سراج: همكاری های قضایی ضامن پویایی طرح «كمربند - راه» است

پكن- ایرنا- رییس سازمان بازرسی كل كشور كه برای شركت در اجلاس بین المللی 'كمربند-راه' به چین سفر كرده است در دیدار با دادستان عالی این كشور گفت: همكاری كشورهای عضو در عرصه های قضایی، نظارت و بازرسی، آمبودزمانی و مقابله با فساد، ضامن دوام و پویایی این طرح است.

به گزارش ایرنا 'ناصر قاضی سراج' روز پنجشنبه در دیدار 'ژانگ جون' دادستان كل چین در پكن از آمادگی سازمان بازرسی كل كشور برای فعالیت و همكاری همه جانبه در راستای همكاری های قضایی، نظارت و بازرسی، آمبودزمانی و مقابله با فساد با دیگر كشورهای عضو این ابتكار خبر داد.
وی ضمن اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از برگزاری دومین اجلاس بین المللی 'كمربند-راه' از این ابتكار به عنوان یكی از راهكارهای اساسی رشد همه جانبه كشورهای این مسیر نام برد.
رییس سازمان بازرسی كل كشور از مواضع دولت چین در مقابله با یكجانبه گرایی ایالات متحده آمریكا و مخالفت با وضع تحریم های ظالمانه علیه مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران تقدیر كرد.
قاضی سراج بر ضرورت افزایش همكاری های منطقه ای و ایجاد نهادهایی برای گسترش تجارت خارجی در قاره آسیا به عنوان راهكاری برای مقابله با زیاده خواهی و انحصارگرایی مالی ایالات متحده تاكید كرد و گفت: ابتكار 'كمربند-راه' در ایجاد رشد اقتصادی كشورها و بالا رفتن ارزش پولی و تولید ناخالص داخلی كشورهای عضو موثر است.
وی گفت: سازمان بازرسی جمهوری اسلامی ایران همواره دیدگاه و رویكردی آینده نگرانه به فعالیت ها و ارتباطات بین المللی داشته است و از فرصت هایی كه سبب گسترش روابط دو جانبه و چندجانبه میان كشورهای قاره آسیا می شود به صورت كامل حمایت می كند كه نمود آن در انجمن آمبودزمان آسیایی و موسسه آمبودزمان بین المللی مشخص است.
رییس سازمان بازرسی كل كشور گسترش روابط در قاره های آسیا، اروپا و آفریقا در قالب ابتكار 'كمربند-راه' را موضوعی تمدنی و فرهنگی عنوان كرد و تصریح كرد: راه ابریشم بیش از آنكه جاده ای برای تجارت باشد محملی برای معرفی تمدن های بزرگ جهان به یكدیگر است و همانگونه كه در متون تاریخی ما ثبت و ضبط است پاكدستی، صداقت و شفافیت جزء لاینفك تمدن های شرقی در همه عرصه های زندگی انسانی است.
قاضی سراج ادامه داد: ابتكار 'كمربند-راه' فرصتی است برای به ظهور رساندن مدل نظارت، بازرسی و شفافیت بر اساس فرهنگ های شرقی و ارائه و معرفی آن به دیگر فرهنگ هایی كه به واسطه این امر در این پروژه دخیل هستند.
وی با اشاره به ارایه پیشنهاد خود در اجلاس بین المللی 'كمربند-راه' مبنی بر تشكیل یك گروه هشدار دهنده با نام نگهبانان راه اظهار امیدواری كرد این گروه بتواند با انجام وظایفی كه برای آن تعریف می شود در انسجام بخشی به ساختار تشكیلاتی ابتكار 'كمربند-راه' نقش اساسی ایفاء كند.
رییس سازمان بازرسی كل كشور در بخش دیگری از سخنانش به معرفی دستاوردهای سازمان بازرسی كل كشور در حوزه های مختلف از جمله در حوزه آمبودزمانی در دو سطح داخلی و بین المللی، معرفی ساختار و مكانیسم های نظارت و بازرسی، مبارزه با فساد و رسیدگی به شكایات مردمی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وی بر تلاش برای ایجاد اجماع نظر میان كشورهای عضو انجمن آمبودزمان آسیایی، انجمن بین المللی مسئولان مبارزه با فساد و موسسه آمبودزمان بین المللی برای اقدام موثر در زمینه سوء استفاده از اعطای تابعیت مضاعف به متهمان و مفسدان فراری تاكید كرد و گفت: برگزاری سمینارهای آموزشی مشترك بین المللی با مشاركت نهادهای آمبودزمانی و نظارت و بازرسی كشورهای مختلف از دیگر برنامه های سازمان بازرسی كل كشور است.
'ژانگ جون' دادستان كل چین نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به رییس سازمان بازرسی كل كشور و همچنین تشكر و قدردانی از او و هیات همراه به جهت شركت در دومین اجلاس بین المللی 'كمربند-راه'، آمادگی خود را برای هرگونه همكاری در زمینه های مختلف با ایران اعلام كرد.
دومین اجلاس بین المللی 'كمربند-راه' با حضور هیات هایی از 110 كشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از امروز پنجشنبه در پكن آغاز بكار كرد.
از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصادی و دارایی، 'ناصر قاضی سراج' رییس سازمان بازرسی كل كشور و 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجلاس بین المللی 'كمربند- راه' شركت كرده اند.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان سفر به قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'كمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یكم' را مطرح كرد كه این طرح در نهایت با عنوان «كمربند - راه» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یك هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا مارس سال 2019 میلادی 125 كشور و 29 سازمان بین المللی 173 موافقت نامه همكاری با چین در این مورد امضا كرده اند.
نشست افتتاحیه رسمی این اجلاس هم فردا (جمعه) با حضور 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در پكن برگزار می شود.
دومین كنفرانس بین المللی 'كمربند - راه' تا 7 اردیبهشت ادامه دارد.
**آساق**1904**