۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
کد خبر 83290869
۰ نفر
دیدار نساجی در اهواز؛ حكایت غنیمت گیری از ورشكسته

ساری - ایرنا - هفته بیست و هفتم لیگ برتر فردا پنجشنبه پنجم فروردین با برگزاری سه دیدار آغاز می ‌شود كه یكی از آنها بازی نساجی مازندران با استقلال خوزستان در اهواز است ، دیداری كه برای نساجی چی ها حكم غنیمت گیری از لشگر شكست خورده را دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نساجی كه در دیدار حساس هفته گذشته مقابل تیم بالای جدولی پدیده مشهد با یك گل برنده از زمین خارج و نسبت به ماندگاری در لیگ برتر مطمئن تر شد ، حالا به دیدار تیمی می رود كه بلیت برگشتش به لیگ دسته یك اوكی شده است.
شاگردان آقامعلم فردا با اعتماد به نفس بالا به خاطر ماندگار شدن در لیگ برتر ، به میهمانی تیمی می روند كه دیگر برد و باخت برایش فرقی ندارد و تقریبا از عنصر اعتماد به نفس تخلیه شده است . از این لحاظ دیدا دو تیم به هیچ یك از بازی هایی كه نساجی تاكنون داشته ، شباهت ندارد.
دیدار دو تیم فردا ساعت 17 و 30 دقیقه و در حالی شروع می شود كه نساجی پس از برد هفته پیش برابر پدیده كه سومین بردش در برابر این تیم هم محسوب می شد ، 29 امتیازی شده است و رتبه دهم جدول را در اختیار دارد ، در حالی كه استقلال خوزستان به عنوان قعرنشین لیگ برتر سقوطش به لیگ دسته یك فوتبال كشور مسجل شده و همراه با سپیدرود یا نفت مسجد سلیمان باید جای خود را به دو تیم تازه لیگ برتری شده گل گهر سیرجان و شاهین شهرداری بوشهر بدهند.
استقلال خوزستان از 26 بازی پشت سر گذاشته شده 15 بازی را باخت و فقط 17 امتیاز كسب كرد كه به خاطر كسر 6 امتیاز از این تیم به دلیل پرونده های مالی، در حال حاضر 11 امتیاز دارد. این تیم با 38 گل خورده ، بعد از سپیدرود رشت دومین خط دفاعی ضعیف لیگ هجدهم را به خود اختصاص داده است دارد و اگر شاگردان جلالی در موقعیت سازی درست عمل كنند و روی ضربات آخر دقت داشته باشند، می توانند تعداد گل های خورده این خط دفاعی را افزایش دهند و با كسب 3 امتیاز به خانه برگردند.
دو تیم تا كنون سه بار با هم بازی كردند ؛ یك بار در دور رفت لیگ جاری بود كه نساجی با نتیجه 2 بر صفر حریف اهوازی را شكست داد و 2 بار هم سال 1390 در رقابت‌های لیگ آزادگان بود كه یك برد و یك باخت برای هر كدام از تیم ها به دست آمد. نساجی حالا به دنبال این است كه در اهواز برای سومین بار این تیم را شكست دهد و ششمین پیروزی فصل را به دست بیاورد.
** تثبیت موقعیت تیم
خیال هواداران و بازیكنان و كادر فنی نساجی از بقا در لیگ راحت است و به همین دلیل می ‌توانند بدون اضطراب در زمین حریف پا به میدان بگذارند. به عبارتی چند دیدار باقی مانده نساجی كه با تیم‌ های پایین و میانه جدولی است چندان دشوار نیستند و با توجه به این كه نساجی برای بقا نگرانی ندارد، این دیدارها فرصت خوبی برای برنامه‌ ریزی ‌های تاكتیكی و تقویت تیم به منظور شركت در فصل بعدی لیگ برتر است.
نساجی در این فصل با وجود همه حاشیه‌ ها توانست در لیگ ماندگار شود، اما مشكل گلزنی و ضعف در حفظ نتیجه در برخی بازی ‌های این تیم مشهود بود.
این تیم بویژه در نیم فصل دوم با روی كار آمدن مجید جلالی به موازات این كه ثبات بیشتری گرفت و گل ‌های كمتری دریافت كرد، كمتر هم موقعیت گل ساخت. آمارها به سادگی نشان می دهند كه نساجی در نیم فصل دوم تغییر محسوسی نداشت و حتی در برخی نكات آماری كاهش هم داشت.
نساجی پیش از آمدن جلالی با 16 امتیاز از 15 بازی و تفاضل گل منفی 3 در رتبه دهم جدول قرار داشت و حالا با گذشت 11 هفته از نیم فصل دوم باز هم در همان رتبه دهم قرار دارد و تفاضل گل تیم همان منفی 3 است.
البته این آمار هم قابل دفاع و هم قابل نقد است. دفاع به این دلیل كه نساجی توانست موقعیت خود را در جدول حفظ كند و نقد از این بابت كه نتوانست رشدی محسوس در تیم به وجود بیاورد.
هر چند كه مسئولان تیم از ابتدای فصل اعلام كردند اولویت نساجی در این فصل باقی ماندن در لیگ برتر است. جلالی هم وقتی سرمربی نساجی شد گفت كه هدف اصلی بقای تیم است و مسئولان تیم از او خواسته اند تا تیم را در لیگ برتر نگه دارد.
** گلِ كمتر، امتیازِ بیشتر
عده‌ ای از هواداران حفظ وضعیت و ثبات موقعیت تیم در لیگ را در نخستین تجربه لیگ برتری قابل دفاع می‌ دانند و برخی دیگر هم از این كه تیم‌ شان فوتبالی داغ را ارائه نمی ‌كند حوصله‌ اشان سر رفته است.
نساجی از 17 اسفند در دیدار خانگی مقابل پرسپولیس تا جمعه گذشته مقابل پدیده هیچ گلی به ثمر نرساند. یعنی چهار بازی را بدون این كه گلی به ثمر برساند پشت سر گذاشت كه یكی از آن ها را با یك گل مقابل استقلال باخت و سه دیدار با تساوی بدون گل پایان یافت. دلیل این وضعیت بازی محتاطانه نساجی، موقعیت‌ سازی ‌های اندك روی دروازه حریفان و كم دقتی در زدن ضربات پایانی است.
هرچند كه نساجی در نیم فصل دوم عملكرد چندان چشمگیری با مجید جلالی نداشت ، اما دچار وضعیت بحرانی هم نشد. این تیم دستكم در پنج بازی اخیر نشان داده اگر خوب گل نمی زند ، ولی خوب دفاع می كند.
نساجی با جلالی سقوط نكرد و بحرانی نشد، اما به رشدی چشمگیر در كیفیت بازی هم دست نیافت. این تیم از 11 بازی انجام شده در دور برگشت رقابت ها با سرمربیگری جلالی، 2 پیروزی، 2 شكست و 7 تساوی به دست آورد كه مجموع امتیازات كسب شده با جلالی را به 13 می رساند. به عبارتی نساجی از 33 امتیاز ممكن یك سوم امتیازات را به دست آورد و در این مدت تغییر چندان محسوسی در جدول نداشت.
نساجی در 11 بازی نیم فصل نخست 8 گل زده بود و 11 گل دریافت كرده بود. گلزنی این تیم در 11 هفته اخیر نسبت به 11 هفته نخست لیگ تغییری نكرده و روی عدد 8 مانده است ، اما در تعداد گل خورده وضعیت تیم متفاوت است. نساجی در 11 هفته نخست فصل 14 گل دریافت كرد و در 11 هفته نیم فصل دوم 8 گل وارد دروازه این تیم شد. به همین دلیل جمع امتیازات كسب شده نساجی در 11 هفته نیم فصل دوم بهتر از 11 هفته نخستِ لیگ برتر است.
نساجی با نكونام و البته با سوت های اشتباه داوران كه به زیان نساجی در نیم فصل اول به صدا در آمد، 8 امتیاز كسب كرد و حالا از همین تعداد بازی با جلالی 5 امتیاز بیشتر به دست آورده است.
نساجی اگر در بازی فردا مقابل استقلال خوزستان به برتری برسد، از 12 بازی نیم فصل دوم به اندازه 15 بازی نیم فصل نخست امتیاز كسب كرده است. این تیم در پایان نیم فصل نخست از 15 بازی 16 امتیاز كسب كرد و به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به صنعت نفت در رتبه دهم ایستاد.
** دیوارِ محكم دفاعی
اما در مقابل نكته امیدواركننده نساجی در چند هفته گل نخوردن تیم است. آخرین گلی كه نساجی در لیگ برتر دریافت كرد به اسفند سال قبل و آخرین دیدار سال بر می ‌گردد. بازی با استقلال در تهران كه نساجی یك گل آن هم از روی نقطه پنالتی دریافت كرد و بازی را باخت. از همان بازی، حامد لك به عنوان دروازه ‌بان تیم در تركیب ثابت قرار دارد و همراه با دفاع تیم عملكرد مناسبی داشت. به جز تك گلی كه مقابل استقلال وارد دروازه نساجی شد، این تیم در 4 دیدار اخیر كه سال جدید برگزار شد مقابل سایپا، سپاهان، ماشین ‌سازی و پدیده گلی دریافت نكرد.
با احتساب گل دقیقه 42 مرتضی تبریزی استقلالی به نساجی، تا ابتدای بازی فردا مقابل استقلال خوزستان، نساجی با 4 كلین شیت پیاپی توسط حامد لك، 408 دقیقه است كه گل دریافت نكرد و این برای تیم آمار قابل دفاعی است. در مجموع همین آمارها سبب شده كه همه هواداران نساجی از این كه تیم شان در خانه به تیمی شكست ‌ناپذیر تبدیل شده و از مدعیان قهرمانی هم شكست نمی ‌خورد خوشحال باشند ، اتفاقی كه انتظار دارند فردا نیز در اهواز مقابل استقلال خوزستان رقم بخورد.
بازی فردای استقلال خوززستان و نساجی را جواد رحیم زاده قضاوت می كند و محمد هاشمی نسب و علی احمدی كمك های او هستند.
9927/1654