۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
کد خبر 83290921
۰ نفر
نخست وزير اسپانيا: با راست ها ائتلاف نمي كنيم

تهران- ايرنا- انتخابات زودهنگام در اسپانيا در حالي برگزار مي شود كه بر اساس آمارها چپ گرايان در اين انتخابات دست بالا را دارند. نخست وزير اين كشور اعلام كرده كه در صورت پيروزي در انتخابات به هيچ وجه با احزاب راست ائتلاف نخواهد كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، پدرو سانچز، نخست‌وزير اسپانيا تصميم گرفته كه در هفته پيش رو در روز 28 آوريل/ 8 ارديبهشت انتخاباتي زود هنگام برگزار كند. انتخابات زود هنگام به اين دليل برگزار مي شود كه احزاب منطقۀ كاتالونيا در راي گيري به بودجه پيشنهادي دولت راي منفي دادند. اين چهارمين انتخابات عمومي در اسپانيا در كمتر از هشت سال اخير است.
سانچز كه كمتر از يك سال از عمر دولتش مي‌گذرد، روز جمعه در تلويزيون اسپانيا اعلام كرد: «ما بدون بودجه نمي‌توانيم كشور را اداره كنيم. دولت دو راه بيشتر پيش‌رو ندارد؛ يا بدون بودجه و بدون انجام دادن كاري به راه خود ادامه دهد و يا اينكه از اسپانيايي‌ها بخواهد تا نظرشان را بگويند. من دومين راه را انتخاب كرده‌ام زيرا اسپانيا بايد به پيش برود.»
نظر سنجي ها نشان مي دهد كه سوسياليست‌هاي اسپانيا از مقبوليت عمومي بيشتري برخوردارند آنها در دو نظرسنجي توانستند 28.8 تا 30.3 درصد آراء را كسب كنند.
بر اساس نتايج نظرسنجي روزنامه ال‌ پائيس سوسياليست‌هاي پدرو سانچز، نخست‌وزير اسپانيا 129 كرسي از مجموع 350 كرسي پارلماني را به دست خواهند آورد و اگر با حزب پودموس كه اصلي‌ترين متحد آنهاست، ائتلاف كنند در مجموع 162 كرسي به دست مي‌آورند كه از 176 كرسي براي كسب اكثريت كمتر است.
ائتلافي از احزاب دست راستي شامل حزب مردم (PP) و سيودادانوس و وكس، مي‌توانند 44.4 درصد راي معادل 156 كرسي كسب كنند كه 20 كرسي كمتر از اكثريت است.
با اين حال نخست وزير اسپانيا ائتلاف با حزب راست ميانه «مردم» براي تشكيل دولت را رد كرده است. سانچز در مناظره اي تلويزيوني گفت: با حزبي كه اعتقاد به حزب سوسياليست ندارد پيماني نخواهم بست و ائتلاف نمي كنم.
سانچز در جريان مناظره نهايي تلويزيوني تاكيد كرد كه هدفش كسب آراي كافي براي رهبري كابينه با اعضاي سوسياليست و مستقل است.
فقط هشت ماه از عمر نخست‌وزيري سانچز 46 ساله مي‌گذرد و او در حالي به ادارۀ كشور اسپانيا مشغول است كه در انتخابات پيشين هم حزبي‌هايش تنها توانسته‌اند 84 كرسي از 350 كرسي كنگره را از آن خود كنند.
پس از بحران اقتصادي طولاني مدت و بحران پناهجويان در اروپا، احزاب و جنبش هاي راست گراي افراطي در سرتا سر قاره سبز گسترش يافته است و راست گرايان توانسته اند كنترل دولت را در بسياري از كشور هاي اروپايي به دست بگيرند.
احزاب راست افراطي اروپا براي رسيدن به اهداف خود از موج بيگانه‌هراسي و نژاد پرستي بسيار آگاهانه بهره مي‌برند. آنها با استفاده از آزادي بيان برنامه بيگانه هراسانه و نژادپرستانه خود را پيش مي‌برند. تعصب و گرايش به خشونت به عنوان راه حل معضلات اجتماعي پررنگ‌تر شده است. تا حدي كه سياست‌مداران حزب سبزها در آلمان خواستار اتحاد احزاب دموكرات براي مقابله با راست‌گرايي در آلمان و اروپا شدند.
از اين منظر اسپانيا جزو معدود كشورهايي است كه احزاب چپ گرا همچنان در آن قدرت دارند.
9229