۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۸
کد خبر: 83291484
۰ نفر
كاهش دما و تهدید سرمازدگی باغ ها

استانها ایرنا - كاهش دمای هوا موجب خسارت به درختان میوه و سرمازدگی باغ ها در برخی استان ها شد و كارشناسان جهاد كشاورزی را بر آن داشت تا نسبت به بررسی میزان خسارت ها اقدام كنند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگاران ایرنا ؛ در پی رسیدن دمای هوا به زیر صفر در برخی استان ها، میزان خسارت سرمازدگی باغات و محصولات زراعی در مناطق مختلف متفاوت گزارش شده اما هنوز میزان اصلی خسارت مشخص نشده است.
سرمای دیررس بهاری تا روز جمعه در برخی مناطق كشور ماندگار و بالغ بر 10 درجه كاهش دما، رسیدن دما به صفر و زیر صفر و بارش برف همراه خواهد بود.

سرمازدگی باغ های كهگیلویه و بویراحمد را تهدید می كند
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی كهگیلویه وبویراحمد با اشاره به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی كشور و روند كاهش دما گفت كه سرمازدگی باغ های مناطق سردسیری این استان را تهدید می كند.
زواره آزادپور اظهار داشت: باغداران برای كاهش اثر تنش سرمازدگی در باغ‌ها، تاج درختانی كه شكوفه دارند را باید به روش بارانی در روز‌های آینده آبیاری كنند.
وی استفاده از سیستم گرمایشی سیار، ایجاد دود در بعد از ظهر‌ها برای جلوگیری از بازگشت گرما، استفاده از محلول پاشی با اسید آمینه و كود پتاس را از جمله راهكار‌های لازم برای مقابله با سرمازدگی اعلام كرد.
آزاد پور بیان كرد: بیشترین باغ‌های سردسیری در معرض خطر سرمازدگی درختان گردو، بادام و هسته داران و در مناطق گرمسیری مركبات هستند.
وی اضافه كرد: مساحت باغ های این استان 43 هزار و 402 هكتار است كه 30 هزار و 469 هكتار بارور و مابقی در مرحله نهال هستند.
آزادپور تصریح كرد: 70 درصد از باغهای استان در مناطق سردسیری قرار دارند.

دمای همدان به زیر صفر درجه رسید
كارشناس اداره كل هواشناسی همدان نیز در این خصوص گفت: در دومین ماه از فصل بهار روز گذشته دمای هوای همدان به سه درجه سانتیگراد زیر صفر رسید.
شهرام حكیمی افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، سامانه بارشی امروز از همدان خارج می شود و به دنبال آن جوی پایدار استان را فرا می گیرد.
حكیمی با اشاره به بارش برف در ارتفاعات استان در روز گذشته، عنوان كرد: سرمای صبحگاحی همچنان در استان فعال است و انتظار می رود دمای صبحگاحی با شیب ملایم تا هفته آینده افزایش یابد.
گفتنی است، بر اساس آخرین آمار از ابتدای مهر ماه 1397، بارش های استان همدان نسبت به بلند مدت حدود سه برابر افزایش داشته و در سال آبی جاری این استان به عنوان سومین استان پر بارش كشور ثبت شده است.
همچنین سردی در این فصل به بخش زیادی از محصولات كشاورزی استان آسیب وارد كرده است.

انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی باغ ها
با توجه به بارش برف در ارتفاعات خراسان شمالی در هفته جاری هوای این استان در روزهای پنجشنبه و جمعه در سردترین ساعات در مناطقی از شمال و شرق استان برای شیروان، فاروج، رازوجرگلان و بجنورد به صفر یا زیر صفر خواهد رسید.
با توجه به سرد شدن هوا در 2 روز پایانی هفته احتمال سرمازدگی محصولات كشاورزی و باغ ها وجود دارد كه به كشاورزان توصیه شده اقدامات حفاظتی لازم را برای جلوگیری از خسارات ناشی از سرمازدگی را انجام دهند.

زخم سرما بر پیكر قطب بادام كشور
مسئولان جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز با تایید سرمازدگی بخش زیادی از باغات استان، اعلام خسارت و سطح باغات سرمازده را به بعد از ارزیابی های دقیق و جمع بندی نهایی موكول كردند.
رئیس كارگروه سرمازدگی، خشكسالی و دفع آفات جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری در همین خصوص گفت: كاهش شدید دما، خسارت زیادی به باغات استان وارد كرده و بیشترین خسارت وارده به باغات بادام استان بوده است.
حسین برزگر افزود: كاهش شدید دما كه به شكل توده ای بوده وسعت زیادی از باغات استان را شامل شده و گل و میوه درختان را از بین برده است.
وی تصریح كرد: ارزیابی ها و بازدیدهای میدانی برای بررسی و جمع بندی نهایی میزان خسارت های وارده و سطح باغات سرمازده در حال انجام است و بزودی اعلام می شود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اقدامات این سازمان برای مقابله با سرمازدگی اظهار داشت: با اعلام مستمر هشدار و اخطار به كشاورزان سعی شد تا فعالان این بخش را نسبت به خطر سرمازگی آگاه سازیم.
1484