۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
کد خبر 83290629
۰ نفر
آغاز برنامه‌های هفته نجوم از 16 اردیبهشت

تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام كرد: ویژه‌برنامه‌های هفته نجوم امسال از روز دوشنبه 16 تا 22 اردیبهشت برگزار می‌شود و شنبه 21 اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.

«مسعود عتیقی» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: 46 سال قبل در بهار سال 1352 شمسی (1973 میلادی) «داگ برگر» رئیس انجمن نجوم كالیفرنیای شمالی با برداشتن گام زیبایی در عمل ایده جالبی را مطرح نمود تا به‌جای آنكه مردم به رصدخانه‌ها بروند، آماتورها تلسكوپ‌های خود را به میان مردم بیاورند و عشق خود را نسبت به آسمان با آن‌ها تقسیم و از این راه علاقه‌مندان بیشتری را به دانش كهن و جذاب ستاره‌شناسی جذب كنند.
وی افزود: این مناسبت به‌مرور به روز جهانی ستاره‌شناسی تبدیل شد؛ كمتر از 30 سال بعد از آغاز این حركت ترویجی با تأسیس انجمن نجوم آماتوری ایران و مكاتبه با لیگ جهانی برگزاركننده، این مناسبت از سال 1380 شمسی برای اولین بار هم‌زمان با جامعه جهانی در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.
عتیقی ادامه داد: امسال از روز دوشنبه ششم تا یكشنبه دوازدهم ماه مه 2019 (16 تا 22 اردیبهشت 1398) هفته نجوم و روز شنبه 11 ماه مه برابر با 21 اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به مصادف شدن روز و هفته جهانی نجوم سال 1398 با ماه مبارك رمضان، گفت: انجمن نجوم آماتوری ایران برنامه‌های خاصی را برای این روز و هفته به اجرا می‌آورد كه جزییات آن در آینده نزدیك اطلاع‌رسانی می‌شود.
عتیقی بیان داشت: چه خوب است فعالان نجومی كشور به اهداف جامعه جهانی كه با تفكر و استدلال منطقی انجام‌شده احترام بگذارند و تلسكوپ‌ها را در این روز و هفته به میان مردم و مكانه‌ای عمومی برده تا مردم فرهیخته كشور بیش‌ازپیش با این دانش آسمانی آشنا شوند.
علمی**2038** 1055