۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
کد خبر 83290646
۰ نفر
چاقی مغز را كوچك می‌كند

تهران- ایرنا- نتایج مطالعات جدید دانشمندان نشان داد كه مغز افراد چاق در اوایل میان‌سالی درنتیجه كاهش حجم ماده خاكستری، كوچك می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی نیوزمكس، پژوهشگران با مطالعه ام آر آی بیش از 12 هزار شهروند انگلیسی بین 45 تا 76 سال، دریافتند كه هرچه چربی بدن یك فرد بیشتر باشد، حجم ماده خاكستری مغز وی دست‌كم در نواحی خاصی از مغز، كمتر است.
تغییرات بسیار جزئی نیز در حجم ماده سفید مغز این افراد مشاهده شد.
سیستم عصبی مركزی از دو ناحیه ماده سفید و ماده خاكستری تشكیل شده است؛ ماده خاكستری نورون‌های مغز را در خود جای می‌دهد و ماده سفید حاوی رشته‌هایی است كه بخش‌های مختلف مغز را به هم متصل می‌كنند.
پژوهش‌های پیشین به‌طور جداگانه از ارتباط میان چاقی و كاهش حجم ماده خاكستری با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سنین بالا، پرده برداشته بودند؛ بنابراین یافته‌های كنونی می‌تواند به پر شدن جاهای خالی كمك كند.
به گفته‌ دكتر ایونا دكرز از پژوهشگران ارشد مركز پزشكی دانشگاه لیدن هلند، اگرچه ممكن است تفاوت‌ها در ساختار مغز افراد چاق و لاغر در عوامل بروز چاقی از جمله تغذیه نامناسب و عدم تحرك نهفته باشد، اما احتمال این‌كه چربی بدن به‌طور مستقیم بر مغز تأثیر بگذارد نیز وجود دارد.
به نقل از وی، «مطالعات اخیر نشان داده‌اند كه چاق بودن تأثیر قابل‌توجهی بر سیستم ایمنی و هورمونی ما دارد كه به واكنش‌های التهابی می‌انجامند كه متعاقباً بر بافت مغز نیز اثر می‌گذارند.»
دكرز معتقد است كه در پژوهش‌های آتی باید شرایط افراد را در گذر زمان بررسی كرد تا دید كه آیا چاقی در سنین جوانی نیز به تغییرات در حجم ماده خاكستری مغز در سنین بالاتر منجر می‌شود یا نه.
گزارش جزئیات این تحقیق در مجله Radiology منتشرشده است.
علمی**9418** 1055