آمادگی فرهنگستان علوم پزشكی برای توسعه تعامل حوزه و دانشگاه

تهران- ایرنا- عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشكی با تاكید بر توسعه روابط مراكز دانشگاهی و حوزوی در مسائل علمی روز گفت: فرهنگستان علوم پزشكی می تواند زمینه تعامل بیشتر و توسعه ارتباط حوزه و دانشگاه را در بخش بهداشت و سلامت فراهم كند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر محمدحسن نیكنام روز چهارشنبه در نشست تخصصی روزه داری و دیابت افزود: ما در فرهنگستان علوم پزشكی مصمم هستیم تا این مسیر را محقق كنیم و با جدیت در این زمینه گام بر خواهیم داشت.
دبیر نشست تخصصی روزه داری و دیابت به ارتباط پزشكی و فقه اشاره كرد و گفت: هرچند این تعامل در گذشته وجود داشته اما اكنون این ارتباط خیلی گسترده تر شده و مصادیق بسیار بیشتری، پیدا كرده است.
نیكنام تاكید كرد كه به موازات پیشرفت های علمی، پیچیدگی های موضوعات پزشكی، دستاوردها و یافته های جدید و داروهای نو، موضوعات فقهی و شرعی بیشتری پیشرو ما قرار گرفته و باید برای آن پاسخ مناسب داشته باشیم.
وی گفت: باتوجه به اینكه در آستانه ماه مبارك رمضان قرار داریم و یكی از مسائل مبتلا به جمع كثیری از مردم موضوع دیابت و روزه داری است كه با حضور جمعی از پزشكان متخصص و حوزویان به این موضوع پرداخته شده است.
نیكنام افزود: در این نشست، مباحث علمی دقیق بین متخصصان دانشگاهی و دانشوران حوزه فقه انجام گرفته و طرفین نسبت به اصل موضوع به یك تفاهم شرعی و علمی رسیدند و پس از شناخت موضوع، احكام آن مطرح شد.
وی اظهار داشت: متخصصان غدد، طب سنتی، داروسازی، تغذیه، آزمایشگاهی، چشم، اعصاب و جراحی عروق به همراه جمعی از حوزویان در این نشست تخصصی حضور داشتند.
رئیس هیات امنای موسسه موضوع شناسی احكام فقهی در این نشست اظهار داشت: نشست امروز به صورت تخصصی با حضور جمعی از پزشكان متخصص و همچنین عده ای افراد موسسه موضوع شناسی احكام فقهی و نمایندگان برخی از مراجع تقلید به مسائل برخی بیماری و روزه داری به ویژه دیابت و روزه داری پرداختند كه به نظرم جلسه بسیار مفیدی بود.
حجت الاسلام محمدحسین فلاح زاده افزود: مباحث در این زمینه گسترده بوده و به طور كامل فرصت نشد به آنها پرداخت شود، به همین دلیل پیشنهاد حاضرین این بود كه موضوعات دیگر مانند مغز و اعصاب، بیماری كلیوی و روزه داری در چنین برنامه هایی مورد بررسی قرار گیرد.
فلاح ادامه داد: اینگونه نشست ها فرصت خوبی است تا حوزویان با موضوعات جدید و پیشرفت های علمی روز و متخصصان دانشگاهی هم با وظائف دینی و شرعی خود آشنایی بیشتری پیدا كنند.
وی بر لزوم وحدت حوزه و دانشگاه تاكید كرد و گفت: امام راحل (ره) موضوع وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح كردند كه متاسفانه به یك سری كارهای شكلی و روزمرگی بسنده شده و همكاری علمی حوزه و دانشگاه به شكل مناسبی صورت نگرفته است.
فلاح تصریح كرد: امروز بر اثر پیشرفت علم و فناوری، موضوعات جدیدی پیش آمده و نیاز است مردم احكام شرعی خود را در این زمینه بدانند.
وی اظهار داشت: اگر حوزه و مراجع بخواهند پاسخگوی اینگونه مسائل باشند و احكام شرعی آنها را تبیین كنند، نیاز است با پیشرفت های علمی و فناوری های روز نیز بیشتر آشنا شوند.
علمی ** 1201 ** 1055