حكایت نقش حیاتی ایران در شكست داعش

بغداد - ایرنا - 'زمانی كه همه حتی آمریكا درخواست كمك عراق را رد كرده و منتظر سقوط بغداد بودند، ایران جنگنده های سوخوی خود را در روزهای نخست سقوط موصل در اختیار دولت این كشور گذاشت تا مواضع داعش را بمباران كند...'.

به گزارش ایرنا، حكایت نقش و كمك های جمهوری اسلامی ایران به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه (2014 - 2017)، موضوعی پرجنجالی است كه تاكنون اظهارنظرها و تحلیل های بسیار و بعضا متفاوتی درباره آن شده اما یك گزارش رسمی و دقیق بدلایل ملاحظات مختلف در دسترس عموم قرار نگرفته بوده است. گذشت نزدیك به دو سال از اعلام پایان نظامی داعش در عراق از یكسو و تحولات ماههای اخیر در سطح منطقه و بین الملل بویژه فشارها، تهدیدات و ایران هراسی های یكجانبه آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر، شاید شرایط را برای انتشار اطلاعاتی پیشتر محرمانه در خصوص كمك های نظامی ایران به جنگ عراق علیه داعش فراهم كرده است.
برگزاری كنگره بزرگ 'سپاس از ایران' كه از سوی دولت و گروههای عراقی روز چهارشنبه در بغداد برای قدردانی از نقش ایران و همچنین تجلیل از خانواده های شهدای مستشاری ایران در جنگ با گروهك داعش فرصتی بود تا جزییات جدید و منتشر نشده ای از كمك های و اقدامات فوری و حیاتی جمهوری اسلامی ایران در كمك به جنگ با داعش و زمین گیر كردن این گروهك تروریستی پشت دروازه های بغداد و اربیل اعلام شود.
كنگره سپاس از ایران همچنین فرصتی شد تا تعدادی از مهمترین رهبران سیاسی و نظامی عراق چگونگی و تعیین كننده بودن كمك های ایران را تشریح كنند. فیلم های مستندی نیز در میان برنامه ها پخش شد كه هر كدام به بخش هایی از كمك های فوری و حیاتی ایران در روزهای نخست پس از سقوط موصل و در معرض سقوط قرار گرفتن بغداد و اربیل اشاره داشتند اما وقتی نماینده ایران پشت تریبون رفت، ضمن قدردانی از برگزاری این كنگره و تاكید بر اتحاد و یكپارچگی دو ملت و همكاری های راهبردی دو دولت، به بخش هایی از كمك های نظامی ایران اشاره كرد كه تاكنون بیان یا منتشر نشده بود.
'محمدكاظم آل صادق'رایزن سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعنوان نماینده جمهوری اسلامی در این كنگره بخش هایی از گزارشی را قرائت كرد كه حاوی اطلاعات و جزییات كاملا تازه از كم و كیف كمك های نظامی ایران به جنگ با داعش است.
مطالعه این گزارش نشان می دهد، سفارت ایران تلاش كرده است فقط بعنوان چند نمونه عینی به كمك های انجام شده به جنگ با داعش اشاره كند و حكایت پر افتخار نقش سیاسی، فرماندهی و روحیه بخشی روزهای نخستی كه ناامیدی بر همه حاكم شده بود را به خود عراقی ها واگذارد و بجای آن و بدرستی به نقش برجسته فتوای جهاد كفایی مرجعیت عالی عراق و بسیج و فداكاری های جوانان عراقی بپردازد.
نقش حضور میدانی و روحیه بخشی سردار قاسم سلیمانی و سایر فرماندهان ایرانی در طول جنگ با داعش بویژه روزهای نخست كه بسیاری از سیاستمداران و تحلیل گران، بغداد و اربیل را از دست رفته می پنداشتند و فروپاشی عراق را باور كرده بودند، خود حكایت مفصلی است كه خبرنگاران ایرنا بطور مكرر از زبان فرماندهان ارشد میدانی الحشد الشعبی عراق شنیده و آن را روایت كرده اند.
گزارش رایزن سیاسی سفارت ایران در بغداد اما بیشتر روی كمك های عینی و آمارهایی از اقدام فوری جمهوری اسلامی ایران برای تقویت نیروهای عراقی و
متوقف كردن هجوم برق آسای داعش متمركز بود.
متن كامل گزارش كه در اختیار ایرنا قرار گرفته است شاید بعنوان نخستین گزارش رسمی است كه حاوی اطلاعات و جزییات مهم و منتشر نشده ای از كمك های نظامی و لجستیك فوری و حیاتی ایران در روزهای نخست پس از سقوط موصل دومین شهر بزرگ عراق در هجوم گسترده گروهك تروریستی تكفیری داعش است:

** متن كامل گزارش:
'هجوم داعش به عراق در شب سه شنبه مورخه 10 ژوئن 2014 (20 خرداد 1393) و اشغال موصل به عنوان دومین استان پرجمعیت عراق و پیشروی به سوی استانهای دیگر این كشور همگان را در نوعی بهت و حیرت فرو برد.
این پدیده شوم (داعش) آنچه را در سر می پروراند آن بود كه با اشغال سرزمینی و ساقط كردن دولت عراق و هم چنین تخریب آستان های مقدس ائمه اطهار (ع) در سامرا، نجف اشرف و كربلای معلی در راستای تثبیت و گسترش خلافت خیالی و پوشالی خود با پایتختی بغداد و دستیابی به چاههای نفتی بصره گام بردارد.
اگر چه آمریكایی ها بر اساس توافقنامه راهبردی – امنیتی خود با عراق متعهد به دفاع از این كشور در این گذرگاه دشوار تاریخی و سرنوشت ساز بودند اما با آوردن بهانه های واهی و پیش شرط گذاشتن از انجام هر گونه اقدامی برای مساعدت به عراق سرباز زدند.
در كنار این خلف وعده، آمریكا قراداد فروش هواپیمای جنگی به عراق را نیز متوقف كرد و حتی برای درخواست نخست وزیر وقت عراق برای بمباران ستون های داعش كه به سمت بغداد سرازیر بودند اهمیتی قائل نشده و از انجام هر گونه اقدامی خودداری كردند.
آنچه در بیان آمریكایی ها نسبت به پدیده داعش القا شد تزریق نوعی ناامیدی به دولت و ملت عراق نسبت به توانایی خود در پایان دادن به این پدیده شوم در بازه زمانی كوتاه مدت بود.
در این میان جمهوری اسلامی ایران در همان روز و بدون اعلام هیچ گونه پیش شرطی، به عنوان نخستین كشور با اعزام مستشاران نظامی و حتی رزمندگان خود خود به یاری دولت و ملت عراق شتافت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شد و از هیچ مساعدتی در این زمینه دریغ نكرد. با برقراری پل هوایی هزاران تن از كمك های نظامی و لجستیكی به همراه مستشاران نظامی به عراق گسیل داشته شد. در كنار این اقدام
جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ گونه پیش شرطی به درخواست نخست وزیر وقت عراق اسكادرانی از هواپیمایی جنگی سوخوی ۲۴ را تحویل عراق داد كه تا هم اكنون در صحنه میدانی جز موثرترین ابزارهای دفاعی این كشور به شمار می رود. فتوای اثرگذار و بسیار پر اهمیت مرجعیت و اعلام آن توسط نماینده خود در خطبه های نماز جمعه در مورخه 13 ژوئن 2014 موجی خروشان از جوانان، عشایر و مردم عراق پدید آورد كه در پاسخ به ندای مرجعیت و دفاع از مقدسات و یكپارچگی سرزمینی عراق به پاخاستند.
الحشد الشعبی به عنوان شجره ای طیبه در پی فتوای مرجعیت آگاه و بیدار و با حمایت و كمك های جمهوری اسلامی ایران پا به عرصه وجود گذاشت و به عنوان نیروی نظامی در چارچوب منظومه دفاعی عراق به خوبی توانست در حساسترین برهه تاریخ این كشور نقش دفاعی خود را به خوبی ایفا كند.
جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از تجارب خود تمام تلاش خود را برای تحقق فتوای مرجعیت و شكل دهی به نیروهای مردمی در قالبی كه متناسب با بحران نظامی - امنیتی پیش آمده باشد به كار گرفت و در همین راستا دهها تیپ، گردان و قرارگاههای مختلف در ساختار الحشد الشعبی مقدس شكل داده شد.
برگزاری دوره های آموزش نظامی برای ۳۵ هزار نفر از نیروهای الحشد الشعبی در عراق و ایران، كمك به طراحی ۳۲ عملیات بزرگ نظامی، كمك به راه اندازی بخش های جنگال - شنود و پهبادی الحشد الشعبی، كمك به راه اندازی یگان موشكی الحشد الشعبی، مساعدت در راستای ایجاد اتاق وضعیت عملیات مشترك، ارسال بیش از ۴۰۰ میلیون قطعه فشنگ و انواع گلوله از جمله گلوله توپ، خمپاره انداز، راكت، موشك، انواع سلاحهای سبك و سنگین، واگذاری قریب به ۴۰ دستگاه تانك و نفربر زرهی، انجام هزاران ساعت پرواز شناسایی عكسبرداری و مراقبت با به كارگیری صدها فروند هواپیمای بدون سرنشین در راستای انجام دهها عملیات میدانی، ایجاد و راه اندازی واحدهای تخصصی چون سازمان اطلاعات سازمان مخابرات، سازمان بنیاد شهید و جانبازان و رسیدگی به امور رزمندگان، یگانهای زرهی، توپخانه، ضد زره و دهها واحد قدرتمند تخصصی دیگر همچون مهندسی - كه قابلیت احداث صدها كیلومتر خطوط دفاعی را داشت- شكل دهی به خطوط دفاعی و اولویت های عملیاتی مجهز كردن الحشد الشعبی به فناوری پیشرفته هواپیماهای بدون سرنشین از اقدامات مهم مستشاران جمهوری اسلامی ایران برای توانمند ساختن الحشد الشعبی بود.
جمهوری اسلامی ایران همچنین در كنار همكاری دو جانبه با كشورهای عراق و سوریه در راستای مبارزه با تروریسم، نقش بارزی در شكل گیری مركز چهار جانبه تبادل اطلاعات كه كشورهای ایران، عراق، روسیه و سوریه را در بر می گرفت ایفا كرد.
این مركز در تاریخ اول اكتبر 2015 (9 مهر 1394) در بغداد تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران به تنهایی با رصد ۲۹۰۰ مركز مهم و حساس، تجمع و مسیر حركت داعش اطلاعات مربوط به این مراكز را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار داد كه توسط این نیروها مورد اصابت قرار گرفته و این تنها گوشه ای از اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در كنار برادران عراقی خود در نبرد علیه داعش و تروریسم بوده است.
جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از تجربه خود در زمینه ایجاد همبستگی و هماهنگی میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش در داخل كشور خود توانست نوعی همبستگی و هم افزایی ظرفیت های نظامی میان ارتش ، پلیس اتحادیه و سایر دستگاههای نظامی - امنیتی عراق به وجود آورد.
شكل گیری الحشد الشعبی تنها یك روی مثبت این داستان بود در كنار شكل گیری این نهاد ارزشمند همبستگی دو ملت ایران و عراق در پی هجوم داعش به عراق بروز و ظهور یافت. به گونه ای كه در پی تهدید عراق از سوی داعش جوانان ایرانی نیز مانند جوانان عراقی خروشیدند و یكی از زیباترین صحنه هایی كه پس از صدور فتوای مرجعیت عراق مبنی بر جهاد در جمهوری اسلامی ایران رقم خورد خیل جوانان عاشقی بود كه با تجمع در یكی از میادین مهم تهران چونان موج خروشان آمادگی خود را برای جهاد، دفاع از مقدسات و مبارزه با تكفیری ها در عراق ابراز داشتند.
شاید بتوان زیباترین تعبیر از همبستگی دو ملت ایران و عراق را در كلام حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای یافت كه فرموده بودند ((مثلنا ومثل الشعب العراقی لحمك لحمی و دمك دمی)) و از این رهگذر طبیعی بود كه با بروز و ظهور تهدید حیاتی در عراق، خون ایرانی در راستای یاری رساندن به برادر عراقی خود بجوشد و جوان ایرانی بخروشد تا در كنار جوان عراقی خطر پیش آمده را دفع كند.
در كنار این همستگی مردم ،نوعی همبستگی و هماهنگی میان فرماندهان و مستشاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرماندهان الحشد الشعبی شكل گرفت.
در اینجا باید به افتخار بگویم در حالی كه داعش به دیواره های فرودگاه تلعفر رسیده بود آخرین هواپیمایی كه پس از تخلیه فرودگاه و انجام اقدامات لازم نظامی این فرودگاه را ترك كرد هواپیمای فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حاج قاسم سلیمانی به همراه فرمانده الحشد الشعبی ابومهدی المهندس بود.
همچنین در حضور فرماندهان الحشد به عنوان شاهدان عینی عرض می كنم اولین بالگردی كه در محاصره ۳۶۰ درجه ای داعش در آمرلی برای رسیدگی به وضعیت مردم در این شهر به زمین نشست بالگرد فرمانده نیروی قدس به همراهی ابومهدی المهندس بود كه این امر منجر به طراحی و اداره شخص فرماندهی نیروی قدس برای شكستن محاصره آمرلی بود.
از این گونه موارد در سلحشوری و پیشگامی برداران شما در صحنه های نبرد در عراق در مناطقی چون بلد، سامرا، تكریت،بیجی، فلوجه، جرف الصخر، اطراف بغداد، موصل، دیالی و دیگر مناطق موارد فراوانی وجود دارد كه چنانچه این خاطرات به خوبی به قلم تحریر درآید حجم علاقه و عشق دو جانبه را بیش از پیش نمایان خواهد ساخت.
برخلاف سیاه نمایی دشمنان دو كشور و دولت مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی عراق، آنچه در صحنه واقع رقم خورد همگرایی میان دو كشور و در هم تنیدگی و همبستگی دو ملت ایران و عراق بود.
دارا بودن ۱۴۰۰ كیلومتر مرز مشترك و وجود پیوندهای دینی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی نمایانگر عمق و ریشه دار بودن این در هم تنیدگی و همگرایی است. جمهوری اسلامی ایران همان گونه كه در این كارزار سخت كنار دولت و ملت عراق در راستای مبارزه با تروریسم و تكفیر ایستاد و در این مسیر از هیچ كمكی دریغ نكرد هم چنان در كنار ملت و دولت عراق خواهد ایستاد.
شیطنت امریكا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمانهای تروریستی به خوبی نمایانگر نگاه دوگانه غرب به پدیده شوم تروریسم است.
در نگاه غرب و در راس آن آمریكا، تروریسم دولتی رژیم اشغالگر قدس در مقابل
را به عنوان دفاع از خود می پندارد و جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه در پی درخواست رسمی كشورها و در راستای ایجاد ثبات ، استقرار و صلح و نبرد با تروریسم و تكفیر در این كشورها فعالیت می كند تروریست نامیده می شود.
تروریسم و تكفیر خطر است كه بشریت را از دیرباز تهدید می كرده است و جمهوری اسلامی ایران نیز خود قربانی این پدیده شوم بوده است. شهادت بیش از ۱۷ هزار شهید ایرانی ترور خود بزرگترین گواه بر این مدعا است.
انقلاب اسلامی ایران به رهبری حكیمانه امام خمینی (ره) سردمدار حمایت از مسلمانان و مستضعفان جهان بوده و این مهم را همواره رسالت خود می پندارد. حمایت از مسائل عادلانه جهان اسلام از جمله مساله فلسطین به عنوان مساله محوری همواره در كانون توجهات جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و رژیم اشغالگر قدس به عنوان موجودیتی غیر مشروع غده ای سرطانی به شمار می رود كه در قلب جهان اسلام شكل گرفته است و هدفی جز تجزیه كشورهای اسلامی را در سر نمی پروراند.
جمهوری اسلامی ایران در سیاست منطقه ای خود در طی چهار دهه گذشته ضمن رعایت اصل حسن همجواری و احترام به حاكمیت و یكپارچگی سرزمینی كشورهای همجوار و همسایگان خود كوشیده است در راستای گسترش و توسعه روابط دو جانبه با همسایگان گام برداشته و در این میان كشور عراق از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. حفظ حاكمیت، استقلال و تمامیت ارضی و یكپارچگی مردم عراق برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بوده و امنیت و ثبات عراق را امنیت و ثبات خود قلمداد می كند.
پیشرفت اقتصادی عراق و هم چنین نقش آفرینی فعال عراق در سطوح منطقه ای و
بین المللی نیز در زمره اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به همسایه غربی خود به شمار می رود.
امروزه نیز جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با انتقال تجربیات ارزنده خود در زمینه های مختلف علمی، فناوری و سازندگی و بازسازی به دولت عراق گامی در راستای توسعه و پیشرفت عراق بردارد.
در این راستا بر گسترش و توسعه تعاملات و روابط خود در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، علمی و آموزشی با جمهوری عراق تاكید دارد.
پیروزی های ارزشمند نیروهای مسلح عراق شامل ارتش، پلیس فدرال، نهاد مبارزه با تروریسم، پیشمرگه و نیروهای مردمی عراق از شیعه و سنی نوید دهنده آغاز فصل جدیدی در پیش روی عراق است و امید آن است كه با پایان یافتن خشونت ها زمینه پیشرفت، توسعه، اصلاح و آبادانی عراق فراهم شود.
امروز الحشد الشعبی به عنوان یكی از مهم ترین و كارامدترین سازمانهای نظامی در چارچوب ساختار قانونی نیروهای مسلح عراق و در كنار دیگر نیروهای مسلح با نگاهی تیزبین هرگونه تحرك دشمن و حامیان آن را رصد كرده و در راستای خنثی كردن توطئه های آن حركت خواهد كرد و قطعا الحشد الشعبی ضامن استقرار، ثبات و امنیت آینده عراق و منطقه خواهد بود.
آنچه مایه افتخار این محفل (كنگره سپاس از ایران) است حضور خانواده های معظم و معزز شهدایی از عراق، ایران و لبنان است كه خداوند این افتخار را به آنان عطا كرد تا خون پاك و طاهر عزیزانشان در این وادی مقدس ریخته شود. خون شهیدان والامقامی كه چونان قطره ای درخت تنومند اسلام را سیراب كرده و چونان شمع، فروغ آسمان ولایت امیر المومنین (ع) را فرزوان و جاودانه كردند.
جمهوری اسلامی ایران در این نبرد تمام عیار 60 شهید از ولاترین مستشاران و فرماندهان نظامی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین كارشناسان اقتصادی و فنی - مهندسی خود را تقدیم كرد.
در كنار گرامیداشت نام و یاد شهدای ایرانی شایسته است از نقش آفرینی تمامی رزمندگانی كه با ایثار و جانفشانی در رقم خوردن پیروزی برادران عراقی خود سهیم بودند تقدیر و تشكر شود.
در این میان باید به نقش و اقدامات مستشاران نظامی حزب الله لبنان در كنار نیروهای الحشد الشعبی اشاره كرد.
در پایان لازم است از میزبانی و زحمات دولت عراق و در راس آن جناب آقای دكتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر محترم این كشور و سازمان الحشد الشعبی در برگزاری باشكوه كنگره كه در راستای تكریم و زنده نگه داشتن یاد و نام شهدای ایرانی صورت پذیرفت قدردانی و تشكر شود.
پایان.
خاورم*10**380*

سرخط اخبار جهان