۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
کد خبر 83290956
۰ نفر
معماری، كیمیایی از اكسیر خاك و هویت گم شده عصر حاضر

مشهد - ایرنا - معماری هنری است كه تفكر و اندیشه را تبدیل به بنا می كند، بنایی كه می تواند بیانگر هویت دیاری كهن باشد و با حفظ اصالت، روح زندگی به بناهای بشری می بخشد اما این هنر و كیمیا به معنای اصیل خود در عصر حاضر مغفول مانده است.

به گزارش ایرنا، پیشینه معماری در ایران به هزاره هفتم پیش از میلاد می رسد كه در طول تاریخ تكامل یافته و در دوره هایی این تكامل توسط معماران شهیر نظیر شیخ بهایی به اوج خود رسیده و آثاری برجای مانده كه معرف اصالت و هویت ایرانی است.
نقش جهان اصفهان، تخت جمشید، مسجد گوهرشاد، گنبد سلطانیه و چهلستون از آثار معماری اصیل نه تنها در ایران بلكه در دنیا و بیانگر جایگاه معماری در ایران زمین است.
دوره صفویه در ایران اوج هنر معماری بود و زادروز شیخ بهاء الدین محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی دانشمند به نام دروه صفویه به عنوان روز معمار نامگذاری شده است.
به همین مناسبت روز چهارشنبه جمعی از معماران خطه مشهد در تالار شهر گرد هم آمده و به بیان دغدغه های خود در حوزه معماری پرداختند.

* معماری اثرگذار
رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینكه معماری جایگاه خاص در زیبایی پردازی دارد گفت: تا تعامل نباشد معماری تاثیرگذار نخواهد بود.
محمد حسین شركا افزود: افزایش تعاملات منجر به حذف موازی كاری می شود كه در این راستا تعاملاتی با شهرداری و سازمان ثبت اسناد داشته ایم تا دور باطل در این حوزه تمام شود و حركات موازی صورت نگیرد.
وی اظهار امیدواری كرد روزی برسد كه همه با هم همراه باشند و كیفیت، ماهیت و هویت ساختمان ها در بخش های مختلف انبوه سازی، ساخت و سازهای جزئی و دیگر بناها مد نظر قرار گیرد.
وی گفت: در صدور پروانه های ساختمان باید كل موضوع معماری مدنظر باشد و از مساله ارزشی در معماری عبور نكنیم.
شركا با تاكید بر اینكه بناها و نماها باید به عنوان نمای ماندگار باقی بمانند افزود: باید به معماری پایدار بها دهیم.
وی اظهار داشت: زیباترین شهر معنوی دنیا را باید در مشهد الرضا (ع) داشته باشیم، امیدواریم روزی برسد كه مشهد به زیباترین حالت تفسیر شود و همه با همدلی پای كار باشند تا به نتیجه ایده آل برسیم.
وی ادامه داد: هم اكنون 37 هزار و 500 عضو و هشت هزار معمار در سازمان نظام مهندسی استان عضویت دارند.

* سیما و منظر مشهد نیازمند هنر جدی معمارانه است
شهردار مشهد نیز در این همایش گفت: حس تعلق مردم به مكان و شهر دیار خود از عوامل مهمی است كه معماران و بناهای اصیل در افزایش این حس نقش تاثیرگذار دارند.
محمد رضا كلائی افزود: در سالهای اخیر و در دوران معاصر یادگاری كه هنر معماران در سطح عالی در آن متجلی باشد، نداشته ایم.
وی اظهار داشت: محصولاتی كه معماران ارائه می دهند باید مبتنی بر رویكرد ارتقای كیفیت معماری در مشهد باشد.
وی گفت: سیما و منظر مشهد نیازمند نگاه و هنر جدی معمارانه است و با اهتمام شورای اسلامی شهر خریدار آثار معمارانه برای ایجاد رابطه تعلق بیشتر بین شهروندان، بهبود سیما و منظر شهری و تولید آثار معمارانه متعلق به عصر حاضر هستیم.
كلائی ادامه داد: مسجد گوهرشاد و بنای حرم مطهر رضوی شاهكار معماری است، مشهد معماران بسیار و پرآوازه به كشور ارائه كرده است كه پیشینه این شهر این ظرفیت را نشان می دهد.
وی افزود: باید برای دانش آموختگان حوزه معماری بازار و اشتغال ایجاد شود، اگر برند شهر مشهد در حوزه معماری را بهبود بخشیم تعلق خاطر برای گردشگران ایجاد می شود و منجر به سرمایه گذاری سودآور در چرخه اقتصاد شهر مشهد می گردد.
شهردار مشهد اظهار داشت: دانش آموختگان معماری در مشهد فرصتی برای تحقق این مهم هستند.

* آموزش از چالشهای اساسی است
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این همایش گفت: آموزش معماری از چالشهای اساسی در این حوزه است.
محمد هادی مهدی نیا افزود: آموزش رسمی معماری تفاوت معنادار با حوزه اقتصاد و بازار معماری مورد تقاضا دارد و نظام آموزشی با تقاضای بازار متفاوت است.
وی اظهار داشت: هم اكنون 18 دانشكده و دانشگاه متفاوت در مشهد در حال آموزش معماری هستند و هیچ برآورد درست برای جذب دانش آموختگان این حوزه وجود ندارد.
وی گفت: ركود صنعت ساختمان ارتباط مستقیم با كاهش تقاضا در حوزه معماری دارد و برای رفع این چالش برنامه ریزان و استادان باید واقعیت های موجود را بدانند.
مهدی نیا با بیان اینكه مشهد رتبه سوم كشور در تعداد دانش آموختگان رشته معماری دارد افزود: اشتغال از مهمترین مشكلات دانش آموختگان این حوزه است.
وی اظهار داشت: شورای پنجم طی یك و نیم سال گذشته فعالیتهایی در حوزه سیاستگذاری و اقدام در زمینه معماری و شهرسازی انجام داده كه رد پای حوزه تخصصی معماری را در جای جای شهر مشهد می توان دید.
وی با اشاره به استحصال چالشهای اصلی حوزه معماری و شهرسازی در كلانشهر مشهد در كمیسیون تخصصی شورای شهر ادامه داد: تسهیل فرایند صدور پروانه و مصوبه رونق بخشی صنعت ساختمان با مشوق های خاص از اقدامات شورای شهر مشهد برای رونق صنعت ساختمان است و بازمهندسی فرایند صدور مجوزهای شهرداری نیز در دست انجام است.
حسن بلخاری یكی از استادان دانشگاه تهران نیز در این همایش گفت: معماری فقط ساختمان سازی نیست بلكه معنا در معماری مهم است، معماری به معنای ظهور ایده در قالب بناست و حذف این ایده محال است.
7505/ 6053