۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر 83291458
۰ نفر
كرمان همچنان استوار در بازسازی حمیدیه

كرمان - ایرنا - بیش از 20 روز از سیل ویرانگر استان خوزستان می گذرد و گذشت زمان نه تنها امدادرسانی كرمانی ها را در بازسازی حمیدیه مختل نكرده بلكه مردم و مسئولان این استان با احصاء نیازهای هم وطنان سیل زده، همچنان با قدرت در ارسال اقلام امدادی و بازسازی استان خوزستان مشاركت دارند.

به گزارش ایرنا، موج جدید بارش ها در تعطیلات نوروزی پس از سیل در استان گلستان، این بار موجب سیل و آبگرفتگی، طغیان رودخانه ها در استان خوزستان و شهرستان حمیدیه شد كه خسارت های بسیاری به این مناطق وارد كرد.
استان كرمان كه تا آن زمان از خطرات ناشی از سیلاب های نوروزی به دور مانده بود و ظرفیت بسیاری برای امدادرسانی و حمایت از نقاط سیل زده كشور داشت از سوی وزارت كشور به عنوان معین بازسازی حمیدیه انتخاب شد.
موج كمك های بشردوستانه و خدمات امدادی استان كرمان در این خطه با ایجاد اردوگاه ها برای سیل زدگان، مرمت زیرساخت های تخریب شده، توزیع اقلام امدادی و امدادرسانی به مردم حمیدیه خوزستان آغاز شد.
فعالیت های عام المنفعه استان كرمان در حمیدیه، این استان را طی روزهای گذشته در رتبه دوم جمع آوری كمك های غیر نقدی برای مناطق سیل زده كشور قرار داده است، جایگاهی كه با تلاش همه جانبه تمامی اقشار مردم و مسئولان استان محقق شد.
گرچه سیل و آب گرفتگی و طغیان رودخانه ها در موج بعدی به زیرساخت ها و زندگی مردم استان كرمان نیز خسارت هایی وارد كرد اما مردم و مسئولان این استان هیچ گاه از فعالیت های بشر دوستانه و كمك های امدادی به مردم سیل زده خوزستان كوتاهی نكردند و روند امدادرسانی در این مناطق همچنان با قدرت ادامه دارد.
**كمك به مناطق سیل زده وظیفه همگانی مردم كرمان است
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كرمان گفت: مردم و مسئولان این استان وظیفه همگانی خود را رسیدگی به فریاد هموطنان سیل زده كشور می دانند و تا نیازمندی در ایران وجود داشته باشد به آن كمك خواهیم كرد.
محمدعلی دهقان افزود: كمك های دستگاه های اجرایی استان كرمان برای بازسازی حمیدیه خوزستان بر كسی پوشیده نیست و استاندار كرمان از این فعالیت های بشر دوستانه اظهار رضایت داشته اند.
وی ادامه داد: امیدواریم مشكلات مناطق سیل زده حمیدیه خوزستان با كمك های بشر دوستانه استان كرمان از آغاز سیل تاكنون، به سرعت رفع شود.
**500 تن اقلام امدادی كرمان به حمیدیه ارسال شد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان كرمان نیز گفت: تاكنون 500 تن اقلام مورد نیاز به ارزش بیش از 13 میلیارد تومان از این استان به مناطق سیل زده كشور ارسال شده است.
رضا فلاح ادامه داد: 20 روستا و 27 هزار نفر در شهرستان حمیدیه خوزستان تا به امروز توسط استان كرمان امدادرسانی و یا اسكان داده شدند.
وی ادامه داد: یكصد پایگاه در استان كرمان كمك های مردمی را برای ارسال به مناطق سیل زده كشور جمع آوری می كنند و شركت های گل گهر، گهر زمین و مس كمك های خوبی به این مناطق كرده اند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان كرمان با بیان اینكه كمك های بشردوستانه در انبارهای این جمعیت تفكیك می شوند گفت: تمامی اجناس ارسالی به صورت نو و بدون كاركرد به مناطق سیل زده حمیدیه خوزستان ارسال شده است.
وی تصریح كرد: یك نانوایی در منطقه شوش توسط خیریه رفسنجان احداث شده و 30 نفر از مسجد خاتم الانبیای كرمان اینك مشغول پخت نان و ارسال به مناطق سیل زده حمیدیه هستند.
فلاح عنوان كرد: استانداری خوزستان پنكه، كولر گازی، اجاق گاز، فرش و جاروبرقی را به عنوان نیازهای مناطق سیل زده این استان اعلام كرده و علاوه بر این اقلام وسایل بهداشتی و غذایی توسط استان كرمان تامین و در خوزستان انبار شده است.
وی افزود: تا روز گذشته استان كرمان پس از تهران رتبه دوم كشور را در جمع آوری كمك های غیر نقدی برای مناطق سیل زده داشته است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان كرمان با اشاره به عزم همگانی مردم استان برای فعالیت های بشر دوستانه بیان كرد: فردی در ریگان با 2 بچه مریض، تنها منبع درآمدی خود كه گاوی شیرده بود، را برای كمك به سیل زدگان هم وطنمان به حمیدیه خوزستان اهدا كرد.
وی گفت: همچنین یك كودك كار كرمانی تمامی منبع درآمدی خود را با نگاه انسان دوستانه به مناطق سیل زده كشور كمك كرده است.
**شركت غله یك میلیارد ریال به مناطق سیل زده خوزستان كمك كرد
مدیركل غله و خدمات بازرگانی استان كرمان گفت: 45 دستگاه پنكه، 89 تخته پتو، 20 تخته پشه بند، لباس زیر زنانه و مردانه و بیش از هشت تن نان خشك و بربری با همكاری كارخانه ها و اتحادیه های زیر مجموعه این اداره كل و برخی شهرستان ها ازجمله كرمان، سیرجان، رفسنجان، زرند، بافت و بم جمع آوری شده است.
مجید نژاد بیگلری با اشاره به وظیفه و رسالت شركت غله برای كمك های بشر دوستانه افزود: این كمك های ارسالی استان كرمان امروز با ارزشی بالغ بر یك میلیارد ریال به مناطق سیل زده حمیدیه خوزستان اعزام شده است.
وی عنوان كرد: 70 فعال حوزه نان طی یك هفته گذشته به صورت مداوم نان مورد نیاز مناطق سیل زده را پخت می كنند و آرد مورد نیاز نانوایی های مستقر در حمیدیه توسط شركت غله كرمان تامین و به این مناطق ارسال می شود.
مدیركل غله و خدمات بازرگانی استان كرمان با بیان اینكه نهایت همكاری با استان های سیل زده ازجمله خوزستان و لرستان انجام شده است گفت: اداره كل غله استان كرمان آرد مورد نیاز مناطق سیل زده جهر شهداد از توابع كرمان را تامین كرده است.
وی ادامه داد: با هماهنگی نماینده خوزستان نیازها را احصاء كردیم و كمك های مفید با تاثیرگذاری مثبت را برای رفع نیازهای سیل زدگان تامین كردیم.
پیش از این، استان كرمان از سوی وزارت كشور به عنوان معین مناطق سیل زده شهرستان حمیدیه خوزستان انتخاب شده بود و امدادرسانی این استان تا به امروز در حمیدیه خوزستان همچون گذشته با قدرت ادامه داشته است.
گزارش: حامد سالاری
7420/ 5054