چهار اثر در آیین گرامیداشت واقعه طبس رونمایی شد

بیرجند - ایرنا - همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت سالروز شكست حمله نظامی آمریكا در صحرای طبس چهار اثر فرهنگی، هنری در این منطقه رونمایی شد.

به گزارش ایرنا این آثار روز پنجشنبه با حضور سردار ابوالفضل شكارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، استاندار خراسان جنوبی، قائم مقام نماینده ولی فقیه در استان، فرمانده سپاه انصارالرضا (ع)، همسر شهید منتظر قائم و جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد شكر واقع در صحرای طبس رونمایی شد.
مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: یكی از این آثار انیمیشن كابوس شن بود كه توسط صدا و سیمای مركز خراسان جنوبی تهیه شده است.
محمدرضا فخر با اشاره به رونمایی از آثار برگزیده ورك شاپ تخصصی گرافیك توفان شن بیان كرد: این آثار متعلق به هنرمندانی از استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و كرمان است.
وی ادامه داد: نماهنگ مستند واقعه طبس و ساعت شنی از دیگر آثار فرهنگی هنری بود كه توسط امور هنری و سینمایی اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی تهیه و امروز رونمایی شد.
فخر گفت: برپایی نمایشگاه عكس، كتاب و ایستگاه نقاشی نیز از برنامه های جانبی آیین سالگرد شكست مفتضحانه آمریكا در صحرای طبس است.
صحرای طبس در فاصله 130 كیلومتری محور طبس به یزد قرار دارد كه آمریكایی ها با ورود به این منطقه قصد آزادی گروگان های خود را در تهران داشتند ولی بر اثر وقوع توفان شن و برخورد هواپیما و بالگردهای آنها در پنجم اردیبهشت سال 1359 دچار شكست مفتضحانه و سختی شدند.
هر سال به همین مناسبت مراسمی با حضور مردم و مسئولان در شهرستان طبس برگزار و یاد شهید محمد منتظر قائم فرمانده سپاه استان یزد كه در این محل به شهادت رسید، گرامی داشته می شود.
مراسم گرامیداشت امسال با حضور سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، استاندار خراسان جنوبی، قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد شكر و محل واقعه طبس برگزار شد.
9893*3028