شهرداری:صدور پروانه مقاوم سازی خانه های ارزشمند دنبال می شود

تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با بیان اینكه تاكنون چیزی با عنوان پروانه مقاوم سازی خانه های ارزشمند نداشته ایم گفت: صدور این نوع پروانه و تشویقات برای مقاوم سازی بناهای تاریخی با ارائه لایحه ای به شورای شهر دنبال می شود.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا گلپایگانی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینكه متأسفانه تداوم در معماری و شهرسازی از دست داده شده كه برگرداندن آن دشوار و نیازمند زمان است افزود: گام اول در ترویج معماری ایرانی اسلامی باور ظرفیت این معماری و گام بعدی ترغیب مردم به استفاده از این معماری است.

* از وضعیت كنونی معماری شهر راضی نیستیم
وی با بیان اینكه طراحی مساجد نیز آسیب دیده اظهارداشت: بخشی از این مساله متوجه شهرداری است كه در حال انجام كار مطالعاتی هستیم تا فرهنگ معماری ایرانی و اسلامی احیا شود.
معاون شهردار تهران تصریح كرد: نه شهردار تهران و نه من از وضعیت كنونی شهر راضی نیستیم.
به گفته وی در مناطق 11 و 12 كارهای خوبی در حال انجام است كه با استفاده از الگوی معماری ایرانی و اسلامی صدور پروانه انجام شود كه البته كار دشواری است.
گلپایگانی همچنین از امضای تفاهم نامه ای با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور تهیه بانك اطلاعاتی بناهای ارزشمند خبر داد و گفت: علاوه بر بناهای ارزشمند ثبت مكان رویدادهای تاریخی در منطقه 1، 12 و 20 در حال انجام است كه شامل 147 لایه اطلاعاتی از مكان رویدادها است.

*برخورد با بناهای خاص
وی در ادامه با بیان اینكه معیاری توسط شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام شده كه براساس آن بناهای خاص تعریف شدند اظهارداشت: كمیته ای با حضور اساتید دانشگاهی تشكیل شده كه طراحی های مربوط به این بناها در این كمیته بررسی شود.
معاون شهرسازی و معماری ادامه داد: علاوه بر آن تدوین ضوابط مربوط به بناهای شاخص در دستور كار اداره شهرسازی قرار دارد كه اعلام خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: در گذشته حساسیت كنونی نسبت به خلق كیفیت در فضا نبوده و كمتر به آن توجه می شده است بنابراین باید به سمت تقویت تولید ثروت نما و معماری حركت كنیم.

*برج میلاد مشكل پایداری ندارد
گلپایگانی در پاسخ به سوالی درخصوص پایداری برج میلاد تصریح كرد: برج میلاد از نظر پایداری مشكلی ندارد و به طور مرتب رصد می شود.
وی تأكید كرد: نه تنها برج میلاد به عنوان سازه مهم ارزیابی می شود بلكه برای میله پرچم اراضی عباس آباد كه یك سازه خاص است مهندس مشاور برای رصد مداوم تعیین شده است.
معاون شهردار تهران یادآور شد: برج میلاد و سازه پیرامونی آن مشكل ندارد و در صورت بروز هر گونه خلل موضوع پیگیری می شود.

*تخلف بیمارستان ها در ساخت و ساز
گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص محدودیت نمای شیشه ای در پایتخت گفت: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری محدودیت هایی برای نمای شیشه ای ایجاد شده كه در حال اجراست و براساس آن تنها امكان اجرای 30 درصد از نما به صورت شیشه آن هم در صورت عدم ایجاد خیرگی امكان پذیر است.
وی در واكنش به نمای شیشه ای برخی بیمارستان ها خاطرنشان كرد: متأسفانه یكسری از بیمارستان ها از جمله بیمارستان امام خمینی (ره) بدون دریافت پروانه، عملیات ساختمانی در حجم بالایی از فضا انجام داده اند كه اگر طرح خود را به شهرداری ارائه می دادند به هیچ وجه تأیید نمی شد.
معاون شهردار تهران با اشاره به ساخت بیمارستانی در تجریش ادامه داد: این بیمارستان موجب دید كور به كوه های البرز شده و فاجعه ای از نظر بصری برای شهر و هویت شمیران است كه براساس توافق شهردار وقت و وزیر بهداشت كار خلاف ضوابط شهرسازی و معماری اتفاق افتاده است.
وی همچنین در خصوص TOD (توسعه بر مبنای حمل و نقل عمومی) حقانی یادآور شد: این موضوع براساس توافقی در دوره مدیریت گذشته بود كه ساختمان آن هیچ تناسبی با معماری ایرانی نداشت.
گلپایگانی با بیان اینكه فرآیندهای اداری این موضوع طی شده بود اضافه كرد: براساس مذاكرات صورت گرفته با مالكان، اساس طرح تغییر و به سمت ارتقا كیفیت فضا از ساختمان حجیم و بلند به سمت خلق فضاهای معمارانه حركت كرد.

*ساخت واحدهای كوچك منطبق با معماری ایرانی
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه امكان اجرای معماری ایرانی در متراژ كوچك وجود ندارد گفت: در جاهایی امكان ساخت واحدهای كوچك منطبق با سنت معماری ایرانی نیز هست اما به آن توجه نكرده ایم.
وی با تأكید بر اینكه معماری ایرانی فقط خانه های مجلل نیست یادآور شد: برای مثال در بافت قدیم سمنان و گونه شناسی مسكن آن شاهكارهایی وجود دارد كه عمدتا طبقات متوسط در آن زندگی می كنند.
گلپایگانی با بیان اینكه سنت معماری ایرانی در ارتباط با طبیعت است اظهارداشت: شیخ بهایی هم معمار و هم شاعر بود در حالیكه در فرهنگ معماری غربی، معماران مجسمه سازانی هستند كه كالبد را می سازند.
وی با اشاره به اینكه معماران ایرانی شاعر هستند و موسیقی می نوازند اضافه كرد: این معماران فضا خلق می كنند و مفهوم را شكل می دهند؛ معماری ایرانی بدون ارتباط با طبیعت معنا پیدا نمی كند.
معاون شهردار تهران افزود: اگر نگارگری ایرانی با نقاشی اروپایی مقایسه كنیم مشاهده می شود كه در نگارگری ایرانی هیچ تصویری بدون عناصر طبیعی دیده نمی شود.
وی با بیان اینكه در دوره قاجار گفتگویی بین معماری ایرانی و غربی اتفاق افتاد اظهارداشت: مدرسه دارالفنون براساس معماری ایرانی احداث شد و برای آن معمار و مهندس ساختمان از خارج آورده نشد كه این مساله نشان می دهد در معماری به اعتماد به نفس و خودكفایی رسیده بودیم و نیازی در این زمینه احساس نمی شد.
گلپایگانی خاطرنشان كرد: متأسفانه گسست در دوره پهلوی اول آغاز و در دوره دوم شدت گرفت.

تهرام/9353//1348