طالبان تاریخ دقیق مرگ ملا عمر را اعلام كرد

تهران- ایرنا- گروه طالبان روز پنجشنبه پس از شش سال با انتشار عكسی از ملا عمر؛ رهبر و بنیان‌گذار این گروه برای نخستین بار به طور رسمی تاریخ و علت مرگ وی را اعلام كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افق، طالبان با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت و توییتر خود اعلام كرد كه ملا عمر شش سال پیش به علت «قضای الهی» در تاریخ 4 ثور (4اردیبهشت) 1392 خورشیدی درگذشت.
ظاهراً این اقدام به دلیل فرارسیدن سالگرد درگذشت او صورت گرفته است.
مرگ ملاعمر برای نخستین بار در ششم تیرماه 1394 در رسانه ها اعلام و گفته شد كه او دو سال پیش از آن درگذشته است؛ در حالی كه در این دو سال در روزهای عید فطر و عید قربان همچنان پیام‌هایی از طرف او منتشر می‌شد.
پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر، حكومت افغانستان اعلام كرد كه او در شهر كراچی پاكستان درگذشته است. هرچند طالبان جزئیات كامل مرگ وی را هرگز فاش نكرد اما یك روزنامه‌نگار هلندی در ماه گذشته در كتابی ادعا كرد كه او در نزدیكی یك پایگاه آمریكایی در ولایت زابل زندگی می‌كرده و همان‌جا درگذشته است. طالبان نیز این ادعا را تأیید كرد اما حكومت افغانستان در این مورد واكنش نشان داد و بار دیگر بر مرگ او در پاكستان تأكید كرد.
طالبان اما در اعلامیه تازه خود محل مرگ رهبر سابق خود را اعلام نكردند.
انتشار خبر مرگ ملا عمر سبب شایعات گسترده‌ای در مورد ساختار رهبری و عملیاتی گروه طالبان نیز شد و حتی استعفای طیب آقا؛ رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر را در پی داشت. طیب آقا در زمان حاكمیت این گروه در دهه 1990 به‌عنوان منشی و فرد نزدیك با ملاعمر شناخته می‌شد.
ملا محمد عمر در زمان رهبری طالبان چهره مرموزی بود كه عكسی از او دیده نشد و پس از سرنگونی این گروه در حمله آمریكا در اكتبر سال 2001 ناپدید شد. محل اختفای ملاعمر نیز هیچ‌گاه روشن نشده است.
شبس**9473**1859