۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
کد خبر 83291314
۰ نفر
حیوانات باغ‌وحش‌های ایران افسردگی گرفته‌اند

تهران- ایرنا- در كلیپی كه زیر نظر مجمع فعالان محیط‌زیست منتشر شده گفته می‌شود كه حیوانات در باغ‌وحش‌ها با بیماری‌های روحی و روانی دست و پنجه نرم می‌كنند، علاوه بر این استرس، خودزنی حیوانات، نا امیدی، تنهایی و دیوانگی از جمله مواردی هستند كه درباره حیواناتی كه در باغ‌وحش زندگی می‌كنند ذكر شده است.

چند وقتی است كه در فضای مجازی كلیپی تحت عنوان «باغ‌وحش‌ها را تحریم كنیم» منتشر شده است، در این میمونی كه جلوی دوربین خودش را میزند یا میمون دیگری كه با صدای بلند میخندد، خرسی كه میله‌های آهنی را گاز می‌گیرد، شتری كه دور خودش می‌چرخد و كفتاری كه سرش را به دوران درآورده است از جمله تصاویر مربوط به حیوانات واقع در باغ‌وحش هستند كه در كلیپ مذكور به تصویر كشیده شده است! این در حالی است كه باغ‌وحش‌ها اغلب مورد انتقاد فعالان حقوق حیوانات بوده‌اند. اسارت، جایگاه‌های غیراستاندارد، رفتار آزارنده و كشتار حیوانات در باغ‌وحش‌ها سرفصل اغلب انتقادات فعالان حقوق حیوانات به باغ‌وحش‌ها را تشكیل می‌دهند.

** وجود باغ‌وحش‌ها برای هر كشوری لازم است
یك كارشناس حوزه حیات وحش معتقد است: «بحث باغ‌وحش خیلی گسترده است اما اگر بخواهیم كلیات آن را مورد بررسی قرار دهیم باید به این موضوع تاكید كنیم كه وجود باغ‌وحش‌ها برای هر كشوری به شدت لازم است، آن هم به این دلیل است كه تعداد خیلی زیادی حیوان در طول سال به دلایل متعدد از طبیعت جدا می‌شوند! از جمله دلایل جدایی حیوانات از طبیعت می‌توان به گرفتن آنها از قاچاقچی اشاره كرد كه این اتفاق خیلی هم رخ میدهد؛ اما موضوع مورد اهمیت این است كه باید بررسی شود كه حیوانی كه از طبیعت جدا شده است آیا قابلیت رهاسازی دوباره در طبیعت را دارد یا خیر كه در بسیاری از موارد این حیوانات قابلیت رهاسازی در زیستگاه خودشان را دارند. البته رهاسازی حیوانات در طبیعت دارای قوائد و قوانین خاصی است كه باید طبق قوانین رهاسازی صورت بگیرد، شاید در حد یك جمله خیلی زیبا به نظر برسد كه بگوییم یك حیوان را رهاسازی كردیم اما واقعیت امر این است كه باید بررسی شود كه سرنوشت آن حیوان بعد از رهاسازی چه خواهد شد؟ خیلی مهم است كه ببینیم یك حیوان چقدر در بند اسارت بوده و به چه نحوی از طبیعت جدا شده است، زیرا همه این موارد در سرنوشت آن حیوان در زمان رهاسازی تاثیرگذار است! زیرا مشخص می‌كند كه آیا حیوان شانس بیشتری برای بازگشت به طبیعت دارد یا خیر! بنابر این قواعد و قوانین خاصی برای رهاسازی حیوانات وجود دارد كه باید رعایت شود.»

** خیلی از حیوانات قابلیت رهاسازی در طبیعت را ندارند
علیرضا شهردرای در ادامه افزود:« در خیلی از موارد با حیواناتی رو به رو می‌شویم كه قابلیت رهاسازی ندارند برای مثال ممكن است با پرنده‌ای رو به رو شویم كه بال او تیر خورده است و مسلما این پرنده حتی بعد از رهاسازی شانس برگشت به طبیعت و پرواز قوی و حتی شكار را نخواهد داشت، این حیوانات نمی‌توانند در مركز نگهداری وابسته به سازمان محیط‌زیست باقی بمانند چون این مركز توانایی نگهداری همه این حیوانات را ندارد حتی اگر ظرفیت این مركز را هم چندین برابر افزایش دهیم بالاخره این ظرفیت اشباع می‌شود؛ بنابراین حیواناتی كه به هر دلیل از طبیعت جداسازی شده‌اند اگر قابلیت برگشت به طبیعت را ندارند باید یك مركز از آن‌ها نگهداری كند كه در این بین نقش باغ‌وحش‌ها در این بین پررنگ می‌شود. از این دست حیوانات خیلی زیاد هستند مثل توله یوز پلنگی كه از كودكی توسط قاچاقچی‌ها در بند بوده و در حال حاضر چون توانایی شكار را ندارد، نمی‌تواند در طبیعت رها شود و یا حیواناتی كه توسط قاچاقچی‌ها عضوی از اعضای بدنشان را از دست می‌دهند و غیره؛ بهترین حالت این است كه این حیوانات در باغ‌وحش نگهداری شوند.»

** هیچ باغ‌وحشی اجازه ندارد یك حیوان را با نیت نگهداری در باغ‌وحش از طبیعت جدا كند
این كارشناس حیات وحش تاكید كرد: «خیلی از دوستداران حیوانات فكر می‌كنند كه حیوانات با نیت نگهداری در باغ‌وحش‌ها از طبیعت جدا می‌شوند در صورتی كه این كار بسیار غلطی است و نباید این اتفاق بیفتد، در ثانی هیچ باغ‌وحشی اجازه ندارد یك حیوان را با نیت نگهداری در باغ‌وحش از طبیعت جدا كند. اگر بخواهیم در رابطه با قوانین درست باغ‌وحش داری و یك باغ‌وحش درست و اصولی صحبت كنیم باید به یك سری نكات توجه لازم را داشته باشیم برای مثال باید جایگاه‌های مناسب برای حیوانات در نظر گرفته شود، تغذیه حیوانات باید كاملا به‌اندازه، اصولی و با كیفیت باشد و به هیچ عنوان هیچ باغ‌وحشی اجازه ندارد حیوان قاچاق را خودش بیاورد و نگهداری كند! این عمل باید تحت نظارت سازمان محیط‌زیست اتفاق بیفتد. خیلی وقت‌ها حیواناتی قاچاق می‌شوند كه مربوط به طبیعت ما نیستند بنابر این قابلیت رهاسازی در طبیعت ما را ندارند، این حیوانات نیز در باغ‌وحش‌ها باید مورد نگهداری قرار بگیرند. البته در تمام كشور‌ها حیواناتی كه قاچاق شده‌اند و قابلیت بازگردانی به طبیعت را ندارند در باغ‌وحش‌ها نگهداری می‌شوند و این یك امر طبیعی است، اگر در یك كشور توانایی نگهداری حیوانی در یك باغ‌وحش وجود نداشته باشد، آن حیوان را به یك باغ‌وحش در كشور دیگری كه زیر نظر سازمان‌هایی كه نظارت كامل روی باغ‌وحش‌ها دارند، سپرده می‌شود. یك باغ‌وحش وقتی تحت نظارت سازمان‌های بین المللی است هیچ تخلفی نمی‌تواند انجام دهد بنابر این در تمام كشور‌ها حیوانات را به باغ‌وحش‌های مورد تائید در كشور‌های دیگر اهدا می‌كنند.»

** باغ‌وحش‌ها مكانی هستند برای حفظ گونه‌های در معرض انقراض
او تصریح كرد:« ما خیلی مشكلات در باغ‌وحش‌های كشور و یا حتی كشور‌های دیگر داریم كه دوستداران حیوانات و محیط‌زیست را بر این باور رسانده است كه باغ‌وحش‌ها بد هستند؛ در كشور ما باغ‌وحش‌هایی وجود دارند كه هیچ یك از اصول را رعایت نمی‌كنند، جایگاه‌ها مناسب نیست و همین طور تغذیه حیوانات به شدت بد است، این موردی است كه خود ما هم با آن مخالف هستیم. باغ‌وحشی مورد تائید است كه همه اصول و قواعد نگهداری حیوانات را رعایت كند. باغ‌وحش‌هایی كه حیوانات را درست و اصولی نگهداری می‌كنند مكانی هستند برای حفظ گونه‌های در معرض انقراض، البته هر‌ زاد و ولدی مورد تائید نیست اما باغ‌وحش‌ها موظف هستند كه در حفظ گونه‌های در حال انقراض كمك كنند. مورد دیگر هم بحث شناخت و فرهنگ‌سازی است به طوری كه كودكان و علاقمندانی كه نمی‌توانند در طبیعت حیوانات را ببینند، می‌توانند با مراجعه به باغ‌وحش‌ها حیوانات حیات وحش را از نزدیك ببینند. البته خیلی‌ها می‌گویند چرا یك كودك باید حیوانات را ببیند؟! اینها فراموش كرده‌اند كه ما بار‌ها گفته ایم یك سری از حیوانات توانایی بازگشت به طبیعت را ندارند و ما مجبوریم كه در باغ‌وحش از آن‌ها محافظت كنیم و چه بهتر كه همراه با این نگهداری فضایی برای آشنایی بیشتر كودكان با حیوانات نیز فراهم باشد، البته این موضوع در كشور ما خیلی پر رنگ نیست و‌اندك باغ‌وحشی در كشور وجود دارد كه به صورت اصولی از حیوانات نگهداری كند.»

** باور‌های نادرست در رابطه با باغ‌وحش
شهرداری افزود:« خیلی از حامیان حیوانات بر این باورند كه در باغ‌وحش‌ها حیوانات همیشه افسرده هستند و خوابیده‌اند! این باور از آنجایی شكل گرفته است كه در مستند‌ها همیشه حیواناتی را می‌بینیم كه در حال فعالیت و شكار هستند؛ قطعا ما هیچ وقت پای یك برنامه تلویزیونی نمی‌نشینیم كه در آن شیر لااقل 20 ساعت در حال استراحت است، این برنامه مسلما جذابیتی ندارد بنابر این فعالیت حیوانات را به تصویر می‌كشند تا جذابیت ایجاد كنند، ما فقط فعالیت آن‌ها را می‌بینیم و فكر می‌كنیم كه مثلا شیر‌ها چقدر فعال هستند در حالی كه در واقعیت این طور نیست و در حالت طبیعی شیر حد اقل 20 ساعت استراحت می‌كند، آن تصویری كه از شیر در باغ‌وحش می‌بینیم در اصل تصویر واقعی زندگی یك شیر است. یك باور دیگری هم وجود دارد كه فكر می‌كنند حیوانات در باغ‌وحش افسرده هستند، اما این هم یك نكته دیگر است كه متاسفانه اشتباه برداشت می‌شود البته من به طرفداران حیوانات حق می‌دهم چون ما در كشورمان باغ‌وحش اصولی نداریم و این موضوع درد آور است و طرفداران حقوق حیوانات حق دارند كه اعتراض كنند اما این كه باغ‌وحش را به طور كلی بد بدانیم درست نیست؛ داشتن باغ‌وحش درست و اصولی نیاز هم كشوری است ولی همه ما مخالف باغ‌وحش‌های غیر اصولی در كشور هستیم.»

منبع: روزنامه آفتاب یزد، 1398.02.05
گروه اطلاع رسانی**2002**