری آفریقای مركزی و چاد UN MINURCAT حضور دارند.
فنلاند در مبارزه با جرایم سازمان یافته براساس موافقتنامه دیتون هم نقش آفرینی می كند و در عملیات سومالی به منظور كمك به توسعه این كشور، مشاركت دارد.
دیدار تیرماه سال گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه و همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایران نیز در هلسینكی پایتخت فنلاند برگزار شد كه در پی آن وزیر خارجه این كشور ابراز امیدواری كرده بود نشست‌های تاریخی و مهم دیگری را برای برقراری صلح و امنیت بین‌المللی برگزار كند.
در تیرماه گذشته هم 'كی یو نوروانتو' (keijo norvanto) سفیر فنلاند در ایران در حاشیه بازدید از واحد تولیدی شایان برق اراك گفته بود: افزایش روابط تجاری در حوزه های مختلف صنعتی با جمهوری اسلامی ایران یكی از خواسته های فنلاند است.
وی یادآور شده بود: ایران بازار بزرگ بین المللی در حوزه نفت و صنایع پتروشیمی محسوب می شود و از ظرفیت های مناسبی برای افزایش روابط تجاری با فنلاند برخوردار است.
اروپام*1429