۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
کد خبر 83291291
۰ نفر
اوج كينه توزي آمريكاي ترامپ عليه ملت ايران

تهران- ايرنا- 'مايك پمپئو' وزير خارجه شرور آمريكا از دور جديد تلاشهاي واشنگتن براي ايجاد محدوديتهاي بيشتر در جهت جلوگيري از خريد نفت ايران توسط ساير كشورها خبر داد و اظهار اميدواري كرد كه بتواند فروش نفت ايران را به صفر برساند.

روزنامه جمهوري اسلامي در يادداشتي آورده است: وي گفت عربستان و امارات به آمريكا تعهد داده‌اند كه خلا ناشي از حذف نفت ايران در بازار جهاني نفت را جبران كنند و نگذارند قيمت نفت افزايش يابد.
اين براي نخستين‌بار نيست كه آمريكاي ترامپ تلاش مي‌كند در دشمني با ملت ايران، شانس خود را آزمايش كند و پيش از اين هم هرچه بيشتر تلاش كرده، كمتر نتيجه گرفته و همواره منزوي، ناكام و سرخورده شده است. واشنگتن اميدوار بود بتواند فروش نفت ايران را تا روز سيزدهم آبانماه 97 به صفر برساند ولي عليرغم تلاش همه‌جانبه‌اش نتوانست چنان هدفي را محقق كند و سرانجام به 8 كشور معافيت‌هايي را در زمينه خريد نفت ايران داد.

اكنون تلاش ترامپ بر اينست كه با لغو معافيتها بتواند صدور نفت ايران را به صفر برساند. در اين زمينه نكات مهمي وجود دارد كه توجه به آنها مي‌تواند ابعاد مسئله را روشن‌تر كند.
نخست آنكه اين يك تلاش بيهوده براي احياي طرحي شكست خورده و ناكام است كه باقيمانده حيثيت جهاني آمريكا را هم بر باد داده است. اگر ترامپ و‌‌ دار و دسته‌اش مي‌توانستند، به صلاح آنها بود كه در همان مرحله اول و به هر قيمت ممكن دستاوردي در اين مقوله ارائه كنند تا در مقياس جهاني منزوي نشوند.
ترامپ در نخستين سفر خارجي پس از ورود به كاخ رياست جمهوري هم با عزيمت به رياض تلاش كرد تا يك اجماع متشكل از 54 كشور عربي و اسلامي عليه ايران را اعلام كند ولي چنان اجماعي حتي چند ساعت هم دوام نياورد. ترامپ تلاش كرد تا يك اجماع جهاني عليه ايران را با محوريت اسرائيل در ورشو تشكيل دهد ولي به شدت منزوي و ناكام بود و هيچ كشور قابل ذكري حاضر به همراهي با نتانياهو، سعودي‌ها و ترامپ نشد. حتي به فاصله كوتاهي ورشو پاداش خوش خدمتي به صهيونيستها را گرفت و با تلخكامي شاهد زخم زبان صهيونيست‌ها بود.

ترامپ حتي در تشكيل ناتوي عربي عليه ايران هم كاملاً شكست خورد و چنين طرحي حتي بر روي كاغذ هم شكل نگرفت. معرفي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان تروريست هم نتوانست نفع و اعتباري براي آمريكاي ترامپ تدارك نمايد و برعكس، موجب آشكارسازي انزواي جهاني آمريكا شد و هيچ كشوري به جز چند رژيم فاسد و بي‌آبروي عرب حاضر به استقبال از طرح ترامپ نشد.

اكنون قرار است همان طرح‌هاي ناكام و شكست خورده با تبليغات بيشتري پيگيري شود ولي احتمال شكست آن بيشتر از گذشته است. موضوع مهمتر، به تلاش واشنگتن براي تسرّي تصميمات و قوانين فرامرزي آمريكا بازمي‌گردد كه تاكنون سابقه نداشته و كشورها را به واكنش واداشته است. اين پديده اگرچه نقض آشكار هنجارها و قوانين بين‌الملل محسوب مي‌شود، ولي در صورت جا افتادن مي‌تواند اراده، حاكميت و استقلال ساير كشورها را تحت‌الشعاع تصميمات و اقدامات آمريكا قرار دهد. اين پديده، بدعتي نامبارك است كه چيزي كمتر از شكست و انزواي آمريكا نمي‌تواند آنرا خنثي و بي‌اثر سازد.

واشنگتن انتظار داشت با افزايش فشارها بر ملت بزرگ و سلحشور ايران شاهد قيام و اعتراض مردم عليه نظام باشد ولي تجربه نشان داد كه آمريكا هنوز هم شناخت مناسبي از ملت بزرگ و تاريخ‌ساز ايران نداشته و ندارد. ترامپ و‌‌ دار و دسته‌اش اگر ذره‌اي وجدان و عقل مي‌داشتند، شايد به صلاح‌شان بود كه به‌ خاطر حوادث ناشي از سيل فراگير و پيامدهايش، اندكي در عملكرد نابخردانه و خصومت آشكار خود تجديدنظر مي‌كرده و با موج‌سواري چنين وانمود مي‌كردند كه حداقل در شرايط ناشي از سيل، با آحاد ملت ايران اين همه دشمني ندارند؛ ولي دقيقاً در همين شرايط نشان دادند كه درنهايت كينه‌توزي و شرارت اميدوارند بتوانند با تحريم‌هاي بيشتر، ملت ايران را وادار به عقب‌نشيني كنند كه البته يكبار ديگر هم اين آرزوي خام را به گور خواهند برد. مردم ايران بارها عقبه‌هاي سخت و سرنوشت‌ساز فراواني را پشت‌سر گذاشته‌اند و اين بار هم دشمني را كه مراتب دشمني خود را پنهان نمي‌كند، ناكام خواهند ساخت.

منبع: روزنامه جمهوري اسلامي، 1398.2.5
گروه اطلاع رساني**9131