۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
کد خبر 83290760
۰ نفر
جزییاتی كه در مورد بارش های اخیر «نادر» بود

تهران- ایرنا- بارش ماه های گذشته از نظر حجم، زمان و پراكندگی جغرافیایی به گونه ای بود كه مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران، آن را با ویژگی هایی مانند «نادر» و «عجیب» توصیف كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد حاج رسولی ها عصر چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی سیلاب ها در جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: امسال پربارش ترین سال تجربه شد و تاكنون كشور تجربه چنین بارش هایی را نداشته است.
وی ادامه داد: امكان ندارد جبهه ای وارد كشور شود و اثرگذاری آن روی متوسط بارش كشور بیشتر از 10 تا 15 میلی متر باشد و بیشتر نقطه به نقطه اثرگذاری دارد اما جبهه نخست بارش های اخیر 50 میلی متر متوسط كشور را افزایش داد و از 205 میلی متر به 255 میلی متر رساند كه چنین چیزی در طول سال ها دیده نشده است.
حاج رسولی ها افزود: اتفاق عجیب دیگر این بود كه برخی استان ها 40 تا 45 درصد بارش نرمال سالیانه خود را در 24 ساعت دریافت كردند.
وی تصریح كرد: این بارندگی ها پدیده ای نادر در كشور بود و هیدروگرافی آن با هیچ هیدروگرافی همخوانی نداشت.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران یادآوری كرد: بارش های امسال در حالی رخ داد كه پارسال با كمترین میزان بارش روبرو شدیم؛ برای نمونه تا پیش از بارش ها در استان گلستان شرایط خشكسالی حاكم بود و هیچ پیش بینی از بارش وجود نداشت.
حاج رسولی ها ادامه داد: بیشتر خشكسالی های كشور سه تا چهار سال ادامه داشت اما خشكسالی اخیر 11 سال طول كشیده بود و این امر جای بحث بسیاری داشت.

** بیشترین بارندگی در حوضه كرخه
مشاور وزیر نیرو ادامه داد: بیشترین بارندگی ها ناشی از جبهه دوگانه ای بود كه تا پنجم فروردین رخ داد. در مجموع 72 میلی متر بازندگی رخ داد كه بیشینه و كمینه آن از 311 میلی متر تا 10 میلی متر بود و استان های پربارش زیادی در حوضه كرخه قرار داشتند.
حاج رسولی ها گفت: بارندگی كه در نیمه فروردین و در حوضه كرخه رخ داد 198 میلی متر بود؛ در حالی كه میزان آن در درازمدت 35 میلی متر و پارسال 5 میلی متر بود. بنابراین این میزان 36 برابر پارسال شد.
این مسوول ادامه داد: همه نگرانی ما پایداری سد كرخه بود اما این سیل نشان داد این سد در شرایط خوبی قرار دارد.
به گفته وی، امسال ورودی سد كرخه هشت میلیارد و 800 میلیون مترمكعب بر ثانیه شد.
وی افزود: پارسال فقط 10میلیارد مترمكعب خروجی كنترل شده از سدها داشتیم؛ در حالی كه كل ورودی به سدها 26 میلیارد مترمكعب بود.
به گفته وی، در حوضه كارون بزرگ نیز 177 میلی متر بارندگی رخ داد و در حوضه قره سو- زرین گل فقط در نیمه دوم اسفند 152 میلی متر بارندگی داشتیم كه نسبت به متوسط درازمدت سه برابر بود.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران تاكید كرد «امسال برخی سدها به سرریز رسید كه كم نظیر بود».
به گزارش ایرنا، بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز و همه استان های كشور را درگیر كرد.
این بارش ها استان های گلستان، مازندران، ایلام، كرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و كهگیلویه و بویراحمد را در شرایط اضطراری قرار داد.
تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه آب شركت مدیریت منابع آب ایران نشان می دهد حجم بارش های كشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه گذشته) تا سی ام فروردین امسال، نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (119.8 میلی‌متر) 161 درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (208.3میلی‌متر) 50 درصد رشد كرد.

اقتصام*2078*1961*