جایی كه افتخاری و شجریان به هم رسیدند

تهران- ایرناپلاس- در سپهر موسیقی كشور، خوانندگان و نوازندگان بسیاری هستند كه همزمان با اتفاقات ناگوار مثل سیل و زلزله، كنسرت‌هایی را به نفع مردم آسیب‌دیده برگزار می‌كنند. استاد شجریان اولین كسی بود كه برای كمك به مصیبت‌دیدگان كنسرت خیریه برگزار كرد و حالا قرار است علیرضا افتخاری هم چنین كاری را انجام بدهد.

اتفاق آن‌قدر دلخراش و اندوهناك بود كه بتواند دل هر انسانی را بلرزاند. حادثه‌ای كه هر صنف و هر قشری نتوانست تاب بیاورد. همه و تا حد توانشان برای آرام كردن اندكی از این درد‌ها و رنج‌ها تلاش كردند. زلزله بزرگ بم در دی‌ماه سال 82 رخ داد. حادثه‌ای كه قشر فرهنگ و هنر هم مانند سایر قشر‌های دیگر به فكر یاری‌ رساندن به هموطنان كرمانی‌شان افتادند.

**یك گروه تكرار نشدنی
محمدرضا شجریان از اولین خوانندگانی بود كه برای برگزاری كنسرت و یاری رساندن به زلزله‌زدگان بم پیش‌قدم شد. این خواننده پس از اجرای اركستر ملی سال 1377 به دلیل برخی از مشكلات تا آن زمان یعنی تا وقوع زلزله بم اجرای عمومی در ایران نداشت. اما با وقوع این حادثه، خسرو آواز ایران یك گروه دست‌نیافتنی برای برگزاری این كنسرت تشكیل داد. گروهی كه حسین علیزاده، كیهان كلهر و همایون شجریان، در كنار استاد حضور داشتند. بعد‌ها این كنسرت به‌صورت یك آلبوم با همان عنوان اجرایش یعنی «هم‌نوا با بم» منتشر شد.

**كنسرت بزرگ مانی رهنما
مانی رهنما، خواننده موسیقی پاپ در سال‌های فعالیتش نشان داده كه به‌خوبی موسیقی پاپ را می‌شناسد. او كه آثار قابل‌توجه و با كیفیتی در كارنامه حرفه‌ای‌اش دارد، از جمله خوانندگانی است كه برای كمك به زلزله‌زدگان بم كنسرت برگزار كرد. این خواننده در سال 82 درباره برگزاری كنسرتش چنین گفت: 12 قطعه اركسترال را در كنار قطعه جدیدی برای زلزله‌زدگان بم در نظر گرفته‌ایم و عواید كنسرت را به هیچ صندوقی واریز نمی‌كنیم و در سفری خودمان آن را در بین مردم زلزله‌زده بم تقسیم می‌كنیم.

**دور از ریا و خودنمایی
محمد نوری، هنرمند فقید و چهره ماندگار كشور با آن صدای خاص و لحن دلنشین هم از جمله این خوانندگان بود. همزمان با نوزدهمین جشنواره موسیقی فجر در كرمان كنسرتی را برگزار كرد كه بسیار هم مورد استقبال مردم قرار گرفت. البته بسیاری از خوانندگان، چه پاپ و چه سنتی در این عمل خیر شركت كردند، طوری كه سالن‌های میلاد و وحدت در آن بازه زمانی هر شب یك نوبت اجرا داشتند. شهرام ناظری، خشایار اعتمادی، كامكارها، محمد اصفهانی و ... از جمله هنرمندانی بودند كه با برگزاری كنسرت‌هایشان كمك‌های مالی بسیاری را برای آسیب‌دیدگان جمع‌آوری كردند. این اجرا‌ها تنها اجرا‌هایی معمولی و برای كمك نبود. بلكه قدم‌هایی بود برای بدعت‌گذاریِ همدردی و یاری هنرمندان با هموطنان آسیب‌دیده چه در سیل، زلزله یا هر حادثه ناگوار دیگر. بدعت‌گذاری كه عاری از هرگونه ریا و خودنمایی بود.

**صدیق تعریف، شهرام ناظری، كامكار‌ها و یك كنسرت متفاوت
صدیق تعریف كه خود كُردزبان هم هست از جمله خوانندگانی بود كه با وقوع زلزله كرمانشاه كنسرت‌هایی برای یاری‌رساندن به زلزله‌زدگان اجرا كرد. كنسرت «به پیشواز بهار، با كودكان زلزله» توسط اعضای گروه نوروز به سرپرستی این خواننده در همدان برگزار شد كه مورد استقبال مردم هم قرار گرفت. به پیشواز بهار در دو بخش فارسی و كردی اجرا شد.
اما شهرام ناظری و گروه كامكار‌ها با برگزاری كنسرتی متفاوت، اتفاق تازه‌ای را برای كمك به زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب رقم زدند. در این اجرا افرادی مانند علی مرادخانی-معاون هنری وزارت ارشاد، فرزاد طالبی-مدیركل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، لوریس چكناواریان- آهنگساز، رویا نونهالی- بازیگر، مهمان این كنسرت بودند. اما اتفاق متفاوتی كه هنگام برگزاری این كنسرت رخ داد نقاشی بزرگمهر حسین‌پور از تصاویر آسیب‌دیدگان زلزله بود كه در انتهای اجرا هم به نفع این مردم به فروش رفت.

**سیلی كه آمد و خوانندگانی كه به تكاپو افتادند
روز‌های پایانی سال 97 بود كه برخی از شهر‌های گلستان و مازندران درگیر سیل شد. این اتفاق ادامه پیدا كرد و در نوروز 98 بسیاری از شهر‌های استان‌های لرستان و خوزستان نیز درگیر این حادثه شدند و خسارت‌های بسیاری متحمل شدند. هنرمندان دوباره بیكار ننشستند و از توانایی‌های خود برای كمك به سیل‌زده‌ها بهره بردند.
شهرام ناظری، خواننده كُردزبان دوباره برای یك كنسرت خیریه پیش‌قدم شد و به مناسبت روز عطار، كنسرتی را به نفع سیل‌زدگان در نیشابور اجرا كرد. البته شوالیه آواز ایران از اجرای دیگر در روز دهم اردیبهشت‌ماه در دانشگاه صنعتی شریف خبر داده است. ناظری درباره اختصاص عواید این اجرا چنین گفت: قصد دارم عواید كنسرت دانشگاه صنعتی‌شریف را در حسابی كه روی آن كنترل داریم، قرار دهیم و بعد پول را در اختیار چند نفر از دانشجویان این دانشگاه بگذاریم تا با حضور در مناطق سیل‌زده آن را هزینه كنند. شاید هم از تهران وسایل مورد نیاز را تهیه و به مناطق آسیب‌دیده ارسال كردیم. حتی می‌توانیم مانند زلزله بم برای هنرمندانی كه سازهایشان از دست رفته است، ساز تهیه كنیم.

**رستاك در سنندج
گروه رستاك هم كه این روز‌ها طرفداران بسیاری دارند، قرار است هشتم این ماه در سالن شماره یك سینما بهمن شهر سنندج طی دو سانس كنسرت برگزار كنند. این گروه با ارائه متنی از هموطنان خواستند كه در این اجرا حضور داشته باشند.
در ادامه این اقدامات هنری هنرمندان، قرار است كنسرت گروه همایون پرنیا با اجرای علیرضا افتخاری روز شنبه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شود. این اجرا كه به نفع سیل‌زدگان روی صحنه می‌رود، شامل دو بخش موسیقی سنتی و لری است.گزارش از هنگامه ملكی