۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۲۳
کد خبر: 83291081
۰ نفر
تركيه بيانيه ترامپ در خصوص كشتار ارامنه را محكوم كرد

تهران – ايرنا – وزارت خارجه تركيه روز چهارشنبه بيانيه اي موضع گيري دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا در خصوص حادثه كشتار ارامنه در سال 1915 را محكوم كرد.

به گزارش خبرگزاري آناتولي تركيه، در بيانيه وزارت خارجه اين كشور آمده است: ما موضع گيري ترامپ رئيس جمهوري آمريكا را در خصوص وقايع سال 1915كه برپايه ادعاهاي غير واقعي است رد مي كنيم و آن را فاقد ارزش مي دانيم و تحريف تاريخ براي ملاحظات سياسي داخلي به هيچ وجه قابل قبول نيست.
وزارت خارجه تركيه در ادامه خواستار تشكيل يك كميسيون مشترك تاريخي براي بررسي وقايع سال 1915 بر پايه اسناد آرشيوي كشورهاي ديگر، تركيه و ارمنستان شد.
وزارت خارجه تركيه افزوده است: ما و به همين مناسبت اندوه قربانيان مسلمان، مسيحي و يهودي كه جان خود را در طول دوره سقوط امپراتوري عثماني از دست دادند، فراموش نمي كنيم.
در اين بيانيه همچنين از رئيس جمهوري آمريكا خواسته شده تا در خصوص وقايع سال 1915 جانب انصاف را رعايت كند.
كاخ سفيد روز چهارشنبه در بيانيه اي با اشاره به وقايع سال 1915 عليه ارامنه از آن به عنوان فاجعه بزرگ ياد كرده بود.
پيش از اين نيز رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه در واكنش به اقدام دولت فرانسه مبني بر برگزاري مراسم يادبود براي قربانيان نسل كشي ارامنه، پاريس را مورد حمله لفظي قرار داد و اين كشور را عامل كشتار بيش از هشتصد هزار روآندايي معرفي كرد.
تركيه كشتار شماري از ارامنه در زمان جنگ جهاني اول را پذيرفته است اما آمارهاي ارائه شده در اين زمينه را قبول ندارد. آنكارا همچنين كشتار ارامنه توسط امپراتوري عثماني را «سازمان يافته» نمي داند و به همين دليل بر اين باور است كه اين قتل عام «نسل كشي» نبوده است.
كشتار ارامنه كه از آن با مفاهيمي همچون “نسل كشي” و يا “هولوكاست ارامنه” ياد مي شود، به نابودي و كشتار حدود يك ميليون نفر از جمعيت ارمني ساكن در سرزمين هاي تحت كنترل امپراتوري عثماني در خلال جنگ جهاني اول اطلاق مي شود.
شبك**9365**1708