احتمال آزاد سازي ذخاير راهبردي نفت آمريكا افزايش يافته است

تهران - ايرنا - يك كارشناس نفتي معتقد است اگر توليد نفت ليبي كاهش يابد و عربستان توليد خود را به سرعت افزايش ندهد، احتمال متوسل شدن دولت ترامپ به آزادسازي ذخاير راهبردي نفت آمريكا افزايش مي‌يابد و ممكن است امسال اين موضوع عملي شود.

به گزارش ايرنا از شبكه اطلاع رساني نفت و انرژي، « هليما كرافت » افزود: با پايان معافيت مشتريان نفت ايران، رئيس جمهور آمريكا به دنبال مهار قيمت نفت براي كمك به مصرف كنندگان آمريكايي است ، ضمن اينكه با تحريم هاي آمريكا عليه ايران و ونزوئلا، هم اكنون روابط آمريكا با عربستان زير ذره بين قرارگرفته است.
اين كارشناس نفتي بيان كرد: اين مساله فشار زيادي به روابط آمريكا و عربستان وارد مي‌كند، زيرا اين سياست اكنون به اين موضوع بستگي دارد كه آيا ترامپ مي‌تواند عربستان را وادار كند كه دوباره توليد خود را افزايش دهد يا نه؛ عربستان حدود يك ميليون بشكه در روز ظرفيت مازاد توليد دارد، اما آنها نمي‌خواهند كه بازار را به سوي سقوط قيمت ها سوق دهند.
كرافت اظهارداشت: قيمت مطلوب نفت براي عربستان بين 60 تا 80 دلار است و بهترين قيمت براي آنها، نزديك به 80 دلار است. اين به آن معناست كه ممكن است عربستان اجازه دهد قيمت نفت بيش از چيزي كه ترامپ مي‌خواهد افزايش يابد و به 80 دلار برسد.
وي گفت: اكنون عربستاني‌ها بازار را زير نظر دارند و تضمين مي‌كنند كه نفت كافي در بازار وجود دارد، اما به نظر مي رسد كه آنها احتمالاً 400 هزار بشكه در روز به عرضه نفت در بازارهاي جهاني اضافه ‌كنند.
گفت: از طرفي وزير امورخارجه تركيه نيز اعلام كرده است: اين كشور براي جايگزين كردن نفت ايران با نفت عربستان و امارات برنامه اي ندارد.
« مولود چاووش اوغلو » افزود: پالايشگاه‌هاي ما با نفت عربستان و امارات سازگاري ندارند و بايد فناوري آنها روزآمد شود و براي اين كار آنها بايد مدتي تعطيل شوند در حالي كه اين كار بسيار پرهزينه است.
وزير امور خارجه تركيه تاكيد كرده است: نفت ايران ارزان نيست اما تفاوتي مهم دارد، زيرا آمريكا در حال گرفتن تصميمي است و مي‌خواهد همه كشورها از آن پيروي كنند؛ چرا ما بايد هزينه آن را بپردازيم؟
به گزارش ايرنا، با سياست هاي مغرضانه دولتمردان آمريكايي براي جلوگيري از صادرات نفت ايران، قيمت نفت در روزهاي اخير در بازارهاي جهاني روند صعودي گرفته و هم اكنون قيمت آن به 74 دلار رسيده است.
شبك**1108**1723