۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۰
کد خبر: 83291423
۰ نفر
كشتي زنان در انتظار انتخاب سرمربي

تهران - ايرنا - كشتي كلاسيك و آليش زنان سرمربي ندارند و فدراسيون انتخاب سرمربيان اين دو تيم را به بعد از مسابقات قهرماني كشور موكول كرده است.

به گزارش ايرنا، در 2 سال گذشته يك مربي ارشد ايراني براي كشتي آليش و سرمربي اوكرايني براي كشتي كلاسيك بر كار ملي پوشان نظارت داشتند. «آنا واسلينكو» قهرمان سوم جهان و اروپا بود كه سال گذشته و چند ماه قبل از تورنمنت بين المللي لبنان (مهر 97) دچار آسيب ديدگي شد و از ادامه همكاري با تيم ملي كشتي انصراف داد.
بنابراين «سيد مريم حسيني» به عنوان جانشين وي هدايت اعضاي تيم ملي كشتي كلاسيك را در تورنمنت بين المللي لبنان در سال 97 برعهده گرفت.
كشتي گيران در مسابقات قهرماني كشور در بهمن ماه 97 بدون سرمربي و با سرپرستي «معصومه السادات بابايي» حضور يافتند و از آن تاريخ تا به امروز كشتي كلاسيك نه تنها فعاليت چنداني نداشته بلكه اين تيم هنوز بدون سرمربي است.
كشتي گيران آليش نيز تاكنون تجربه حضور سرمربي را در كنار خود ندارند و از همان ابتدا در كنار «فراست مبتدي» به عنوان مربي ارشد به تمرين هاي خود ادامه دادند.
در سال جديد كشتي زنان وارد مرحله جديدي مي شود. تحول در طرح هاي آموزش و انتخاب سرمربي براي كشتي آليش و كلاسيك از برنامه هاي «مريم منظمي» نايب رييس زنان فدراسيون كشتي است.
وي اظهار داشت: واسلينكو مدت كوتاهي را به عنوان سرمربي در كنار كشتي گيران حضور داشت و به دليل مصدوميت از سرمربيگري انصراف داد. مصدوميتي كه پيش از مسابقات بين المللي لبنان براي اين سرمربي اوكرايني به وقع پيوست. بنابراين جانشين مورد تاييد واسلينكو را راهي اين رقابت ها كرديم و توانستيم قهرمان شويم.
منظمي ادامه داد: همچنين در كشتي آليش نيز فراست مبتدي مربي ارشد تيم ملي بود و در كنار وي آنا براتي از خراسان و ستاره اسماعيلي از مازندران مربيگري مي كردند. اما هنوز سرمربي براي كشتي آليش و كلاسيك انتخاب نكرده ايم. امسال بعد از برگزاري مسابقات قهرماني كشور و به محض برپايي نخستين اردوي تيم ملي، سرمربي انتخاب و كادر فني بسته مي شود.
نايب رييس زنان فدراسيون كشتي درخصوص شيوه انتخاب سرمربي كشتي آليش و كلاسيك بيان كرد: با پيروي از ضوابط حاكم بر فدراسيون كشتي سرمربي را انتخاب مي كنيم. اگر يك مربي سه بازيكن در تيم ملي دارد بايد در اين تيم جا بگيرد. كسب نتايج قابل قبول به وسيله مربيان در استان ها نشان مي دهد كه آنان در ميادين بين المللي هم موفق هستند.
وي در بخش ديگري از سخنانش پايبندي به اصول اخلاقي و رعايت اخلاق حرفه اي را يكي از مهم ترين ويژگي هاي سرمربيان دانست و گفت: كشتي ورزشي است كه به اخلاق پهلواني شهرت دارد. اخلاق و رعايت مسايل اخلاقي يكي از مهم ترين اصول اين فدراسيون محسوب مي شود كه به تبع آن فردي كه سكان دار تيم ملي است بايد از نظر اخلاقي كامل باشد. همچنين سرمربي از لحاظ فني بتواند تكنيك ها و تاكتيك هاي موردنياز كشتي گير را به ورزشكار انتقال دهد. سكان دار كشتي بايد با علم تمرين و تغذيه و همچنين آسيب هاي ورزشي آشنايي داشته باشد تا بتواند تيم ملي شايسته اي را تحويل فدراسيون كشتي دهد.
منظمي در پايان خاطرنشان كرد: كشتي گيران در تيم ملي علاوه بر درس مبارزه بايد درس خودساختگي را ياد بگيرند تا بتوانند نه تنها در سطح ملي بلكه در سطح آسيايي و جهاني قهرمان باشند.
ورزشي**9128**1067**