تندیس نخستین استاد بشردوست به پرستار نمونه جهان اهدا شد

همدان - ایرنا - دكتر «هادی غروی» پرستار نمونه جهان در سال 2001 و دارنده مدال «فلورانس نایتینگل»، تندیس بشردوستی هلال احمر را با عنوان «نخستین استاد بشردوست» دریافت كرد.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان روز چهارشنبه در این آیین گفت: غروی دارنده مدال فلورانس نایتینگل در سال 2001 از طرف فدراسیون صلیب سرخ است و این مدال هر 2 سال یكبار اهدا می شود.
ابراهیم كارخانه ای اضافه كرد: «فلورانس نایتینگل» مشهور به بانوی چراغ به دست، بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن است كه با تحمل بی خوابی در تمام طول شب بر سر بیماران می گشت و علاوه بر درمان به آنها دلداری می داد.
وی با بیان اینكه این چهره موفق به كسب عنوان پرستار نمونه جهان در سال 2001 شده است، یادآوری كرد: دكتر غروی از 12 سالگی عضو جمعیت هلال احمر بوده و 57 سال به عنوان امدادگر و مربی كشوری امداد و نجات فعالیت داشته است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان درباره چگونگی ارائه تندیس بشر دوستی توضیح داد: هلال احمر از چند سال پیش در كاری مبارك نسبت به شناسایی افرادی كه فعالیت های بشر دوستانه كردند، اقدام كرد.
كارخانه ای اضافه كرد: این كار با هدف شناساندن این افراد به جامعه و ترویج فرهنگ بشر دوستی از سوی هلال احمر همدان صورت گرفت.
وی مثال زد: یك بانوی معلم نهاوندی برای نجات جان دانش آموزی وارد رودخانه پر از آب شده و وی را نجات داد بنابراین از وی به عنوان معلم بشر دوست تقدیر شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر همدان افزود: همچنین متولی یك شهربازی در همدان خدمات این مجموعه را به طور رایگان در اختیار بیماران خاص و افراد بی بضاعت قرار داده است كه به عنوان شهربازی بشر دوست معرفی شد.
كارخانه ای ادامه داد: متصدی یك نانوایی نیز نان را رایگان در اختیار شهروندان نیازمند قرار می دهد كه بخشی از این هزینه توسط مردم تهیه می شود كه به عنوان نانوایی بشر دوست تقدیر شد.
وی اظهار داشت: دانش آموزان یك مدرسه نیز پس از ابتلای معلم شان به سرطان و ریزش مو بخاطر همدردی با وی موهای خود را تراشیدند كه این مدرسه به عنوان مدرسه بشر دوست معرفی شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر همدان ادامه داد: پس از بروز زلزله در كرمانشاه و انتقال مصدومان به بیمارستان های همدان، مسئول یك هتل در همدان اقدام به اسكان همراهان آنها به صورت رایگان كرد كه به عنوان هتل بشر دوست شناخته شد.
كارخانه ای گفت: دكتر غروی یك شخصیت جهانی است كه به علت نپرداختن به این چهره بشر دوست وی گمنام مانده است.
وی افزود: این شخصیت بیش از 50 سال خدمات بشر دوستانه از جمله آموزش امداد و نجات انجام داده و در بیشتر بحران ها اقدام به امداد رسانی كرده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان بیان كرد: همدان باید با سه ویژگی بشر دوستی، توجه به جوانان و نخبگان و استان گردشگری به جهان شناسانده شود.
كارخانه ای با تقدیر از اعضای كانون دانش آموزی آموزشگاه شاهد مهین حبیبی برای برگزاری این آیین گفت: برگزاری این قبیل برنامه ها زمینه ای برای گسترش بشردوستی در جامعه است.
7526**2090