۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
کد خبر 83291411
۰ نفر
انگلیس: اعدام شهروندان سعودی 'منزجر كننده' بود

تهران- ایرنا- معاون وزیر خارجه انگلیس ضمن انتقاد شدید از اعدام 37 شهروند سعودی آن را 'كاملاً غیرقابل قبول' و 'منزجر كننده' توصیف كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شماره پنجشنبه روزنامه ایندیپندنت، 'آلن دانكن' در تشریح موضع دولت متبوعش در خصوص اعدام های دسته جمعی اخیر در عربستان، گفت: 'سر وینس كابل'( Sir Vince Cable) رهبر حزب لیبرال دموكرات با سؤالی در جلسه پارلمان، خواستار موضع گیری دولت در قبال اعدام های اخیر شهروندان سعودی شد كه ما در پاسخ، انتقاد شدید خود را از این اعدام های 'كاملاً غیرقابل قبول' و 'منزجر كننده' ابراز می كنیم. ما این گونه اقدامات، یعنی اعدام های دسته‌جمعی را «گامی رو به قهقرا» می دانیم و آن را كاملاً محكوم می‌كنیم. حداقل یكی از اعدام شدگان در زمان دستگیری، نوجوانی بیش نبوده است.
وزارت كشور عربستان روز سه شنبه گذشته (3 اردیبهشت 1398) از اعدام 37 نفر از شهروندان این كشور با عنوان آنچه كه اتهام تروریستی و ارتباط با تروریسم خواند، خبر داد.
اعدام‌‍‌های اخیر در شهرهای مكه، مدینه و ریاض و همچنین در منطقه عمدتاً سنی نشین قصیم واقع در مركز كشور و منطقه شرقیه محل سكونت اكثریت اقلیت شیعه این كشور، انجام شده است.
طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال 2018 در عربستان سعودی 149 نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها كشور در جهان است كه احكام مرگ را با گردن زدن اجرا می كند.
فعالان شبكه‌های اجتماعی و كاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند؛ ۳۲ نفر از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند.
مردم شرق عربستان در طول سال‌های اخیر بارها در اعتراض به اقدامات سركوبگرانه رژیم سعودی و كشتار ده‌ها معترض در شهرهای العوامیه و قطیف، تظاهرات كرده‌اند اما هر بار با سركوب شدیدتر نظامیان آل‌سعود مواجه شدند.
دولت سعودی هر سال شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات های سنگین و اعدام محكوم می‌كند. شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعیان عربستان یكی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این كشور محسوب می‌شد كه در سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از آل‌سعود و به بهانه واهی اقدام علیه امنیت ملی این كشور اعدام شد.
شبس**9460**1859