۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۵
کد خبر: 83291961
۰ نفر
تشخیص ریسك آلزایمر با استفاده از بازی موبایل

تهران – ایرنا - محققان دانشگاه ایست انگلیا با همكاری محققان دانشگاه كالج لندن و دویچه تلكوم، یك بازی موبایل طراحی كردند كه قادر است افراد در معرض ریسك ابتلا به آلزایمر را شناسایی كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، این بازی كه Sea Hero Quest نام دارد تا كنون توسط 4.3 میلیون كاربر در سراسر جهان دریافت و نصب شده است. در این بازی كاربران باید مسیر خود را در میان جزایر و كوه‌های یخ بیابند و محققان قادرند هر 0.5 ثانیه از بازی را به اطلاعات علمی تبدیل كنند. با استفاده از این اطلاعات، محققان می‌توانند افرادی كه از نظر ژنتیكی زمینه ابتلا به آلزایمر را دارند از سایرین تشخیص دهند.
به گفته محققان اطلاعات به دست آمده از دو دقیقه بازی توسط كاربران معادل اطلاعات حاصل از 5 ساعت تحقیقات آزمایشگاهی است و دسترسی به اطلاعات بازی 3 میلیون كاربر در سراسر جهان معادل 1700 سال تحقیقات آزمایشگاهی ارزشمند است.
محققان اطلاعات 27 هزار و 108 كاربر انگلیسی با سن 50 تا 57 سال را كه آسیب‌پذیرترین افراد در برابر آلزایمر هستند‏، ‌مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. سپس این اطلاعات را با اطلاعات یك گروه كوچك 60 نفری كه آزمایشات ژنتیكی را استاندارد را انجام داده بودند،‌ مقایسه كردند.
از بین گروه 60 نفری 31 داوطلب دارای ژن APOE4 بودند كه با بیماری آلزایمر ارتباط دارد و 29 نفر این ژن را نداشتند. احتمال ابتلا به آلزایمر در سنین جوانی در افرادی كه نسخه‌ای از ژن APOE4 را دارند حدود سه برابر بیشتر از سایرین است. محققان دریافتند افراد دارای این ژن عملكرد ضعیف‌تری در مسیریابی فضایی دارند و از مسیرهای ناكارآمد برای رسیدن به مقصد استفاده می‌كنند. نتایج حاصل از بررسی نحوه بازی این گروه كوچك با نتایج به دست آمده از گروه كاربران سازگاری دارد. بنابر این محققان به این جمع‌بندی رسیدند كه بر اساس نحوه بازی كاربران می‌توان افرادی را كه در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند، شناسایی كرد.
نتایج این تحقیقات از آن جهت دارای اهمیت است كه آزمایشات تشخیصی استاندارد حافظه قابلیت شناسایی افراد در معرض ریسك ابتلا به آلزایمر را ندارند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه PNAS منتشر شده است.
علمی **9259 ** 1200