ظرفيت دانشجو معلمان در سال جديد افزايش مي يابد

تهران - ايرنا - رئيس سازمان قرآني دانشگاهيان كشور گفت: افزايش ظرفيت دانشجو معلمان در سال جديد، جذب بيشتر دانشجويان و بهره مندي از ظرفيت هاي مذهبي از جمله برنامه هاي در دستور كار اين سازمان در سال 98 است.

سيدمحمدجواد شوشتري روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ايرنا گفت: عملكرد اين سازمان در سال جديد با جذب بيشتر دانشجويان و بهره مندي از ظرفيت هاي مذهبي آن ها، برگزاري جشنواره هاي ملي با موضوعات جديد و مورد توجه دانشجويان، افزايش ظرفيت دانشجو معلمان، افزايش خدمات مركز مشاوره تخصصي، توليد محتواي تخصصي با رويكرد نوين در مركز تخصصي چندرسانه اي قرآني (مبين) دنبال مي شود.
وي افزود: براي دستيابي به چشم انداز تعريف شده در سال 98 برگزاري استارت آپ هاي تخصصي با هدف اشتغال زايي و رونق كسب و كارهاي مرتبط با علوم ديني و قرآني در مركز رشد واحدهاي فناور هنرهاي قرآني به صورت كاملا تخصصي در دستور كار قرار دارد.
به گفته شوشتري، برگزاري سلسله نشست هاي دانشجويي با موضوعات بر اساس مذاكرات صورت گرفته با روسا و معاونت دانشگاه ها و مراكز علمي، تشكيل اتاق فكر و سلسله نشست هاي دانشجويي با موضوعات علوم قرآني و برگزاري جلسات مباحثه دانشجويي نيز پيگيري مي شود.
وي افزود: سازمان قرآني دانشگاهيان كشور از بدو تاسيس در سال 1382، توسعه فرهنگ ديني و قرآني از طريق تبليغ و ترويج فرهنگ و معارف قرآن كريم، فراهم ‌سازي زمينه‌هاي انس بيشتر با كتاب وحي و تدبير در آن، پژوهش در ابعاد مختلف در جهت ارتقاي فرهنگ قرآني و آگاهي‌هاي ديني دانشجويان و دانشگاهيان را سرلوحه خود قرار داده است.

** نگاهي به برنامه و جشنواره هاي سازمان قرآني در سال 98
شوشتري در ادامه گفت وگو به برخي برنامه هاي سازمان قرآني دانشگاهيان در سال جديد اشاره كرد.
افزايش مشاركت دانشجويان، با اولويت توسعه كانون ها و تقويت فرآيند عضوگيري، برگزاري جشنواره هاي ملي با رويكرد فرهنگي هنري، برگزاري دومين دوره طرح ملي حفظ قرآن مشكوه، برگزاري دوره هاي سراسري دانشجو معلم قرآن، برگزاري دوره هاي آموزشي دانشجو متدبر قرآن كريم، برگزاري كارگاه در حوزه قرآن و علوم تربيتي، قرآن و سلامت و دين ‌پژوهي از برنامه هاي سازمان قرآني دانشگاهيان براي سال 98 است.
اين سازمان همچنين، برگزاري دورهمي كسب و كارهاي نوپاي قرآني (كافه محفل)، برگزاري رويداد استارتاپي اسلامي - قرآني طلوع بركت، برگزاري دوره يك ساله MBA كسب و كارهاي نوپاي اسلامي، ورود بيشتر به عرصه گفتگو و برگزاري جلسات نقد و بررسي در تبيين مفاهيم قرآني توسط خبرگزاري بين المللي قرآني و توليد محتواي صوتي و تصويري در مركز چندرسانه اي مبين را در دستور كار براي سال جاري قرار داده است.

** فعاليت هاي فرهنگي
شوشتري در ادامه به فعاليت هاي فرهنگي سازمان قرآني دانشگاهيان كشور پرداخت و گفت: اين سازمان با داشتن پنج زيرمجموعه و فعاليت در زمينه هاي متعددي همچون مركز مطالعات ميان رشته اي قرآن كريم و مركز تخصصي چندرسانه اي قرآني در تلاش است از تمامي ظرفيت هاي خود در راستاي ترغيب دانشجويان و دانشگاهيان به فعاليت هاي قرآني بهره ببرد.
وي گفت: با توجه به نيازسنجي هاي صورت گرفته از دانشجويان در سطح كلان، مركز رشد واحدهاي فناور هنرهاي قرآني كه به تازگي به اين مجموعه افزوده شده، با فعاليت هاي تخصصي در حوزه كارآفريني پا را فراتر گذاشته و سعي دارد از نبوغ و ايده هاي دانشجويان در رشته هاي مختلف تحصيلي براي برگزاري استارت آپ ها و اشتغال زايي استفاده كند.
شوشتري با بيان اينكه مركز فعاليت هاي قرآني دانشجويان در دانشگاه هاي كشور جشنواره و برنامه هاي متنوع فرهنگي و مذهبي برگزار مي كند، عنوان كرد: اين مركز جايگاه ويژه اي را در برنامه هاي معاونت فرهنگي مراكز علمي به خود اختصاص داده كه با توجه به استقبال چشم گير دانشجويان از برنامه هاي اين سازمان، اكثريت برنامه هاي اين مركز به صورت سالانه و با اختصاص دبيرخانه هاي دائمي در دانشگاه هاي موفق دنبال مي شود.
به گفته وي، مركز دانشجو معلم قرآن كريم از ديگر بخش هاي مركز فعاليت هاي قرآني دانشجويان است كه دوره هاي آموزشي را با محوريت تجويد، روش تدريس و تدبر در سطح دانشگاه ها برگزار مي كند كه در نهايت دانشجويان بعد از گذراندن اين دوره هاي آموزشي مي توانند به عنوان معلم قرآن به تدريس بپردازند.

** راه اندازي مراكز خدمات روانشناسي
رئيس سازمان قرآني دانشگاهيان با بيان اينكه اين سازمان مراكز خدمات روانشناسي و مشاوره براي علامندان فعاليت هاي قرآني راه اندازي كرده است، گفت: سازمان قرآني دانشگاهيان در راستاي تكيمل فعاليت هاي خود براي دانشجويان و علاقه مندان فعاليت هاي قرآني، مركز خدمات روانشناسي و مشاوره را راه اندازي كرده كه اين مركز با آموزه ها و گرايشات ديني رويه متفاوت از ديگر مراكز مشابه را در پيش گرفته كه استقبال چشمگير از خدمات اين مركز، از تحقق اهداف كلان آن را در چشم انداز تعيين شده خبر مي دهد.
**9283** 1200