پیشنهادمبادله زندانیان ایرانی وآمریكایی مسبوق به سابقه است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دكتر ظریف برای مبادله زندانیان ایرانی و آمریكایی را جدی و مسبوق به سابقه خواند و تاكید كرد: وزارت امورخارجه در چارچوب وظایف خود آمادگی دارد این پیشنهاد را عملی كند.

به گزارش بامداد پنج شنبه ایرنا از اداره كل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی افزود: ما برای تبادل افرادی كه توسط قوه قضائیه با اتهامات مشخص محكوم و در ایران زندانی شده اند در برابر آزادی تمامی ایرانیان زندانی در آمریكا به اتهامات غیرقانونی نقض تحریمها و نیز قرار منع تعقیب كسانی كه با فشار ایالات متحده و یا به اتهام واهی نقض تحریم های غیرقانونی آمریكا در كشورهای مختلف بازداشت شده اند، اقدام كنیم.
وی تاكید كرد: واكنش شتابزده مقامات آمریكایی و درخواست آزادی یكطرفه زندانیان آمریكایی نشان دهنده عدم درك درست آنان از مفاهیم مذاكره، توافق و تبادل است و این ثابت می كند آنان در ادعاها و تبلیغات ماه های گذشته خود كمترین صداقتی ندارند.
سخنگوی وزارت امورخارجه كشورمان بار دیگر تاكیدكرد: اگر اراده ای در رژیم آمریكا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران واضح است و نیاز به هیچگونه تفسیر و تاویلی ندارد.
در این ارتباط وزیر امور خارجه گفته بود كه در آمریكا و در اروپا ایرانیانی هستند كه در زندانند چون آمریكا به آنها اتهام نقض تحریم ها را زده است. اتهام آنها ارسال تجهیزات هواپیمای مسافربری و نه جت بوده است. ما مترجم داریم كه در استرالیا در زندان است كه در زندان بچه دار شده است.
ظریف ادامه داد: ما در مورد نازنین زاغری صحبت می كنیم، كه البته من ناراحت هستم از شرایط او و به عنوان وزیر امور خارجه هر چه از دستم برآمده برای كمك انجام داده ام اما هیچ كسی از زنی كه در استرالیا در زندان است، نمی گوید.
وی اضافه كرد: من این پیشنهاد را علنا می دهم، بیایید زندانی ها را تبادل كنیم.
شبك**1108**1708

سرخط اخبار سیاست