مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود

تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور تاكید كرد با توجه به مشكلات فاضلاب شهر اهواز كه در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروكش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حمیدرضا كشفی عصر چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ نشست تخصصی «بررسی سیلاب ها» كه در جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار شد، افزود: اكنون وضعیت نفوذ فاضلاب در آب شهر اهواز كنترل شده است.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران نیز اعلام كرد طرح جامع سیل كه با هدف تهیه یك طرح قانونی برای استفاده در سیلاب ها تدوین شده است، به دولت ارسال می شود.
محمد حاج رسولی ها تاكید كرد در این بخش خلاء قانونی زیادی داریم كه این طرح به رفع مشكل كمك شایانی می كند.
نهم فروردین ماه رئیس سازمان مدیریت بحران كشور گفته بود طرح جامع آسیب شناسی سیل و سیلاب در كشور تهیه شده است.
حاج رسولی ها یادآوری كرد: هنوز در میانه راه سیل هستیم و درباره تراز سد كرخه برای پیشگیری از سیلاب های جدید نگرانی هایی وجود دارد.
وی افزود: كشور تازه از دهه 80 وارد مهندسی رودخانه شد اما در این زمینه جامعه مهندسان مشاور ایران نیز خوب عمل نكرده است.
«تازه فهمیده ایم در مهندسی رودخانه نقطه ای عمل كردن جوابگو نیست و وارد اقدام بازه ای شده ایم».

** مشكلات قانونی بازسازی ها
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران درباره بازسازی ویرانی های سیل گفت: اكنون در این زمینه مشكلات جدی داریم؛ زیرا اجازه نمی دهند روستاهای واقع در حریم رودخانه‌ها را جابجا كنیم.
حاج رسولی ها افزود: در این بخش مشكلات قانونی داریم كه باید اصلاح شود.
وی از آبگیری 90 درصد تالاب هور العظیم خبر داد و گفت: این ادعا كه سیلاب به هور فرستاده نشد، صحیح نیست.

** پیامدهای نهضت ضد سدسازی
شهردار پیشین تهران نیز در این نشست تاكید كرد سیل خوزستان با انجام اقدام هایی قابل پیشگیری بود.
سیدمحمدعلی افشانی افزود: در استان لرستان با راه افتادن نهضت ضد سدسازی دیگر نمی شد كاری كرد اما در خوزستان می شد بهتر وارد عمل شد.
وی ادامه داد: تا پیش از سیل ۸۰ درصد مخزن سدهای خوزستان پر بود و اگر از اول تا دهم فروردین ۲۰ درصد حجم آب آنها تخلیه شده بود مانع بروز سیل می شد.
افشانی تاكید كرد برای رسیدن به پایداری شهر تهران هنوز به اقدام های بیشتر نیاز است.
به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز و همه استان های كشور را درگیر كرد.
این بارش ها استان های گلستان، مازندران، ایلام، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و كهگیلویه و بویراحمد را در شرایط اضطراری قرار داد.
تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه آب شركت مدیریت منابع آب ایران نشان می دهد حجم بارش های كشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه گذشته) تا سی ام فروردین امسال، نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (119.8 میلی‌متر) 161 درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (208.3میلی‌متر) 50 درصد رشد كرد.

اقتصام*2078*1961*