سازمان جهانی بهداشت:ابتلا به مالاریا كاهش چشمگیری نیافته است

تهران – ایرنا – بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بین سال‌های 2015 تا 2017 میلادی، موارد ابتلا به مالاریا كاهش چشمگیری نداشته است.

بیست و پنجم آوریل (پنجم اردیبهشت) به منظور افزایش آگاهی و اتحاد جهانی برای مبارزه با مالاریا، روز جهانی مالاریا نامیده شده است.
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود اعلام كرد كه پس از گذشت یك دهه تلاش مستمر و موفق در زمینه مقابله با مالاریا، پیشرفت در این زمینه تقریبا متوقف شده است.
بر اساس همین گزارش در سال 2017 میلادی 435 هزار نفر بر اثر مالاریا جان خود را از دست دادند كه این آمار در مقایسه با سال قبل تغییری نداشته است.

***آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت در مورد مالاریا:
-مالاریا یك بیماری تهدیدكننده حیات و در عین حال قابل پیشگیری و درمان است كه توسط انگل‌های ناشی از گزش پشه‌های آنوفل ماده منتقل می شود.
-درسال 2017 میلادی 219 میلیون مورد مالاریا در 87 كشور گزارش شده است.
-مرگ و میر ناشی از مالاریا در سال 2017 میلادی حدود 435 هزار نفر است.
-بخشی از جنوب آفریقا درصد زیادی از مبتلایان را در خود جای داده است. این منطقه شامل 92 درصد از موارد ابتلا و 93 درصد از موارد مرگ و میر ناشی از بیماری است.
-مجموع بودجه برای كنترل و حذف مالاریا در سال 2017 میلادی به 3.1 میلیارد دلار رسید.

***علائم بیماری
علائم بیماری معمولا 10 تا 15 روز پس از گزش ظاهر می‌شوند و تب،‌ سردرد و لرز از اولین علائم هستند. درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ از دیگر علائم بیماری هستند. اگر بیماری ظرف 24 ساعت اولیه درمان نشود، بسیار سریع پیشرفت می‌كند و خطرناك است. نارسایی اعضای مختلف و گسترش عفونت نیز در موارد شدید دیده می‌شود.
در كودكان علائم شدیدتر است و علاوه بر موارد ذكر شده، با كم خونی شدید و تنگی نفس همراه است.

***چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند
بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال 2017 میلادی نزدیك به نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر مالاریا قرار داشتند و اغلب موارد ابتلا در جنوب صحرای آفریقا رخ داد.
سازمان جهانی بهداشت آسیای جنوب شرقی، شرق مدیترانه، غرب اقیانوس آرام و آمریكا را بیشترین مناطق در معرض خطر می‌داند.
نوزادان، كودكان زیر پنج سال، زنان باردار، افراد مبتلا به ویروس HIV، بیماران مبتلا به عفونت‌های مزمن، مهاجرانی كه واكسینه نشده‌اند و مسافران بیشترین افراد در معرض خطر هستند.
بر اساس این آمار، پشه‌بند آغشته به حشره‌كش موثرترین روش برای كاهش آمار ابتلا در این مناطق است. افشانه‌های ضد حشره نیز توصیه شده است.
كشورهای زیادی در حال حركت به سمت ریشه كنی مالاریا هستند؛ به عنوان مثال در نشست شرق آسیا اعلام شد كه قصد ریشه كنی مالاریا از آسیا و اقیانوس آرام تا سال 2030 میلادی وجود دارد.

***پیشرفت‌های علمی در زمینه مالاریا
-آغاز واكسیناسیون در برابر مالاریا
پس از سال‌ها توسعه و آزمایش واكسن مالاریا، اكنون این واكسن در مالاوی مورد استفاد قرار می‌گیرد. اولین برنامه آزمایشی این واكسن كودكان زیر دو سال را هدف قرار داده است.
در آفریقا بیش از 250 هزار كودك سالانه بر اثر مالاریا جان خود را از دست می‌دهند.
واكسن RTS,S/AS01 در حال حاضر پیشرفته‌ترین واكسن برای مقابله با مالاریا است. این واكسن می‌تواند از 40 درصد موارد پیشگیری كند.

- شناسایی تركیبی كه مالاریا را متوقف می كند
محققان امپریال كالج لندن چندی پیش موفق به شناسایی تركیبی شدند كه با غیرفعال كردن انگل، مانع از ایجاد عفونت و انتقال مالاریا از پشه به فرد سالم می‌شود.
این مطالعه نشان می‌دهد داروهای رایج قادر به درمان فرم تكثیرشونده انگل هستند، ولی اشكال جنسی خاموش را از بین نمی برند. بنابراین نوع خاموش انگل می‌تواند به پشه هایی كه افراد بیمار را نیش میزند، منتقل شود. انگل‌های خاموش پس از ورود به بدن پشه بالغ شده، تكثیر می‌یابند و در غدد بزاقی پشه تجمع می‌یابند و وارد بدن شخص سالم كه در معرض نیش پشه قرار دارد می‌شوند. تركیبات جدید شناسایی شده انگل‌ها را به گونه‌ای غیر فعال می‌كند كه دیگر قادر به آلوده كردن پشه نیستند.

- مبارزه با مالاریا با پوست خرچنگ
محققان دانشگاه ملی تایوان به روشی دست یافتند كه در آن از یكی از تركیبات پوست سخت پوستان و نقره برای مبارزه با پشه مالاریا استفاده می‌شود.
پوست سخت‌پوستان حاوی ماده‌ای به نام كیتین است. این ماده ارزان‌قیمت كاربردهای گسترده‌ای از پانسمان زخم گرفته تا ترانزیستورهای رسانای پروتون دارد. مطالعات محققان تایوانی نشان می دهد این ماده در تركیب با نقره، می‌تواند پشه ناقل مالاریا را از بین ببرد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد تركیب كیتین و نقره قادر به نابودی لارو حشره، زمانی كه هنوز در آب قرار دارد، است.
مالاریا قابل پیشگیری و درمان است و اقدامات پیشگیرانه در بسیاری از نقاط دنیا موثر بوده است.
علمی ** 9259 ** 1200

سرخط اخبار جامعه