سه چهارم سرطان ها در گيلان درمان مي شوند

انزلي-ايرنا- معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گيلان گفت: سه چهارم سرطان ها در گيلان درمان مي شوند .

به گزارش خبرنگار ايرنا علي داودي روز پنجشنبه در مراسم اختتاميه سومين جشنواره سفيران سلامت گيلان در سال همايش دهكده ساحلي انزلي اظهار كرد: در گيلان سونامي سرطان نداريم اما سن سرطان سينه بانوان در گيلان 10 سال كمتر شده و به سن 44 سال رسيده است.
وي با اشاره به اينكه يك چهارم افراد مبتلا به سرطان دير به مراكز درماني مراجعه مي كنند افزود: شاخص سرطان در كشور 146نفر به ازاي هر 100 هزار نفر است كه اين آمار در گيلان به عدد 139 نفر در 100 هزار نفر رسيده است.
معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گيلان ادامه داد : 8 روش تست سرطان سينه هست كه به خانم هاي جوان آموزش داده مي شود و تاكيد دانشگاه علوم پزشكي بر اين است كه يك چهارم باقيمانده نيز زودتر مراجعه كرده و در صورت مشاهده هرگونه تغيير به پزشك مراجعه و از تست هاي ماموگرافي استفاده كنند.
داوودي با اشاره به وجود 55 هزار سفيران سلامت دانش آموزي در گيلان تاكيد كرد: در تلاش براي ارتقاي فرهنگ خود مراقبتي هستيم و دانشگاه گيلان همواره تاكيد دارد كه خانواده ها از خود درماني پرهيز كنند.
وي با اشاره به اينكه سفيران سلامت وظيفه انتقال آموزش هاي پيشگيرانه را در بين خانواده ها بر عهده دارند تصريح كرد: دانشگاه علوم پزشكي به عنوان متولي سلامت مردم تنها 25 درصد در سلامت جامعه نقش دارد و 75 درصد از سلامت جامعه به صورت مشترك در سازمانهايي مثل آموزش و پرورش ، جهاد كشاورزي و محيط زيست و ساير دستگاه ها انجام مي شود.
داودي با اشاره به لزوم اهتمام همه مردم و مسئولان براي تضمين سلامت مردم خاطر نشان كرد: دانشگاه علوم پزشكي با انجام برنامه سفيران سلامت ، آموزش هاي پيشگيرانه در راستاي فرهنگ سازي در خصوص بيماريهاي واگير دار، ديابت و برخي آموزش ها براي پيشگيري از برخي بيماريهاي خاص و حتي تصادفات و سقوط و غيره ارائه مي دهد.
وي يادآور شد: دانشگاه علوم پزشكي موارد خود مراقبتي در خصوص بيماري ها را به زبان ساده به دانش آموزان آموزش مي دهد تا اين سفيران سلامت آموزش ها را به همين زبان ساده به خانواده شان انتقال دهند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين مراسم از 200 تن از برگزيدگان در مسابقات عكس و فيلم و نقاشي و داستان جشنواره سفيران سلامت تجليل شد.
7471 /6030