۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۱
کد خبر: 83291302
۰ نفر
اسكان دائم و موقت سیلزدگان، فاز دوم امدادرسانی

خرم آباد - ایرنا - سیل 12 فروردین امسال علاوه بر خسارت صدها میلیاردی كه به راههای ارتباطی ، بخش كشاورزی، صنعت و معدن لرستان وارد كرد موجب تخریب و خسارت به 35 هزار واحد مسكونی شد.

به گزارش ایرنا، فاز نخست امدادرسانی و پاكسازی شهرها و معابر از گل و لای به جا مانده از سیل انجام شده و نیازهای سیلزدگان به همراه چادرهای اسكان موقت در اختیار آنان قرار گرفته است.
همزمان كار بازسازی واحدهای مسكونی نیز توسط بنیاد مسكن استان‌های معین و دستگاههای مربوطه در حال انجام است.
اینك اصلی ترین مشكل در مناطق سیلزده بحث اسكان است كه باید هرچه سریعتر حل شود و در مرحله بعد هم احداث مسكن است زیرا كه خیلی از ساختمان‌هایی كه دچار مشكل و خسارت شدند در بستر و مسیر رودخانه قرار دارند.
ضمن اینكه باتوجه به گرمای هوا به ویژه در شهرهای معمولان و پلدختر امكان اسكان طولانی مدت سیلزدگان در كانكس و چادر وجود ندارد و باید هرچه سریعتر كار اسكان موقت آنان به صورت اصولی انجام شود.
پس از انجام اقدامات اولیه در سیل، جلسات شورای مسكن با محوریت اسكان دائم و موقت سیلزدگان استان با حضور مسوولان كشوری برگزار شده و نتایج مطلوبی نیز اخذ شده كه به نظر می رسد با ادامه این روند اسكان سیلزدگان نیز در فاز دوم امدادرسانی در حال انجام است.
اما بیشترین خسارت سیل را شهر و برخی روستاهای پلدختر متحمل شده اندو تصمیم گیری های شورای مسكن نیز با محوریت این مناطق بوده است.

**6512 واحد مسكونی شهر پلدختر بر اثر سیل خسارت دید
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان می گوید: 6 هزار و 512 واحد مسكونی شهر پلدختر بر اثر سیل دچار خسارت با درصدهای مختلف شده است.
احمد مرادپور افزود: در شهر پلدختر 394 واحد مسكونی تخریبی شناسایی شده و 2 هزار و 518 واحد نیز دچار آسیب جزیی و كلی شده اندكه باید تعمیر شوند.
وی با اشاره به آبگرفتگی كامل سه هزار و 600 واحد مسكونی گفت: این تعداد واحد مسكونی در حال حاضر قابل استفاده نیستند.
وی تصریح كرد: بررسی استحكام سازه ای و قابلیت تعمیر و استفاده مجدد این واحدها باید توسط هیاتی متشكل از كارشناس دفتر فنی استانداری، شهرداری، نظام مهندسی، راه و شهرسازی و بنیاد مسكن انجام شود.
به گفته مرادپور در 819 روستای استان نیز 606 واحد مسكونی به طور كامل تخریب شده و 59 واحد نیازمند تعمیر است.

**11روستای سیلزده پلدختر نیازمند مكان یابی جدید هستند
معاون عمرانی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی لرستان نیز به ایرنا گفت: 11 روستای شهرستان پلدختر بر اثر سیل به طور كامل تخریب شده و یا قسمت اندكی از آن باقی مانده كه ایجاد روستاهای جدید نیازمند مكان یابی و تامین زمین است.
هادی جعفری افزود: روستاهای چم مهر بالا و پایین، چم گز، چم شهران، چم گرداب، آمیران كوشكی، بابازید و خرسدر كاكامراد به طور كامل تخریب شده اند.
وی اظهار داشت: همچنین قسمت بسیاری از روستاهای دمرود علیا و سفلی و زورانتل نیز بر اثر سیل از بین رفته كه زمین های جدید باید از اراضی ملی و یا زمین های زراعی تامین شود.
وی تصریح كرد: مشكل روستاهای جدید چم شهران، چم گز، چم گرداب و بخشی از زورانتل با تامین زمین های ملی در جوار مكان فعلی انها حل شده و رایزنی با مالكان محلی برای خریداری زمین های كشاورزی برای سایر روستاها در حال انجام است.
جعفری گفت: واگذاری زمین در روستاها بر اساس نوع فعالیت روستاییان انجام می شود اما به طور معمول سرانه هر خانوار 500 متر محاسبه می شود.
وی ادامه داد: كار نقشه برداری روستاهای جدید آغاز شده و انتظار می رود تا 2 هفته آینده طرح های هادی و تفكیكی برای ساخت و ساز در اختیار ستاد معین قرار گیرد.

**واحدهای مسكن مهر برای اسكان موقت سیلزدگان پلدختر استفاده می شود
مدیركل راه و شهرسازی لرستان نیز به ایرنا گفت: واحدهای مسكن مهر پلدختر برای اسكان موقت سیلزدگانی كه مسكن خود را از دست داده اند در نظر گرفته شده كه تاكنون اسكان 30 خانوار در این واحدها نهایی شده است.
رضا خالقی افزود: مرحله دوم امدادرسانی به سیلزده ها در خصوص اسكان آنها است كه طبق برنامه زمانی و پیرو تاكید وزیر راه و شهرسازی و استاندار لرستان، پس از بازگشایی راهها در دستور كار قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: یك طرح مسكن مهر تعاونی ساز در پلدختر وجود داشت كه پس از مذاكره با مالكان و موافقت آنها، 30 واحد با كمك پیمانكار و نیروهای جهادی تكمیل و نظافت شده و هم اكنون برای اسكان اماده است.
وی با اشاره به كمك خیرین برای مفروش كردن این واحدها تصریح كرد: هزینه اجاره این واحدها به مدت یكسال توسط دولت پرداخت می شود و با معرفی فرماندار پلدختر 30 خانواری كه بیشترین استحقاق را دارند در این واحدها اسكان موقت می شوند.
مدیركل راه و شهرسازی لرستان گفت: همچنین رایزنی با تعداد دیگری از تعاونی ها و مالكان مسكن مهر در حال انجام است تا دولت با اجاره یكساله این واحدها، كار استكان موقت سیلزدگان را نهایی كند.
خالقی با اشاره به تخریب برخی واحدهای مسكونی واقع در مسیر رودخانه كرگانه خرم آباد افزود: اراضی دولتی در مجاورت این منطقه وجود دارد و خیرین مسكن ساز موافقت اولیه خود را برای احداث 30 واحد مسكونی اعلام كرده اند.
وی اضافه كرد: تاكنون 10 هكتار زمین دولتی در پلدختر و 10 هكتار نیز در معمولان برای واگذاری به بنیاد مسكن انقلاب به منظور ایجاد واحدهای مسكونی برای اسكان دائم سیلزدگان نهایی شده است.
چهارشنبه در شورای مسكن لرستان با اشاره به موضوع اسكان موقت سیل زدگان اظهار داشت: در پلدختر 200 واحد مسكن مهر داریم كه هنوز مالكین در آن مستقر نشده‌اند، طبق مذاكرات انجام شده تعاونی ساز هستند و مالك مشخص هم دارند.
وی تصریح كرد: تاكنون مالكین 30 واحد مسكن مهر راضی شده‌اند كه در ازای دریافت ماهانه پنج میلیون ریال اجاره ، این واحدها را پس از تكمیل توسط پیمانكار در اختیار سیل زدگان قرار دهند.
خالقی تصریح كرد: تا 70 واحد را می‌توانیم آماده سازی كرده و در اختیار سیل زدگان قرار دهیم.

**بازسازی مناطق سیلزده لرستان توسط پنج استان معین
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی لرستان نیز گفت: بازسازی مناطق سیلزده استان توسط پنج استان معین اصفهان، اردبیل، قزوین، همدان و مركزی آغاز شده است.
مسعود رضایی افزود: 35 هزار واحدمسكونی و تجاری در استان لرستان بر اثر سیل دچار خسارت شده كه كار بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی انها با حضور استان های معین انجام می شود.
وی ادامه داد: براساس دستور العمل‌های ابلاغ شده استان اصفهان كار بازسازی شهر پلدختر و بخش مركزی را به عهده گرفته است.
وی بیان كرد: استان اردبیل شهر و روستاهای معمولان و استان همدان كار بازسازی واحدهای مسكونی شهرستان‌های دورود و ازنا را به عهده گرفته و استان قزوین نیز كار بازسازی و بهسازی واحدهای تخریب شده شهرستان دلفان را انجام می دهد.
مدیركل بنیاد مسكن لرستان استان معین بازسازی دوره چگنی را مركزی اعلام كرد و اظهارداشت: بازسازی واحدهای آسیب دیده از سیل در شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، كوهدشت و سلسله نیز برعهده استان است.

**بازسازی 2 هزار مسكن لرستان توسط استان مركزی آغاز شد
بازسازی و نوسازی 2 هزار واحد مسكونی در شهرستان سیلزده دوره چگنی سه شنبه 27 فروردین ماه توسط استان مركزی آغاز شد.
سید علی آقازاده استاندار مركزی در این باره به ایرنا خرم آباد گفت: استان مركزی به عنوان استان معین بازسازی شهرستان سیلزده دوره چگنی در این منطقه فعالیت خواهد كرد.
وی اظهار داشت: با توجه به استقرار دستگاهها و كارخانه های صنعتی و تولید ماشین آلات، مركزی می تواند كمك های قابل توجهی در بازسازی استان های سیلزده لرستان و خوزستان انجام دهد.
وی با اشاره به اینكه نوسازی واحدهای چگنی با حضور بنیاد مسكن انقلاب مركزی انجام می شود تصریح كرد: تلاش می شود حداكثر تا پایان امسال این 2 هزار واحد به مردم تحویل شود.

**زمین احداث واحدهای مسكونی در سه شهر سیلزده لرستان تامین شد
استاندار لرستان نیز گفت: زمین مورد نیاز برای احداث واحدهای جایگزین منازل تخریب شده بر اثر سیل در خرم آباد، معمولان و دوره چگنی تامین شده است.
سید موسی خادمی افزود: در معمولان حدود 230 قطعه زمین آماده شده و تا هفته آینده ساخت و ساز منازلی كه در حاشیه رودخانه شهر تخریب شده اند، آغاز می شود.
وی ادامه داد: در خرم آباد نیز اكثر منازل تخریب شده در بافت فرسوده بوده اند كه با توجه به محدودیت زمین، یك قطعه زمین فراهم شده كه با كمك خیران و همكاری شهرداری بیش از 25 واحد به صورت آپارتمانی احداث می شوند.
وی تصریح كرد: در شهرستان دوره چگنی 6 خانوار در سایت مسكن مهر بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اسكان دائم خواهند شد.
استاندار لرستان با اشاره به ضرورت احداث 130 واحد مسكونی جدید در پلدختر گفت: كار تامین زمین، قطعه بندی و ساخت و ساز مراحلی دارد كه از مردم می خواهیم در این مراحل نیز تحمل داشته باشند.
خادمی افزود: به روستاییان توصیه می شود پس از پاكسازی منازل، در واحدهای خود اسكان موقت شوند و در غیر این صورت نیز دولت همراه آنان است و هزینه های اجازه خانه را به آنها پرداخت می كند.
وی تاكید كرد: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از افزایش اجازه خانه در پلدختر انجام شده و با دادستان و مسئولان ذیربط هماهنگی لازم به عمل آمده است.

**پروانه ساخت واحدهای سیلزده رایگان صادر می شود
استاندار لرستان همچنین گفت: صدور پروانه ساخت و ساز برای احداث واحدهای جدید در مناطق سیلزده به صورت رایگان خواهد بود.
خادمی افزود: دهیاری ها و بخشداری ها موظف هستند نسبت به صدور پروانه با همكاری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اقدام كنند.
وی اظهار داشت: پروانه های مناطق شهری را نیز شهرداران رایگان صادر كنند چراكه دولت پرداخت هزینه های این روند به شهرداری ها را تقبل كرده است.
وی تصریح كرد: یك زمین 10 هكتاری در 256 قطعه در معمولان مشخص شده كه از فردا باید كار ساخت و ساز واحدهای جدید در این محل پیگیری شود.
استاندار لرستان تاكید كرد: حریم رودخانه در روستاها و شهرها سیلزده به دقت تعیین و اعلام شود تا كار برنامه ریزی و اجرای ساخت و سازهای جدید با سرعت و دقت آغاز شود.
خادمی ادامه داد: مهمترین كار تهیه بانك اطلاعاتی دقیق از وضعیت روستاها و واحدهای مسكونی آن است كه تا حدودی انجام شده اما باید اطلاعات دقیقی به عنوان مبنا برای اعطای تسهیلات ساخت و ساز و لوازم خانگی در اختیار باشد.
وی با بیان اینكه برخی واحدهای مسكونی با مبالغ اندك تعمیر و بازسازی می شوند گفت: برخی واحدها نیز تخریب شده اند كه باید در محل خود ساخته شوند اما واحدهای تخریب واقع در مسیر رودخانه ها باید جابجا شده و مكان یابی جدید برای آنها انجام شود.
استاندار لرستان با تاكید بر سرعت بخشی در كار جانمایی و احداث واحدهای جدید افزود: دقایق برای افراد سیلزده به سختی پیش می رود و چنانچه شرایط انجام كار در هر ساعتی وجود دارد مدیران باید در همان لحظه اقدام كرده و از موكول كردن جلسات حتی به چند ساعت بعد خودداری كنند.
خادمی بیان كرد: در مجموع واحدهای تخریبی و غیرقابل استفاده پلدختر 360 واحد است كه اسكان موقت و برپایی چادر در زمین برخی از این واحدها صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: 130 واحد امكان اسكان موقت در منازل قبلی خود را ندارند كه باید علاوه بر جمع بندی اسكان موقت، تهیه زمین مورد نیاز برای ساخت و ساز واحد جدید آنها در دستور كار قرار گیرد.

**اجاره اسكان موقت سیلزدگان یكساله پرداخت می شود
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كشور نیز دیروز (چهارشنبه) درجلسه شورای مسكن سیلزدگان لرستان گفت: كمك هزینه برای استقرار مردم سیلزده در اماكن موقت به مدت یك سال پرداخت می شود.
علیرضا تابش اظهار داشت: منزل افرادی كه در سیل اخیر تخریب شده و به تعمیرات اساسی نیاز دارد شامل این طرح می شوند.
وی گفت: به منازل شهری 120میلیون ریال و به منازل روستایی 60میلیون ریال پرداخت می شود كه صاحبان منازل اختیار دارند برای منزل خود به هر صورت كه مایل هستند هزینه كنند.
تابش بیان كرد: بهترین شیوه برای ساخت مسكن تخریب شده، شیوه مشاركت مردمی است و مردم زمانی كه خودشان در ساخت منازل دخیل باشند انرژی و روحیه بیشتری خواهند داشت.
وی افزود: بازسازی منازل پلدختر باید در اولویت قرار گیرد كه در این زمینه بانك های عامل در این خصوص آمادگی لازم را دارند.
تابش با تاكید بر اینكه چگونگی هزینه این مبالغ به انتخاب خود افراد است، افزود: مردم می‌توانند با این پول خانه اجاره كنند، اتاقی از منزل خود را پاكسازی و مستقر شوند و یا یك اتاق را سریع‌تر بسازند و اسكان یابند؛ این مدل كه یك اتاق سریع‌تر ساخته شود تجربه‌ای موفق بوده است.
وی یادآور شد: این پول را به همه كسانی كه اسكان نیاز دارند می‌دهیم و مردم دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در خصوص جانمایی اسكان دائم مردم و اختصاص زمین نیز گفت: ابتدا محل ساخت مسكن‌های جدید باید مورد قبول مردم باشد و مردم نسبت به نقل مكان به این مناطق رضایت داشته باشند و سپس اقدام عملی انجام شود.

***40 قطعه زمین در اختیار بنیاد مسكن مناطق سیلزده قرار می گیرد
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن نیز در این جلسه گفت: 40قطعه زمین بدون معارض در مناطق سیلزده لرستان برای تسهیل در امور مردم در اختیار بنیاد مسكن قرار می گیرد.
علی نبیان اظهار داشت: قبل از حضور در لرستان تمهیدات انجام شد و حدود 10هكتار زمین در معمولان در اختیار بنیاد مسكن قرار گرفت.
وی گفت: بحث تفكیك زمین ها انجام شد و براساس تفاهم های صورت گرفته بحث عملیات اجرایی و پس از آن تحویل به مردم معمولان انجام می شود.
وی افزود: حدود 6.5 هكتار زمین در خرم آباد تحویل داده ایم.
7269/6060