تداوم همكاری با ایران از برنامه های راهبردی هند است

دهلی نو- ایرنا- مقامات هند اعلام كرده اند كه دهلی نو بر اساس برنامه های راهبردی و استقلال خود و در جهت تأمین منافع درازمدت این كشور، به همكاری ها با تهران ادامه خواهد داد.

گزارش ایرنا، به نقل از شماره پنجشنبه روزنامه 'اكونومیك تایمز'، مقامات این كشور افزودند: اگرچه هند قصد دارد نفت مورد نیاز خود را از منابع جایگزین تأمین كند، اما این كشور به دنبال ایجاد توازن در روابط خود با ایران و آمریكا هست.
یك مقام هندی گفت: تنها مسیر دسترسی هند به افغانستان، آسیای مركزی و جنوب روسیه، از طریق چابهار ایران است. كشورهای آسیای مركزی مانند ازبكستان و قزاقستان علاقه مند به گسترش روابط تجاری با هند و رشد اقتصادی خود هستند. بندر چابهار تنها مسیر قابل اعتماد پیش روی هند است.
ایران همچنین یك كشور بسیار مهم برای اتصال منطقه اوراسیا با اقیانوس هند است. دهلی نو امیدوار است از این طریق بتواند یك مسیر جایگزین در مقابل طرح «یك راه- یك كمربند» چین ایجاد كند.
كریدور بین المللی حمل و نقل شمال جنوب (INTC) كه هم اكنون در دست بررسی است، شهر بمبئی هند را به سنت پترزبورگ روسیه متصل می كند. این امر از طریق مسیر كوتاه تر ایران میسر می شود. ایران همچنین در دراز مدت، منافع افغانستان را تأمین می كند.
با این حال، كارشناسان معتقدند كه روابط هند با ایران می تواند عامل تنش زا در روابط دهلی نو با واشنگتن باشد.
تانوی مادان در مؤسسه 'بروكینگز' در مقاله ای نوشت: تحریم های ایران و ونزوئلا در زمانی اجرایی می شود كه مسائل دیگر در روابط هند و آمریكا رشد كرده اند. دو كشور دارای اختلافات تجاری هستند. دولت آمریكا اعلام كرده قصد دارد هند را از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) خارج كند. دلیل این تصمیم ادامه نگرانی های آمریكا در خصوص سیاست های تجاری هند است. مهلت شصت روزه دهلی نو در اواخر ماه مه (خرداد) به پایان می رسد.
بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از كشورهای در حال‌ توسعه، فرصت می‌یابند با استفاده از مزیت تعرفه گمركی صفر و یا ناچیز بر برخی اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.
وی افزود: از سوی دیگر، واشنگتن از روابط دفاعی هند با روسیه ناراضی است. هند با وجود تحریم ها به خرید های نظامی از روسیه ادامه داده است اما قراردادهای نظامی با آمریكا همچنان در مرحله مذاكره باقی مانده یا پیشرفتی نداشته اند. هند نیز نگران مذاكرات صلح آمریكا با طالبان و احتمال توافق این كشور برای به قدرت رسیدن طالبان با حمایت پاكستان است.
هند تاكنون در مورد مذاكره با طالبان و به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان مخالف بوده است.
شبس**آساق**267**1613