۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
کد خبر 83290606
۰ نفر
بخشی از ایران در اردیبهشت زیر صفر رفت

استان ها- ایرنا- تازه ترین موج سرما كه با دمای صفر و یا زیر صفر نیمه غربی كشور را در بر گرفته و خساراتی را به محصولات كشاورزی وارد كرده، در حال حركت به سمت نیمه شرقی است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر كشور، سرمای دیررس بهاری تا روز جمعه در برخی مناطق كشور ماندگار و با بالغ بر 10 درجه كاهش دما، رسیدن دما به صفر و زیر صفر و بارش برف همراه خواهد بود.
بنا بر اعلام سازمان هواشناسی كشور، فردا عبور موج های تراز میانی جو موجب می شود كه در شرق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال شرق و ارتفاعات البرز شرقی، بارش پراكنده باران و برف دهد.
روز جمعه نیز در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مركزی، بارش پراكنده باران و در مناطق كوهستانی و سردسیر بارش پراكنده برف پیش بینی شده است.

بر این اساس، در لرستان كه برخی مناطق آن طی 2 روز گذشته كاهش 7 تا 12 درجه ای به ویژه در دماهای شبانه را داشته اند، افت دما تا روز پنجشنبه ادامه خواهد داشت.
كاهش دمای هوا موجب خسارت به درختان میوه در استان شده كه كارشناسان جهاد كشاورزی در حال بررسی میزان خسارت هستند.

در استان البرز، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی استان به ایرنا گفت كه در پی رسیدن دمای هوا به زیر صفر، میزان خسارت سرمازدگی باغات و محصولات زراعی در مناطق مختلف استان متفاوت است و هنوز میزان اصلی خسارت مشخص نشده است.
محمد تاج الدینی افزود: زمانی كه دما به زیر صفر برسد خود به خود حالت یخ زدگی ایجاد می شود و آب داخل بافت های گیاهی نیز یخ می زند و این یخ زدگی در درختان میوه و محصولات زراعی بستگی به این دارد كه گیاه در چه مرحله ای است و نسبت به همان وضعیت میزان خسارت متفاوت است.
وی اظهار داشت: از آنجا كه نیمه شب گذشته دما تا 3 یا 4 درجه زیر صفر رسید به تبع شاهد خساراتی هستیم و اكنون در حال بررسی وضعیت خسارت هستیم.
تاج الدینی گفت: میزان این خسارات در باغات كوهپایه ای و دشتی متفاوت است به طوری كه در منطقه جاده چالوس و منطقه بالا طالقان هنوز درختان در خواب زمستانی هستند كه خسارتی ندیده اند ولی در میان طالقان و پایین طالقان درختان شكوفه داده ویا میوه اولیه را داده اند كه خسارت دیده اند.
به گفته معاون جهاد كشاورزی البرز، سرما تا 2 روز آینده ادامه دارد و پس از آن كار ارزیابی و تعیین میزان خسارت آغاز می شود.

كمی آن سوتر، در كردستان هم كه طی شبانه روز گذشته، سرما و یخبندان پدیده غالب در بیشتر نقاط این استان بود، دما تا اواخر پنجشنبه روند كاهشی خواهد داشت و پیش بینی می شود به صورت میانگین به نسبت سردترین زمان امروز یك درجه كاهش داشته باشد.
در شبانه روز گذشته 14 ایستگاه از 18 ایستگاه هواشناسی استان كردستان، دمای زیر صفر درجه سانتیگراد را تجربه كردند كه زرینه با منفی چهار درجه سردترین آنها بود.
كارشناسان هواشناسی استان استفاده از آتش دودزا و انجام آبیاری بارانی در باغات و مزارع و توت فرنگی، بستن دریچه های تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ خوراكی ، پوشاندن تنه درختان جوان ، خودداری از انجام هرس سنگین درختان، عدم انجام هر گونه خاكورزی در باغات به جهت حفظ ذخیره گرمایی خاك را از جمله توصیه های مفید برای بخش باغبانی اعلام كرده اند. .
توصیه های هواشناسی در بخش زنبورداری نیز جفت كردن كندوها برای پركردن فضای خالی وسط كندوها، جلوگیری از قرار گرفتن سوراخ پرواز در جهت وزش باد و بارش باران و برف، خودداری از باز و بسته كردن درب كندوها و پوشاندن درب كندوها محكم و با نایلون است.
همچنین عملیات محلول پاشی تركیبات غذایی كامل مانند اسیدآمینه و جلبك های دریایی همراه با عناصر غذایی در مناطقی كه مزارع گندم وارد منطقه ساقه دهی شده و ادامه كاشت حبوبات (نخود و عدس)و گلرنگ دیم در وضعیت گاورو از توصیه های موثر برای بخش زراعت است.

در این میان، در استان مركزی اعلام شد كه كاهش محسوس دما در 2 روز گذشته سبب وارد شدن خسارت به مزارع و باغ ها شد .
سرمازدگی در پیش بینی های اولیه به بیش از 80 درصد محصولات هسته دار و مزارع كلزا این شهرستان خسارت وارد كرده است.
6 هزار هكتار باغات میوه هسته دار از جمله هلو، سیب و زردآلود و 200 هكتار مزرعه كلزا در شهرستان خنداب وجود دارد كه كاهش دما در مدت 2 روز گذشته بر اساس پیش بینی های اولیه، خسارت های فراوانی به این اراضی وارد كرده است.
6 هزار و 500 هكتار باغ انگور در شهرستان خُنداب وجود دارد كه سرمازدگی بر اساس پیش بینی های اولیه انجام شده توسط كارشناسان جهاد كشاورزی، به 30 تا 40 درصد این باغ ها خسارت وارد كرده است.
همچنین 6 هزار هكتار گندم دیم، سه هزار هكتار گندم آبی و سه هزار هكتار جو آبی در این شهرستان وجود دارد كه پیش بینی می شود سرمازدگی خسارت هایی در این اراضی ایجاد كرده باشد.
این در حالی است كه براساس اعلام هواشناسی، كاهش دما همچنان در روزهای آینده در استان مركزی پیش بینی شده و بر این اساس از ظهر فردا ( پنجشنبه) دمای هوا به صورت 2 تا 3 درجه در نقاط مختلف این استان كاهش می یابد.

در آذربایجان شرقی، سازمان جهادكشاورزی استان از تولیدكنندگان محصولات زراعی و باغی خواست توصیه های كشاورزی را به منظور كاهش خسارات ناشی از سرمای دیررس بهاره جدی بگیرند.
براساس اعلام این سازمان، احتمال افزایش سرمازدگی محصولات كشاورزی با ورود سامانه بارشی جدید به كشور و افت دما از روز گذشته در برخی مناطق كوهپایه‌ای وجود دارد.
تامین سوخت و كنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها ، در باغات، مزارع و مناطق كوهپایه‌ای محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین از جمله راهكارهای توصیه شده برای به حداقل رساندن خسارت سرمای دیررس بهاره در آذربایجان شرقی است.
آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن كاه و كلش - ایجاد پوشش پلاستیكی روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر و خودداری از هرس درختان از جمله توصیه های دیگر كشاورزی برای جلوگیری از خسارت سرما است.
برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی‌جات و صیفی‌جات و انتقال به مكان‌های امن و انبارهای استاندارد، استفاده از ریز مغذی‌ها، خودداری از انجام عملیات شخم و پاكنی باغات، آبیاری به موقع مزارع و باغات و محافظت از كندوهای زنبور عسل در مقابل كاهش دما از دیگر توصیه های كارشناسان كشاورزی استان است.

یزد نیز از مناطقی در كشور است كه سازمان هواشناسی از امروز /چهارشنبه/ تا جمعه بین هشت تا 10 درجه كاهش دما در برخی شهرهای آن را پیش بینی كرده است و براساس اعلام این سازمان، دمای هوا در مناطق كوهستانی و ارتفاعات استان طی این سه روز و بویژه در زمان صبح به صفر و زیر صفر می رسد.
هنوز خبری از تبعات منفی كاهش دما دریافت نشده اما هواشناسی به كشاورزان و بویژه گلخانه داران نسبت به سرمازدگی محصول آنها هشدار داده است.

خراسان جنوبی هم كاهش دمای هوا بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد را پیش رو دارد كه طی 48 ساعت آینده با احتمال خطر سرمازدگی باغات و مزارع همراه است.

در قزوین هم دمای هوا طی 24 ساعت گذشته در برخی نقاط استان به زیرصفر كاهش یافت.
از جمله این مناطق می توان به اوج و معلم كلایه به ترتیب در جنوب غرب و شمال شرق این استان اشاره كرد كه بامداد امروز دمای هوای آنها به منفی 6 و منفی سه درجه سانتیگراد كاهش یافت.
مدیریت بحران كشاورزی قزوین در حال ارزیابی خسارات وارد شده هستند و گزارش جمع بندی شده در این خصوص تا اوایل هفته آتی تهیه و به ستاد مدیریت بحران ارایه خواهد شد.

در زنجان، میزان افت دمایی طی روزهای سه شنبه تا پنجشنبه هفته جاری در مناطق این استان، از منفی یك تا منفی پنج درجه پیش بینی شده است.
مدیركل مدیریت بحران استانداری زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره خسارات سرمای 24 ساعت گذشته در استان نیز گفت: برآورد خسارات احتمالی به باغات در اثر سرمازدگی نیاز به زمان دارد و داده های لازم در این خصوص در حال جمع آوری و ارزیابی است.
علی باقری افزود: براساس ارزیابی ها سرمازدگی درختان هسته دار از جمله گردو، هلو، زردآلو و گیلاس در افت دمایی اتفاق افتاده در استان، دور از انتظار نیست و امیدواریم میزان خسارات زیاد نباشد.
استان زنجان 67 هزار هكتار باغ دارد كه از این میزان حدود 58 هزار هكتار آن بارده است.
سازمان جهاد كشاورزی استان زنجان از كشاورزان و باغداران خواسته است برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره در باغ های خود درصدد افزایش دمای محیط باشند و از هر اقدامی برای این مهم استفاده كنند.

در بروجرد در خراسان شمالی نیز كاهش پنج تا هشت درجه ای دمای هوا و رسیدن آن به زیر صفر به ویژه در بامداد و شبانگاه تا روز پنجشنبه پیش بینی شده است. در این استان هم از كشاورزان خواسته شده است كه برای جلوگیری از ازبین رفتن درختان و گیاهان نسبت به روشن كردن آتش در مجاورت زمین های كشاورزی اقدام نمایند.
كاهش دمای هوا موجب خسارت به درختان میوه در شهرستان شده كه كارشناسان جهاد كشاورزی در حال بررسی میزان خسارت هستند.

در استان اردبیل، دمای منفی صفر درجه روز چهارشنبه نیز در 7 شهرستان تداوم یافته و دامنه خسارت به باغات استان در حال افزایش است .
هواشناسی استان اردبیل اعلام كرد كه صبح امروز دمای هوا در شهرستان مشگین شهر یك درجه زیر صفر، نمین 3 درجه زیر صفر، اردبیل 5 درجه زیر صفر، سرعین 4 درجه زیر، نیر 8 درجه زیر صفر، فیروزآباد كوثر 3 درجه زیر صفر و خلخال نیز 7 درجه زیر صفر بوده است.
همچنین به گفته نیكشاد رییس جهاد كشاورزی استان اردبیل، برف و سرمای چند روز اخیر تاكنون به بیش از 50 درصد باغات استان آسیب رسانده و با توجه به برودت هوا در 2 روز آینده این میزان همچنان رو به افزایش خواهد بود.
استان اردبیل 41 هزار هكتار باغ دارد.

سرمای اردیبهشت ماه اما به شمال و شمالشرق كشور محدود نمانده و استانی را نیز در بر گرفته كه هر سال در این ایام روند افزایش دما را تجربه می كرد.
مدیر كل هواشناسی خوزستان از كاهش بی سابقه دما در استان طی اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به 27 سال گذشته خبر داد.
حمد سبزه زاری افزود: امروز ایستگاه های هواشناسی در شهرهای ایذه ، دهدز ، شوش، شوشتر، گتوند، لالی و مسجدسلیمان كاهش دمایی بین 0.4 تا 2،8 نسبت به بازه زمانی 27 سال گذشته را نشان دادند.

2017