تفاهم‌نامه همكاري ميان چين و آژانس ادبي پل امضا شد

تهران - ايرنا - آيين امضاي تفاهم‌نامه همكاري و رونمايي از كتاب «ايران عليه شرارت» نوشته‌ وانگ ون با حضور مسيولان فرهنگي ايران در نمايشگاه كتاب برگزار شد.

به گزارش سه شنبه شب خبرنگار فرهنگي ايرنا ، مديرعامل موسسه‌ خانه‌ كتاب در اين آيين ،گفت: چين بازار بزرگي براي ناشران است، هرچند محدوديت زباني وجود دارد اما مترجمان جديد مي‌توانند اين محدوديت‌ها را رفع كنند.
«نيكنام حسيني‌پور» با اشاره به سابقه‌ تمدني ايران و چين اظهار كرد: هر دو كشور ايران و چين داراي تمدن‌هاي كهن با مبادلات فرهنگي و تجاري كهن هستند. راه زميني جاده‌ي ابريشم و راه دريايي از طريق خليج فارس و بندرهاي سيراف و هرمز به درياي چين قدمت 2600 ساله دارد. آثار برجاي مانده از اديان زرتشتي، مانوي، نستوري و بودايي و از همه مهم‌تر اسلام توسط تجار و بازرگانان و همچنين مبلغان ديني در جريان بود.
مديرعامل موسسه‌ خانه‌ كتاب گفت: جاده‌ ابريشم نماد تاريخي روابط تجاري و اقتصادي ايران و چين است و مبادلات ديني و مذهبي از طريق مظاهر فرهنگي و هنري مثل نقاشي، معماري، ادبيات، زبان، آداب و رسوم، ارزش‌هاي اخلاقي و اجتماعي و آيين‌هاي مختلف مورد تبادل قرار گرفته است.
حسيني‌پور با اشاره به جايگاه فرهنگ اسلامي در كشور چين گفت: فرهنگ اسلامي در چين رنگ و بوي ايراني دارد. بسياري از واژه‌هاي مورد استفاده در آيين‌هاي ديني مسلمانان ريشه‌ فارسي دارند. فلسفه، تصوف و عرفان ايراني نزد انديشمندان چيني مورد توجه قرار گرفته و بسياري از كتاب‌هاي ترجمه شده در اين حوزه است
حسيني‌پور ادامه داد: ايران سال گذشته با شعار «ايران روياي رنگين جاده ابريشم» ميهمان ويژه نمايشگاه پكن بود. در آن نمايشگاه مجموعه‌اي از ناشران و گروهي از نويسندگان، تصويرگران و اتحاديه‌هاي نشر ايران حضور داشتند كه گفت‌وگوهاي خوبي در آنجا شكل گرفت.
وي تاكيد كرد: اكنون اين روياي رنگين در حوزه تبادلات فرهنگي مي‌تواند احيا شود و مسير جاده ابريشم را از طريق كتاب و به همت نويسندگان، تصويرگران و ناشران ايران و چين از نو بسازيم.
حسيني‌پور با تاكيد بر اهميت توجه به فضاي مجازي در احياي جاده ابريشم افزود: چين بازار بزرگي براي ناشران است و ناشران ايراني مي‌توانند در حوزه نشر در چين فعاليت داشته باشند هرچند محدوديت زباني موجود دارد اما مترجمان جديد مي‌توانند اين محدوديت‌ها را رفع كنند. علاوه براين مي‌توان زمينه‌هاي انتقال تكنولوژي صنعت چاپ را نيز فراهم كرد.
وي با اشاره به ترجمه و انتشار آثار نويسندگان چيني در ايران گفت: بيش از 60 اثر نويسندگان چيني در حوزه‌ي كودك و نوجوان و همچنين آثار 26 نويسنده‌ي چيني در ايران ترجمه شده است.
سي ودومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با شعار «خواندن، توانستن است» از 4 تا 14 ارديبهشت ماه در مصلي امام خميني(ره) برگزار مي‌شود.
فراهنگ ** 3009 ** 1355