جوش‌خوردن زخم‌های دیابتی‌ها به كمك سلول‌های بنیادی

تهران- ایرنا- محققان موفق به توسعه روشی شدند كه با جوش‌خوردن سلول‌های بنیادی و تشكیل بافت هم‌بند، زخم بهبود می‌یابد؛ این روش برای درمان زخم‌های مزمن ناشی از دیابت موثر است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری نیچر، دانشمندان سالهاست به دنبال روش‌هایی برای درمان زخم‌های مزمن به ویژه در بیماران دیابتی هستند.
به تازگی روشی توسعه داده‌ شده كه در آن غشای سلول‌های بنیادی مجدد مهندسی می‌شوند و سلول‌ها به هم جوش می‌خورند.
در این روش كه توسط محققان دانشگاه بریستول در انگلیس توسعه یافته، از سلول‌های بنیادی مزانشیمی انسان استفاده می‌شود، سپس غشای سلول‌ها با استفاده از یك آنزیم به نام ترومبین اصلاح می‌شود كه عنصری كلیدی در فرآیند بهبود زخم است.
زمانی كه این سلول‌های مهندسی‌شده در محلول حاوی پروتئین فیبرینوژن قرار می‌گیرند، یك هیدروژل طبیعی از غشا ترشح می‌شود. در فرآیندی به نام تولید ماتریكس برون‌یاخته‌ای (extracellular matrix)، هیدروژل باعث اتصال سلول‌ها به یكدیگر و تولید یك ساختار سلولی سه‌بعدی می‌كند.
از آنجا كه سلول‌های بنیادی مزانشیمی قادر به تشكیل بافت همبند هستند، تركیب آنان با پروتئین فیبرینوژن می‌تواند برای درمان زخم‌های مزمن مورد استفاده قرار گیرد و عملكردی شبیه به چسب زخم طبیعی داشته باشد.
این روش هیچ عارضه جانبی به دنبال ندارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
علمی **9259** 1055