۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
کد خبر 83291271
۰ نفر
آنچه بايد كرد

تهران- ايرنا- اين روزها اهالي كاخ سفيد بيش از هر زمان ديگري دل در گروِ ماجراجويي و سوداگري دارند. ماجراجويي‌هايي كه در پساپشت آن‌ها نوعي منفعت‌طلبي راست‌گرايانه متكي بر اقتصاد و سياست ليبراليستي نهفته است.

روزنامه ابتكار در سرمقاله امروز به قلم عليرضا صدقي نوشت: به نظر مي‌رسد ساكنان فعلي كاخ سفيد بيش از آن‌كه در پي منازعات سياسي و سهم‌خواهي جدي در عرصه سياست باشند، به دنبال باج‌خواهي در رقابت‌هاي اقتصادي‌اند. در اين ميانه، جمهوري اسلامي ايران به عنوان كليدواژه‌اي متداول همواره در زبان هيئت حاكمه آمريكا حضوري جدي و اساسي دارد. آخرين نمونه آن را مي‌توان در اقدام اخير وزير امور خارجه ايالات متحده آمريكا جست‌وجو كرد. پمپئو طي روزهاي گذشته به طور رسمي اعلام كرد كه كاخ سفيد معافيت‌هاي برخي كشورها مبني بر خريد نفت از ايران را تمديد نخواهد كرد.

اين تصميم آمريكايي‌ها با استقبال برخي كشورهاي منطقه نظير عربستان و امارات همراه شد و اين دو كشور اعلام كردند كه عدم فروش نفت ايران را جبران خواهند كرد. در حقيقت آمريكايي‌ها و هم‌پيمانان آن‌ها در منطقه سياست فشار حداكثري بر ايران را به فاز آخر رساندند و آخرين تير تركش خود را نيز به سوي جمهوري اسلامي ايران شليك كردند.

حال با توجه به اين شرايط و موقعيت خاص كشور در پي بروز اين موقعيت، دستگاه ديپلماسي و اركان سياست خارجي كشور بايد از راهبردها و تاكتيك‌هاي مقتضي استفاده كنند تا تبعات و پيامدهاي اين فشار را به حداقل برسانند. ترديدي نيست كه خروج از اين شرايط بيش از هر زمان ديگري نيازمند بهره‌مندي از عقلانيت در عرصه سياست خارجي و اجتناب از افتادن در دام آمريكايي‌ها و هم‌پيمانان منطقه‌اي آن‌ها است.
در چنين موقعيتي اتخاذ راهبردها و روش‌هاي احساسي و متكي بر رفتارهاي واكنشي هيجاني، غيرعقلاني‌ترين نوع مواجهه با اين رخداد است. به طور حتم آمريكايي‌ها و ياران منطقه‌اي آن‌ها در تلاش‌اند تا با استفاده از هر روش و شيوه‌اي ايران را به مرز مقابله جدي ـ حتي نظامي ـ بكشانند. اين راهبرد خطرخيز ايالات متحده در برابر قدرت سياسي و نظامي جمهوري اسلامي ايران و همچنين نفوذ استراتژيك كشورمان در منطقه، ضرورت خويشتن‌داري و حفظ رفتار عقلاني و ساختارمند دستگاه ديپلماسي و تمامي اركان تصميم‌گير و تصميم‌ساز كشورمان را بيش از گذشته نشان مي‌دهد.

البته جمهوري اسلامي ايران تاكنون توانسته است بخش زيادي از استراتژي‌هاي فرصت‌طلبانه و زياده‌خواهانه آمريكايي‌ها را مهار كند، چنان‌كه اتخاذ راهبرد انزواي كامل ايران در جريان خروج يكجانبه آمريكا از برجام به طور كامل شكست خورد. گرچه اين به معناي اجراي كامل برجام نيست؛ اما در نتيجه كنش عقلائي ايران، آمريكايي‌ها نتوانستند دولت‌هاي حاضر در معاهده برجام را با خود همراه كنند و اين به منزله پيروزي ايران در اين عرصه محسوب مي‌شود.

به نظر مي‌رسد استفاده از روش‌هاي اتخاذشده تاكنون و ادامه آن‌ها تا حصول نتيجه نهايي و به حداقل رساندن آسيب‌هاي احتمالي اقدامات اخير ايالات متحده هم ضروري و بايسته است. توجه و اهتمام نسبت به اين نوع رفتار بيش از هر زمان ديگري بهانه را از دست كشورها و حكومت‌هاي خاكستري خواهد گرفت و بار ديگر حقانيت ايران را در عرصه بين‌المللي اثبات مي‌كند.

ترديدي نيست كه جمهوري اسلامي ايران با هيچ متر و معياري مستحق چنين تحريم‌هاي ظالمانه و يكجانبه‌اي نيست. ايران كشوري است كه طي يكصدسال اخير به هيچ‌يك از همسايگانش حمله نظامي نكرده است؛ دخالت‌هاي آشكار در امور داخلي ديگر كشورها نداشته است؛ همواره در پي ثبات و صلح در منطقه بوده است و بيشترين آسيب‌ها را از ناحيه تروريسم سازمان‌يافته ديده است. تمام اين‌ها در حالي است كه كشورهاي متحدِ ايالات متحده نظير رژيم اشغالگر قدس و عربستان سعودي، بارها به همسايگانشان حمله و آسيب‌هايي جدي را متوجه ديگر كشورها كرده‌اند.

جنگ‌هاي شش روزه و سي‌وسه روزه با اعراب و لبنان از سوي رژيم اشغالگر قدس و حمله به بحرين و يمن طي دو دهه اخير از سوي عربستان سعودي نمونه بارزي از اين دست اقدامات هم‌پيمانان ايالات متحده آمريكا است. توجه به اين دست اقدامات و اعلام عمومي آن‌ها در مجامع بين‌المللي، به طور يقين تاثيراتي شگرف بر مناسبات بين‌المللي در اين ابعاد خواهد داشت.

به هر روي نتيجه مشاهدات، تحليل و بررسي شرايط و موقعيت فعلي در منطقه و جهان نشان مي‌دهد كه جمهوري اسلامي و ملت ايران وارد منازعه‌اي جدي و بسيار پرخطر شده‌اند. منازعه‌اي كه بايد با تدبير و صدالبته شجاعت و دليري ـ همانند ايام هشت سال جنگ تحميلي ـ از آن عبور كرد و اجازه دست‌درازي و هجوم و حمله بيگانگان به كشور را نداد.

منبع: روزنامه ابتكار، 1398.2.5
گروه اطلاع رساني**9131