سپاس از ایران به پهنای جغرافیای عراق

بغداد – ایرنا – كنگره سپاس از شهدای جمهوری اسلامی ایران دفاع از حرم و جنگ با داعش در عراق تنها یك كنگره در فضای بسته ای با تعدادی میهمان دعوت شده نبود، بلكه پهنای عراق را در قدردانی از ایران به نمایش گذاشت.

به گزارش ایرنا، در این كنگره از بوی خاك و خون و بچه های الحشد الشعبی گرفته تا نمایندگان طیف های مختلف جامعه عراق اعم از شیعه، سنی، مسیحی، ایزدی، عشایر و علماء و فضلای شیعه و اهل سنت همه آمده بودند.
جمعی از فرماندهان سپاه، ارتش و نیروی انتظامی نیز با آرم و لباس های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بارزترین نماد نظامی مبارزه با تروریسم درمنطقه نیز از جمهوری اسلامی ایران آمده بودند كه در پیشاپیش آنها سردار «مهدی ربانی» معاون وزیر دفاع كشورمان حضور داشت.
60 خانواده شهید مدافع حرم كه اكثریت آنها از جمهوری اسلامی ایران و برخی از حزب الله لبنان و تعدادی نیز از فرماندهان شهید عراقی در جنگ با داعش بودند گل سرسبد این كنگره بودند كه كنگره تقدیر به نام آنها برگزار شده بود.
در این كنگره علاوه بر سخنرانی فرماندهان الحشد الشعبی و نماینده جمهوری اسلامی ایران به این كنگره، تصاویر و فیلم های مستند جالب توجهی از مشاركت جمهوری اسلامی ایران و مقاومت لبنان در جنگ با داعش در عراق به نمایش درآورد.
برخی در طی این فیلم های مستند كه تصاویر فرماندهان شهید الحشد الشعبی و مدافعان حرم از ایران و لبنان را به تصویر می كشید، اشك ریختند.
صحبت های همسر شهید «حمید تقوی» در این مراسم كه با قوت و صلابتی كه در سخنانش بود نشان داد كه خانواده های شهید نه تنها به از دست دادن عزیزان خود، دغدار نیستند بلكه نسبت به آن نیز افتخار می كنند.
همسر تقوی تاكید كرد كه همچنان آماده هستیم كه در زیر پرچم ولایت فقیه و مراجع دین عظام این راه را تا ظهور حضرت مهدی منتظر (عج) و برپایی حكومت عدل الهی ادامه می دهیم و از پای نمی نشینیم.
بعد از وی دختر شهید «ابوطه الناصری» از فرماندهان شهید برجسته الحشد الشعبی، سخنرانی كرد كه او نیز تاكیدی بر سخنان همسر شهید تقوی بود و گفت كه هرگز از خون عزیزان خود در راه مبارزه با تروریست تكفیری داعش ریخته شده اند، افسوس و غبطه نمی خوریم بلكه احساس افتخار می كنیم.
وی اضافه كرد كه به یمن این خون های پاك ایرانی، لبنانی و عراقی بود كه عراق برای گروه تروریستی داعش پیروز شد.
فرزند شهید «ابراهیم الحاج» از فرماندهان شهید مقاومت حزب الله لبنان نیز در این همایش از خون سه ملت ایران ، عراق و لبنان را در پیروزی بر گروه تروریستی داعش موثر دانست.
وی اضافه كرد كه كشورهای منطقه نشان دادند كه با اتحاد و وحدت می توانند بر مشكلاتی كه استكبار آمریكا بر منطقه تحمیل می كنند از جمله ایجاد و شكل گیری گروه تروریستی تكفیر داعش پیروز شوند.
در ابتدای مراسم نیز «فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر عراق، از قول «عادل عبدالمهدی» از دولت و ملت ایران تقدیر و بر ماندن در كنار ایران در سختی ها تاكید كرد.
وی گفت كه جمهوری اسلامی ایران در پیشاپیش همه كشورها در مبارزه با تروریسم در عراق قرار دارد.
نماینده «برهم صالح» رییس جمهوری عراق نیز پیام وی را قرائت كرد كه در آن از نقش جمهوری اسلامی ایران در پیروزی عراق بر داعش تقدیر شد.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در این كنگره نیز گزارش مفصلی از نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش در عراق ارائه كرد.
«محمدكاظم آل صادق» مشاور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد به نقش ایران در طراحی جنگ در اولین روزهای جنگ و همچنین كمك های تسلیحاتی و لجستیكی ایران در این جنگ اشاره كرد.
بسیاری از اطلاعاتی كه او در این كنگره ارائه كرد برای بسیاری از حاضران تازگی داشت و هرگز فكر نمی كردند كه ایران تا این حد در جنگ داعش به عراق كمك كرده باشد.
او یادآور شد كه جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش 52 شهید از مستشاران و فرماندهان باتجربه نظامی خود را از دست داد.
«نایف الایزدی» از فرماندهان گروه ایزدی در الحشد الشعبی نیز در سخنانی كوتاه به نام اقلیت دینی ایزدی ها از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش تقدیر كرد.
وی اضافه كرد كه جمهوری اسلامی ایران وشهدای ایرانی و فتوای مرجعیت و الحشد الشعبی و دیگر نیروهای مسلح عراق نقش اصلی در پیروزی بر داعش و آزادی اراضی عراق از این تصرف این گروه تروریستی بازی كردند.
«عبدالرحمن اللویزی» نماینده سابق استان نینوا در پارلمان عراق به نمایندگی از اهل سنت عراق در این كنگره تاكید كرد كه امروز كه آمریكا تحریم ها بر ایران وضع كرده، نوبت وفاداری مردم عراق به دولت و ملت ایران است.
وی اضافه كرد كه نباید مواضع عراق فقط به مواضع سیاسی منحصر شود بلكه باید در عمل این رسم سپاسگزاری را در حق جمهوری اسلامی ایران به جا آورد.
«هادی العامری» رییس ائتلاف «الفتح» و از فرماندهان سابق الحشد الشعبی نیز با تاكید كرد كه ایران در صف اول كمك به عراق برای پیروزی برداعش قرار دارد.
وی بر ضرورت اخراج نیروهای آمریكایی از خاك عراق تاكید كرد و گفت كه مردم عراق كه در 2011 نیروهای خارجی را از خاك خود بیرون كردند هرگز نمی پذیرند كه این نیروها به عراق برگردند.
یكی از مهمترین سخنرانی ها كه همه منتظرش بودند مربوط به «ابومهدی المهندس» نایب تشكیلات و موسس الحشد الشعبی بود كه در سخنان خود نخست با زبان شیرین فارسی با خانواده های شهدای مدافع حرم ایران ابراز همدردی كرد.
وی سپس رو به خانواده های شهدای مقاومت اسلامی حزب الله لبنان كرد و گفت كه مجاهدان حزب الله همانند برادران ایرانی در همه مراحل جنگ در كنار ما بودند و نقش انها در پیروزی بر داعش غیر قابل انكار است.
وی با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان و فتوای مرجعیت عالی دینی و الحشد الشعبی در پیروزی بر داعش تاكید كرد كه تاوقتی زنده ایم نمی گذاریم تاریخ جنگ با داعش تحریف شود.
در حاشیه این كنفرانس كه نزدیك به 4 ساعت به طول انجامید نمایشگاهی از تجهیزات نظامی الحشد الشعبی و غنائمی كه از داعش گرفته و كمك های نظامی و لجستیك ایران به نمایش گذاشته شده بود.
در حاشیه این نمایشگاه بسیاری از خبرنگاران و نیروهای مجاهد و حتی فرماندهان دوستان دوران مبارزه سه ساله (2014 تا 2017) را مشاهده كردند و نمایندگان سه ملت ایران، عراق و لبنان به نشانه تقدیر همدیگر را در بغل گرفته و از هم مواضع متقابل همدیگر تقدیر كردند.
عراق از نقش جمهوری اسلامی ایران در جنگ با داعش تقدیر كرد و ایران از مواضع و كمك های اخیر عراقی ها و الحشد الشعبی در كمك به سیلزدگان در ایران تشكر كرد و لبنانی ها از حمایت ایران و عراق از مقاومت اسلامی حزب الله مراتب قدردانی را به جای آوردند.
این مراسم با اهدا لوح تقدیر به خانواده شهیدان و ذكر فاتحه به روح شهدای مبارزه با داعش و مدافع حرم به پایان رسید.
خاورم *10*353*380*