۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
کد خبر 83291918
۰ نفر
مقررات اكران باید دقیق رعایت شود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی با تاكید بر ضرورت اعتمادسازی بین سینماگران و وزارتخانه گفت: مقررات اكران باید دقیق رعایت شود و اگر چیزی پروانه نمایش می گیرد، همان نمایش داده شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عباس صالحی عصر پنجشنبه (5اردیبهشت) در بازدید از نمایشگاه تجهیزات و فناوری های سینمایی در پردیس چارسو همزمان با برگزاری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد توقیف فیلم رحمان 1400 دو هفته بعد از اكران آن گفت: من از جزئیات بحث ها مطلع نبودم، ولی حرفه ای بودن را باید در كل مسیر رعایت كنیم. یكی از مشخصات حرفه ای بودن این است كه حتما مقررات اكران را به دقت رعایت كنیم.
وی ادامه داد: اما اگر چیزی مجوز اكران می یابد، همان چیزی كه مجوز دارد، اكران شود. این امر نوعی اعتمادسازی ایجاد می كند، نباید فضا را به سمت مچ گیری های بعد از اكران ببریم. هم وزارتخانه باید به سینماگر و پخش كننده اعتماد كند و هم آنها به ما اعتماد كنند، مواردی از این قبیل (رحمان 1400) نظام اعتماد را مختل می كند.
صالحی تاكید كرد: اگر هزینه ها روشن باشد كه اگر تخلفی صورت گرفت از آن اغماض نمی شود، بعدا می توانیم سیستم اعتماد به همدیگر را بالا ببریم.

**جشنواره جهانی فیلم فجر گام های موفقی برداشته است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد برگزاری مستقل یا جداگانه جشنواره جهانی و ملی فیلم فجر اظهار داشت: بحث جدایی یا همزمانی برگزاری دو جشنواره ملی و بین المللی فیلم فجر به اعتبار دوره طولانی برگزاری هم زمان آنها در سال های گذشته، از مدت ها قبل مطرح است.
وی ادامه داد: از چهار سال قبل كه جشنواره جهانی از جشنواره ملی جدا شد، مانند هر رویداد دیگری موافقان و مخالفانی دارد و باید به نظر همه احترام گذاشت كه استدلال های خود را دارند.
صالحی گفت: اما اینكه در چهار سال گذشته برگزاری مستقل جشنواره ادامه یافته نشان می دهد؛ سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی این بوده كه برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر نسبت به ادغام ارجح است و با همین نگاه امسال چهارمین دوره را گذرانده است.
عضو كابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: اما به طور طبیعی ممكن است این تصمیم منتقدانی داشته باشد. این مسیر با نگاهی كه بوده تعقیب شده و تغییری در این تصمیم وجود نداشته است.
وی ادله برگزاری مستقل جشنواره جهانی فیلم فجر را اینگونه برشمرد و گفت: جشنواره جهانی فجر توانسته دبیرخانه ثابت مستمر داشته باشد، استمرار به قدرت تكمیل و تكامل انجامیده و با متمركز كردن در حوزه بین الملل فرصت های بین المللی را برای سینمای ایران كشف كرده است. جشنواره در طول چهار سال قدم هایی را برداشته كه محسوس است، در حوزه فضای هنر سینما از طریق جشنواره، فرصت های ارتباطی بین سینمای ایران و سینمای جهان فراهم آورده، برای بازار بین الملل فرصت سازی كرده و فرصتی در دیپلماسی فرهنگی در آسیا و كشورهای مسلمان و همسایه پدید آورده است.
وی افزود: این قدم ها با برگزاری مستقل جشنواره طی شده است و حتما با نگاه انتقادی ممكن است دیدگاه های دیگری وجود داشته باشد، ولی جشنواره جهانی فیلم‌ فجر در حوزه اقتصاد سینما، در حوزه فرهنگ و دیپلماسی سینما گام های قابل توجهی برداشته است.

*اختیارات سرپرست سازمان سینمایی با رییس سازمان تفاوتی ندارد
صالحی در مورد حضور حسین انتظامی به عنوان سرپرست سازمان سینمایی در وزارت ارشاد توضیح داد: جایگاه سرپرست از لحاظ اختیارات و وظایف، همه اختیارات و وظایف رئیس سازمان را دارد و از لحاظ میزانی كه به كار می پردازد به همان جدیت است.
وی تاكید كرد: سرپرست در جایگاه وزیر می تواند سه ماه باشد؛ ولی در جایگاه های دیگر قید زمانی ندارد. انتظامی از لحاظ اختیارات و وظایف و هم جدیت شخصی در كار و هم جنبه های حقوقی قانونی مشكلی در وظایف سرپرستی سازمان سینمایی ندارد، وی زمانی را برای تصمیم گیری نهایی می خواست كه امیدواریم به زودی به نتیجه گیری نهایی برسیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد تغییرات محتمل در سازمان سینمایی و شورای پروانه ساخت با توجه به تعلل های اخیر در صدور پروانه ساخت نیز گفت: مهم ترین تغییرات در حوزه استان ها و شهرستان ها در مسیر اتفاقات در سینمای استان ها از لحاظ اكران است. توزیع بودجه سازمان سینمایی برای تخصیص بودجه بیشتر به حمایت از تولید است. اكنون 30 درصد بودجه به تولید تخصیص می یابد.
وی افزود: بخش دیگر كوچك سازی و چابك سازی و مسیر شفافیت است كه مسیر وزارتخانه بوده و با جدیت تعقیب می شود.
صالحی در مورد كاهش زمان صدور پروانه ساخت نیز توضیح داد: این امر مهم است؛ زیرا سرمایه گذاران نمی توانند زیاد صبر كنند. تاكید من و رییس سازمان سینمایی این است كه زمان را از دست ندهیم تا سرمایه گذار بتواند در فاصله زمانی روشن تری به جواب برسد و حتما این قضیه را دنبال خواهیم كرد.
سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 29 فروردین تا 6 اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو میزبان بیش از 250 مهمان از 58 كشور جهان شامل مدیران جشنواره‌ های جهانی، برنامه‌ ریزان یا نمایندگان انتخاب فیلم از طرف جشنواره ها، سینماگران و علاقمندان به سینمای ایران است. همچنین 28 مهمان از 21 كشور در بخش دارالفنون شركت دارند.
در این دوره 163 فیلم از 64 كشور جهان در بخش های مختلف شامل 9 فیلم كوتاه، 14فیلم بلند پریمییر (اولین نمایش)، 41 فیلم بلند و 7 فیلم كوتاه برای اولین بار در آسیا نمایش داده خواهند شد.
بازار فیلم از 29 فروردین تا سه اردیبهشت برگزار می شود، 80 نفر از مهمانان جشنواره مربوط به بخش بازار هستند و در میان این افراد 46 خریدار از 22 كشور حضور دارند.
فراهنگ**9157**1584