وزير كار: اولويت هاي اقتصاد مقاومتي با سيل تغيير مي كند

گرگان - ايرنا - وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با يادآوري وقوع سيلاب در گلستان گفت كه به همين سبب در روند اجراي طرح هاي اولويت‎دار اين استان با موضوع اقتصاد مقاومتي تغييراتي به وجود خواهد آمد.

به گزارش ايرنا محمد شريعتمداري عصر پنجشنبه در نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي و كارگروه اشتغال استان گلستان در گرگان اظهار داشت: اكنون بايد مشخص شود كه آيا نياز به توقف برخي از طرح ها پس از وقوع سيل در گلستان وجود دارد يا خير؟
وي بدون اشاره به جزئيات و موضوع اقتصاد مقاومتي در ساير استانها گفت: بركت باران در 26 استان كشور اتفاق افتاد اما متأسفانه مردم برخي استانها گرفتار سيلاب شدند كه اميدواريم در اسرع وقت آثار مخرب ناشي از آن مرتفع شده و شرايط عمومي به ثبات برسد.
وي در خصوص اجرا و تكميل طرح ساخت سد نرماب مينودشت در شرق استان گلستان كه مي تواند در مهار سيلاب ها موثر باشد، اظهار داشت: پيگير شتاب در بهره برداري از اين سد (در دولت) بوده و هستيم.
طبق گزارش شركت آب منطقه اي گلستان ساخت سد نرماب مينودشت از 75 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است و تكميل آن يك هزار و 240 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ادامه داد: آنچه در استان ها مغفول مانده بايد بطور جد پيگيري شود و اگر اين پيگيري ها در گذشته انجام مي شد، امروز شاهد اثرات مخرب سيل در اين حد نبوديم.
شريعتمداري افزود: بايد مصوبات سفرهاي رياست جمهوري با توجه به سال آخر مجلس و بعد از آن پايان دوره دولت با اولويت طرح هاي نيمه تمام و مهم انجام شود.
وي تصريح كرد: در زمينه اشتغال كه از اولويت هاي دولت است، بحث ماليات توليدكنندگان بايد بازنگري شود تا آنان بتوانند ميل و رغبت بيشتري براي جذب نيرو داشته باشند و با جهت گيري جديد سياست مالياتي، مي توانيم از اشتغال حمايت قوي تري كنيم.
وي بيان كرد: بايد به بخش هاي آسيب ديده از سيل و تحريم ها توجه بيشتري شود و به آنان تسهيلاتي در زمينه سرمايه در گردش و توسعه واحدها داده شود.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي خاطرنشان كرد: سازمان تامين اجتماعي بايد براي وصول مطالبات هدف و برنامه ريزي داشته باشد تا بتوانيم دستمزد نيروي كارگر را بالاتر ببريم.
شريعتمداري گفت: با برقراري برخي تسهيلات مي توانيم در سالي كه به عنوان رونق توليد نامگذاري شده و نظام سلطه پيگير تحريم هاي بيشتر است، به موفقيت هاي خوبي دست يابيم.
وي اضافه كرد: براي راه هاي ميان بر اشتغال بايد به سمت اشتغال روستايي و ارائه راهكارهاي لازم براي توسعه اين اشتغال برويم و نرخ تسهيلات اشتغال، وام هاي رونق توليد و طرح هاي زودبازده را به يك ميانگين مطلوب رسانده و از سه نرخي بودن تسهيلات جلوگيري كنيم.
3014/2729