نگرانی مسلمانان سریلانكا از عواقب انفجارهای تروریستی در این كشور

دهلی نو- ایرنا- وقوع هشت انفجار در روز یكشنبه اول اردیبهشت همزمان با روز عید پاك مسیحیان در كلمبو پایتخت و چند شهر دیگر سریلانكا كه 360 كشته و 500 زخمی برجای گذاشت، موجب نگرانی مسلمانان این كشور شده است.

به گزارش ایرنا، به نقل از نشریه 'تایمز او ایندیا'، محمدحسن چهل و یك ساله از زمان وقوع انفجارها در كلمبو خانه خود را ترك نكرده؛ او نگران جان خود است.
وی می گوید كه نمی داند اگر به خیابان ها برود زنده به خانه باز خواهد گشت یا نه.
گروه تروریستی داعش مسؤولیت بمب گذاری های روز یكشنبه سریلانكا را بر عهده گرفته است.
تلفات بالای این حملات، مردم سریلانكا را شوكه كرده است. اگرچه گروه های اسلامی در سریلانكا داعش را محكوم كرده اند اما بسیاری نگران عواقب این حملات هستند.
«زرینه بگم» كه برای سوگواری قربانیان این انفجارها لباس سیاه پوشیده، گفت: از زمان وقوع انفجارها نتوانسته ام شب ها بخوابم. می دانم مردم از مسلمانان ناراضی هستند؛ كودكان در آغوش مادرانشان قربانی شدند؛ هیچگاه فكر نمی كردم این چنین نفرتی در قلب های این افراد (بمبگذاران) وجود داشته باشد.
جمعیت 21 میلیون نفری سریلانكا متشكل از قبیله ها و مذاهب مختلف است. گروه بودایی سینهالایی اكثریت جامعه سریلانكا را تشكیل می دهد.
مسلمان ها حدود 10 درصد از این جمعیت را تشكیل می دهند و پس از هندوها، دومین گروه بزرگ اقلیت در سریلانكا هستند. حدود 7 درصد جمعیت سریلانكا مسیحی هستند.
تنش های مذهبی و قومی در این كشور افزایش یافته است. سریلانكا شاهد یك جنگ داخلی دهساله علیه شبه نظامیان تامیل و اخیراً خشونت های قومی و قبیله ای بوده است.
از پایان جنگ داخلی در سریلانكا در سال 2009 تاكنون، مسلمانان خشونت های زیادی را علیه خود در این كشور تجربه كرده اند.
رهبران بودایی تندرو جریان خشونت آمیز علیه مسلمانان را هدایت كرده اند و در سال های 2013 و 2018 به كسب و كار مسلمانان در سریلانكا حمله شد.
«رانیل ویكرم سینگه» نخست وزیر سریلانكا خواستار حفظ آرامش در جامعه شده است اما در مسجد جامعه كلمبو نمازگزاران نگران هستند و انتظار دارند پلیس از تمام شهروندان محافظت كند.
حلمی احمد رییس شورای اسلامی سریلانكا گفت: احتمال وقوع یك حمله علیه مسلمانان وجود دارد. ما از دولت درخواست كرده ایم تا امنیت را حفظ كند. این حمله توسط جامعه مسلمانان انجام نشده؛ بلكه از سوی تعدادی عوامل منحرف ترتیب داده شده است.
وی تأكید كرد: من می خواهم به همه مردم سریلانكا اعلام كنم كه ما دشمنان شما نیستیم.
شبس**آساق**267**1613