۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۳
کد خبر: 83292039
۰ نفر
رياكاري انگليس در مقابل پيشنهاد ايران براي تبادل زندانيان

تهران- ايرنا- وزير امور خارجه انگليس با رد پيشنهاد تبادل زندانيان از سوي ايران مدعي شد كه ارائه آن «تاكتيك ديپلماتيك» است.

به گزارش پنجشنبه شب ايرنا، جرمي هانت در واكنش به سخنان روز گذشته محمد جواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان در انجمن آسيايي نيويورك درباره تبادل زندانيان، مدعي شد كه پيشنهاد تهران فريبكارانه است.
وي به اظهارات ظريف درباره وضعيت نازنين زاغري و زن ايراني زنداني در استراليا اشاره و ادعا كرد كه وضعيت اين دو خانم با يكديگر تفاوت بسياري دارد.
هانت زنداني ايراني در استراليا را مجرم و جرم او را جدي توصيف كرد اما در عين حال تهران را به زنداني كردن افراد بي گناه و استفاده از آن ها به عنوان اهرم فشار متهم كرد.
وي ادامه داد: متاسفانه اين مساله اينك در ماجراي پرونده متهم در استراليا رخ داده است. آن‌ها مي گويند تنها زماني اين زن بي گناه را آزاد مي كنيم كه كاري را انجام دهيد كه به لحاظ ديپلماتيك به نفع ما باشد.
اين اظهارات هانت در حالي است كه پيشتر يكي از سخنگويان وزارت خارجه انگليس در واكنش به سخنان ظريف گفته بود:‌رسيدگي به وضع تمامي ايرانيان انگليسي از جمله زاغري-راتكليف كه در ايران بازداشت هستند، براي ما يك اولويت است. ما نسبت به پرونده‌هاي كنسولي خود نگران هستيم و در هر سطح و فرصتي آنها را مطرح مي كنيم.
ظريف روز چهارشنبه (4 ارديبهشت 1398) در انجمن آسيايي نيويورك گفت: در آمريكا و در اروپا ايرانياني هستند كه در زندان هستند چون آمريكا به آنها اتهام نقض تحريم ها را زده است. اتهام آنها ارسال تجهيزات هواپيماي مسافربري و نه جت بوده است. ما مترجم داريم كه در استراليا زنداني است.
ظريف ادامه داد: ما در مورد زاغري صحبت مي كنيم؛ كه البته من ناراحتم از شرايط او و به عنوان وزير امور خارجه هر چه از دستم برآمده براي كمك انجام داده ام اما هيچ كسي از زني كه در استراليا در زندان است، سخن نمي گويد.
همچنين يك مقام وزارت خارجه آمريكا نيز در واكنش به سخنان ظريف در مورد تبادل زندانيان گفت: ايران مي تواند با آزادي اتباع آمريكايي، جديت خود را در زمينه مسائل كنسولي از جمله مسائل مربوط به ايراني هايي كه به نقض قوانين تحريمي آمريكا محكوم شده يا تحت پيگرد قرار گرفته اند، نشان دهد.
شبد**9416**