پرآب شدن سدها، تالابها و چشمه ها بركات بارندگی در مازندران

ساری-ایرنا- افزایش 43 درصدی بارش ها درسال زراعی جاری پرشدن 10 سد و افزون بر 870 تالاب و آببندان مازندران و ابدار شدن 20 هزار چشمه را به دنبال داشت و این مساله پیش زمینه ای برای خداحافظی این خطه شمال كشور حداقل در یك پروسه زمانی كوتاه مدت از خشكسالی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، از اغاز سال زراعی جاری تاكنون حدود 660 میلمتر باران در مازندران بارید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل باران حدود 43 درصد بیشتر شد.
رشد باران بهاری در مازندران به عنوان قطب برنجكاری دركشور كه حدود 230 هزار هكتار از اراضی زراعی را زیر كشت این محصول آببر دارد، باعث شده تا اكثر مزارع بدون بهره گیری از آب رودخانه و یا كانال آبرسان سد به صورت خودجوش آبدار شوند و زمینه برای كشت نشاء پس از آماده سازی فراهم شود.
این در حالیست كه در سال زراعی گذشته طبق گزارش سازمان جهادكشاورزی مازندران به دلیل خشكسالی حدود 13 هزار هكتار از اراضی شالیزاری زیر كشت قرار نرفت و دست كشاورزان از محصول برنج خالی شد.
*** خداحافظی موقت با خشكسالی
رییس سازمان هوا شناسی مازندران با اشاره به اینكه میزان كل بارندگی سال زراعی دوره اماری بلند مدت استان 651 میلیمتر بود افزود: رسیدن مازندران به سقف بارندگی سال زراعی ان هم 5 ماه زودتر می تواند استان را حداقل برای سال 98 از مسیر خشكسالی خارج كند.
محمدرضا رضوی در گفت وگو با ایرنا همچنین اعلام كرد: میزان بارش باران در هفت ماه سال زراعی جاری نسبت مدت مشابه سال زراعی سال گذشته نیز رشد 43 درصدی را تجربه كرد.
به گفته مدیركل هواشناسی مازندران بارندگی در سه شهرستان استان از مرز هزار میلیمتر هم گذشت كه به ترتیب شامل شهرستان عباس آباد با یك هزار و 179 میلیمتر، رامسر با یكهزار و 111میلیمتر و تنكابن با یك هزار و 31 میلیمتر بود.
علاوه بر این رضوی گفت كه تمامی ایستگاههای هواشناسی استان مازندران در سال زراعی جاری افزایش هفت تا 88 درصدی بارندگی را تجربه كردند كه كمترین شهرستان نوشهر و بیشترین نیز گلوگاه است.
** افزایش 169 درصدی بارندگی فروردین در مازندران
مدیركل هواشناسی مازندران با بیان اینكه به صورت نقطه ای و میانگین فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی استان ثبت شد، افزود: این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
رضوی با بیان اینكه میزان بارندگی فروردین مازندران در دوره آماری بلند مدت نیز 47 میلیمتر است، گفت: میزان بارندگی فروردین امسال نسبت به دوره آماری بلند مدت نیز رشد 91 درصدی را تجربه كرد.
وی اعلام كرد: بیشترین میزان بارندگی فروردین ماه سال جاری استان در رامسر با 207 میلیمتر و كمترین نیز بندر امیر آباد با 35 میلیمتر بود.
*** گم شدن رد پای خشكسالی حداقل در یك پروسه كوتاه مدت
معاون بهره برداری شركت آب منطقه ای مازندران می گوید: باران های سال زراعی جاری باعث بالا آمدن سطح آب زیرزمینی به خصوص در 2 دشت بحرانی در این خطه شمال كشور شد.
سید جمال موسوی گفت: علاوه بر این 10 سد این استان كه جمعا حدود 400 میلیون متر مكعب ظرفیت آبگیری دارند، برای نخستین بار پس از حدود 6 سال پر و برخی نیز سرریز شده است.
وی پر شدن حدود 800 آببندان، آبدار شدن حدود 20 هزار حلقه چشمه های طبیعی در داخل جنگل ها و مراتع را از مزیت های بارش های باران بهاری با وجود برخی خسارت ها به مردم و تاسیسات زیربنایی دانست.
موسوی افزود: پیش بینی می شود كه ما حداقل اگر در یك پروسه زمانی كوتاه مدت سه تا پنج ساله با تداوم كاهش بارش ها روبرو شویم كمتر با خشكسالی مواجه خواهیم شد و مدیریت بهینه مصرف می تواند ما را بیش از این مدت از خشكسالی مفرط نجات دهد.
/1899/6982