۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
کد خبر 83290633
۰ نفر
رویترز: روحانی می گوید آمریكا از ایران عذرخواهی كند

تهران - ایرنا - سخنان ' حسن روحانی ' رییس جمهوری مبنی بر این كه آمریكا به دروغ به دنبال مذاكره است و ایران فقط زمانی با آمریكا مذاكره می كند كه این كشور فشارها را بردارد و عذرخواهی كند ؛ در رسانه های خارجی از جمله خبرگزاری رویترز بازتاب داشت .

به گزارش ایرنا ؛ خبرگزاری رویترز نوشت رئیس جمهوری ایران می گوید آمریكا باید فشارها بر ایران را بردارد و از جمهوری اسلامی عذرخواهی كند.
این خبرگزاری انگلیسی نوشت: قیمت نفت روز سه شنبه به دنبال اعلام لغو معافیت های نفتی ایران به بالاترین سطح از نوامبر گذشته تاكنون رسید.
این معافیت ها از هفته آینده لغو می شوند و واردكنندگان نفت ایران تحت فشار قرار خواهند گرفت تا خرید نفت از تهران را متوقف كند؛ موضوعی كه عرضه جهانی نفت را محدود خواهد كرد.
این خبرگزاری نوشت: روحانی گفت «ما همواره مرد مذاكره و دیپلماسی بوده ایم همان طور كه مرد جنگ و دفاع هستیم. مذاكرات وقتی ممكن است كه همه فشارها برداشته شوند و آنها به دلیل اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی كرده و احترام متقابل وجود داشته باشد.»
اظهارات رئیس جمهور در روزنامه فایننشال تایمز نیز بازتاب یافت.
این روزنامه انگلیسی گزارش داد: روحانی می گوید «چاره ای به جز مقاومت در مقابل تحریم های آمریكا وجود ندارد.»
در گزارش فایننشال آمده است: روحانی گفت كه كشورش چاره ای ندارد جز این كه در مقابل تحریم های آمریكا مقاومت كند زیرا واشنگتن نیت صادقانه ای برای مذاكره با جمهوری اسلامی ندارد.
وی گفت، ما باید آمریكا را از این تصمیم خود كه چاره ای به جز مقاومت در برابر آن نداریم، پشیمان كنیم.
فایننشال تایمز نوشت: این اولین واكنش رئیس جمهوری ایران به اقدام آمریكا در تشدید تحریم این كشور با لغو معافیت ها بوده است.
این گزارش همچنین به افزایش فشارهای آمریكا علیه ایران از جمله قرار دادن نام سپاه در فهرست تروریستی و پایان دادن به معافیت نفتی ایران اشاره كرده است.
فایننشال تایمز نوشت: هنوز معلوم نیست كه آیا جمهوری اسلامی سیاست های دفاعی و منطقه ای خود را همان طور كه واشنگتن خواسته است، تغییر خواهد داد یا نه.
این گزارش افزود: آیت الله «علی خامنه ای» رهبر عالی ایران نیز گفته است كه كشورش هر میزان نفت كه لازم باشد صادر خواهد كرد.
وی در عین حال هشدار داد كه به تحریم های آمریكا واكنش نشان خواهیم داد اما از بیان جزییات خودداری كرد.
رویترز نیز همین بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب را بازتاب داده و به نقل از ایشان تیتر زد: ایران می تواند هرمیزان نفت كه لازم باشد صادر كند.
این خبرگزاری به نقل از مقام معظم رهبری نوشت: «تلاش های آمریكا در تحریم فروش نفت ایران راه به جایی نمی برد.»
این گزارش نیز به افزایش بهای نفت در روز سه شنبه از نوامبر گذشته تاكنون اشاره كرده است.
روزنامه صهیونیستی «تایمز او اسرائیل» و روزنامه «عرب نیوز» نیز بخشی از سخنان رئیس جمهوری را درباره لازمه عذرخواهی آمریكایی از ایران بازتاب دادند.
تایمز آو اسرائیل نوشت: روحانی گفت گزارش هایی كه بیان می كنند ایران با پیشنهادهای آمریكا برای مذاكره مخالفت كرده حقیقت ندارند.
این رسانه صهیونیستی خاطرنشان كرد كه چین هشدارداده كه تصمیم آمریكا برای اعمال تحریم علیه خریداران نفتی ایران «آشوب» در منطقه خاورمیانه و بازار انرژی را «تشدید» خواهد كرد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه‌ای امروز (چهارشنبه) در آغاز هفته كار و كارگر در دیدار هزاران نفر از كارگران صنایع مختلف، گفتند : تحریم ها اگرچه در برخی موارد زمینه ‌ساز بروز مشكلات می ‌شوند اما اگر با آنها مقابله صحیح و منطقی شود، به نفع كشور خواهد بود زیرا تحریم ها موجب تكیه بر توان، ظرفیت و ابتكارهای داخلی خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی درباره تلاش امریكا برای مسدود كردن راههای صادرات نفت ایران افزودند: ملت فعال و مسئولان هوشیار ایران نشان داده اند اگر همت كنند همه بن‌بست‌ها را می‌شكنند و قطعاً این تلاش امریكایی‌ها هم به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی هر مقدار لازم داشته باشد و اراده كند، نفت صادر خواهد كرد.
بر اساس پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهور با تأكید بر این كه آمریكا تا به امروز در صحنه بین‌المللی، منطقه‌ای، سیاسی و تبلیغاتی در اقدامات خود ناموفق بوده، بیان كرد: آمریكایی ها در صحنه اقتصادی نیز به اهداف مورد نظر موردشان نرسیده و نخواهند رسید، البته طبیعی است كه با فشارهای خود مشكلاتی برای زندگی روزمره مردم ایجاد كنند، اما ملت ایران به خوبی می‌دانند كه در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.
اروپام**9158 ** 1546